Ana içeriğe atla

Sağlıklı Beslenme

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Doğal Ağrı Kesici Etkisi Bulunan Besinler
Doğal Ağrı Kesici Etkisi Bulunan Besinler

iyihisset.com

29 Tem 2023

doğal, organik, sağlık, ağrı kesici, etki

Bazı besinler içerdikleri farklı öğeler ile ağrıları dindiren, azaltan ve hatta zaman zaman yok eden etkilere sahip olabiliyorlar. Binlerce yıldır doğanın birer hediyesi olarak kullanılan bu besinler, birçok kişi tarafından da kimyasal içerikli ilaçların yerine daha az yan etkilere sahip olduğu gerekçesiyle tercih ediliyor. Vücudun gevşemesine yardımcı olarak ağrıların azalmasını sağlayan bu besinleri tüketirken de dikkatli olmak da fayda var. Çünkü bazılarının fazla tüketimi vücudumuzun farklı yerlerinde etkilere neden olabiliyor. Doğal olarak ağrı kesici etkilere sahip olan besinlerden bazıları hakkında bilgileri bu yazımızda senin için derledik.

Zerdeçal

doğal, organik, sağlık, ağrı kesici, etki, zencefil

Zerdeçal, anti-inflamatuar özellikleriyle bilinen bir baharattır ve binlerce yıldır insanlar tarafından doğal bir ağrı kesici olarak tüketilir. İçerdiği kurkumin bileşiği, iltihaplanmayı azaltabilir ve ağrıyı hafifletebilir. Özellikle eklem ağrıları, artrit ve kas ağrıları gibi durumlar için faydalı olabilir. Zerdeçalı günlük beslenmene eklemek için yemeklere veya smoothielere bir çay kaşığı kadar ekleyebilirsin.

Zencefil

doğal, organik, sağlık, ağrı kesici, etki, zerdeçal

Zencefil, anti-inflamatuar ve ağrı kesici özellikleriyle bilinir. Özellikle mide rahatsızlıklarından kaynaklanan ağrıları hafifletmede etkilidir. Yine migren ve baş ağrılarına karşı da etkili bir besin olarak kabul edilmektedir. Zencefili taze veya toz halinde kullanarak çaylarınıza ekleyebilir veya yemeklerinde kullanabilirsin.

Papatya

doğal, organik, sağlık, ağrı kesici, etki, papatya

Papatya da vücudumuzu gevşeten ve ağrı kesici etkileri bulunan bir bitki olarak tercih edilmektedir. İyi bir kas gevşetici olduğu bilinen papatya, bu yapısıyla sinir sistemi tabanlı ağrıların azaltılmasında kullanılır. Papatyayı çay olarak demleyerek günde bir bardak içebilir ve ağrıların ile mücadelede destek alabilirsin.

Yeşil yapraklı sebzeler

doğal, organik, sağlık, ağrı kesici, etki, yeşil yapraklı

Ispanak, lahana, pazı gibi yeşil yapraklı sebzeler, içerdikleri antioksidanlar ve vitaminler sayesinde ağrıyı hafifletebilir. Özellikle romatizmal ağrılarda faydalı olabilirler. Doğrudan bir öğünde yemek olarak tüketebileceğin bu sebzeleri dilersen salata olarak da hazırlayabilir ya da farklı içecekler oluşturmak için de kullanabilirsin.

Soya

doğal, organik, sağlık, ağrı kesici, etki, soya

Soya içeriğindeki izoflavonların anti-inflamatuar özelliği sayesinde ağrı kesici olarak bilinen besinlerden biridir. Soyanın osteoartrit diz ağrısını % 30 ve üzeri oranda azalttığı biliniyor. Düzenli olarak soya tüketmenin ağrıları azaltılmasında doğrudan etkisi olduğu çok farklı araştırmalarla kanıtlanmış durumda.

Ananas

doğal, organik, sağlık, ağrı kesici, etki, ananas

Ananas, içerdiği bromelain enzimi sayesinde anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Özellikle kas ve eklem ağrılarını hafifletebilir. Taze ananas dilimleri yiyebilir veya taze sıkılmış ananas suyu içebilirsin.

Kiraz

doğal, organik, sağlık, ağrı kesici, etki, kiraz

Kiraz, içerdiği antosiyaninler sayesinde ağrı kesici etkilere sahiptir. Eklem ağrılarını azaltmada yardımcı olabilir. Taze veya kurutulmuş kirazları atıştırmalık olarak tüketebilirsin.

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz
Öne çıkan Sağlıklı Beslenme yazıları
Yazardan sana özel yazılar

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.