Diyetisyenlerin En Çok Önerdiği Besinler ve İçecekler

Buradasınız

Ye-İç 06 Haziran 2022

diyetisyen, besin, danışan, içecek, sağlık, beslenme

Sağlıklı, dengeli, doğru ve iyi beslenme konusunda uzman olan ve bilimsel, akademik verilere dayanan yönlendirmeleri ile diyetisyenler, sağlığımızın en büyük destekçileri arasında. Hemen her türlü sorunda ya da hastalıklara bağlı olarak gelişen beslenme sıkıntılarında yanımızda olan diyetisyenler, yazdıkları beslenme programlarında sağlıklı besin gruplarını, doğru miktarlarda tüketmemize yardımcı oluyorlar. Bazı besin ve besin grupları ise diyetisyenlerin listesinden eksik olmuyor. Biz de Diyetisyenler Günü’nde bu besinlerden öne çıkanları senin için derledik.

Kahvaltıyı hiç atlamazlar ama nasıl?

diyetisyen, besin, danışan, içecek, sağlık, beslenme, kahvaltı

Sağlıklı beslenme uzmanı olan diyetisyenlerin hiçbir zaman atlamadıkları ve diyet programlarına mutlaka koydukları öğün kahvaltıdır. Yeterli ve dengeli bir kahvaltı ile güne başlamanın önemini çok iyi bilen diyetisyenler, uykudan kalktıktan sonra en fazla 1 saat içerisinde kahvaltı yapılmasını söylerler. Kahvaltı öncesinde içerisine limon sıkılmış ılık su içilmesi, ardından da biraz peynir, en fazla bir dilim tam tahıl ya da buğday ekmeği, mümkünse yağsız yoğurt ve bir bardak çayın olduğu bir kahvaltı önerirler. Mevsim sebzeleri ya da maydanoz, dereotu, roka gibi yeşillikler de diyetisyenlere göre kahvaltıda rahatlıkla tüketilebilir.

Sofralarınızı renklendirecek besinleri önerirler

diyetisyen, besin, danışan, içecek, sağlık, beslenme

Diyetisyenler hemen her diyet programında taze ve doğal mevsim sebzeleri ile meyvelerine yer verirler. Mevsimin ve zamanın hangisinde olduğu ile doğru orantılı olarak bu renkli sebze ve meyveler değişkenlik gösterir. Kereviz, brokoli, pancar, domates, salatalık, havuç, limon, böğürtlen gibi farklı renkleri ve içerdikleri sağlıklı öğeler ile öne çıkan besinleri çok severler. Bu besinlere hem mevsimin genel durumu hem de danışanlarının genel sağlık durumlarını göz önüne alarak listelerine eklerler.

Su olmazsa olmazlarıdır

diyetisyen, besin, danışan, içecek, sağlık, beslenme, su

Sağlık için son derece faydalı olan ve gün içerisinde mutlaka 3-4 litre aralığında tüketilmesi gereken su da diyetisyenlerin vazgeçilmezleri arasındadır. Diyetisyenler, hemen hemen tüm programlarında suya yer verirler. Saat başı bir bardak olacak şekilde gün içerisinde düzenli olarak su tüketilmesinin üzerinde dururlar. Suyun içerisine de limon dilimleri ya da nane yaprakları atılmasını söylerler. Su tüketiminin bir anda ve çok miktarda değil, yavaş yavaş ve güne yayılarak yapılmasını söylerler.

Her zaman avokado ve ıspanak

diyetisyen, besin, danışan, içecek, sağlık, beslenme, avokado, ıspanak

Diyetisyenlerin en çok sevdiği gıdalardan bir diğer ikisi de ıspanak ve avokadodur. Bol yapraklı, lifli, C ve A vitaminleri açısından zengin olan ıspanak ile doymamış yağlarla dolu, yüksek lifli, kalp ve beyin dostu avokado da diyetisyenlerin listelerinde sıkça yer alır. Farklı pişiriş şekilleri ile yemeklerde ya da taze olarak salatalarda danışanlarının bolca avokado ve ıspanak tüketmelerini önerirler.

Organik yumurta da listelerinde yer alır

diyetisyen, besin, danışan, içecek, sağlık, beslenme, yumurta

En önemli hayvansal gıdalardan olan ve en kaliteli protein kaynaklarından biri sayılan yumurta da diyetisyenlerin sevdiği besinler arasındadır. Gün içerisinde, özellikle de sabahları tüketilmesini sıkça önerirler. Yumurtanın çok fazla yağsız ve mümkünse de tek başına, sade şekilde tüketilmesini isterler. Yumurta ile birlikte pişirilen gıdaların vereceği zararların önüne geçmek için en çok önerdikleri tüketim şekli rafadan pişirilme şeklidir.

Probiyotik besinleri tercih ederler

diyetisyen, besin, danışan, içecek, sağlık, beslenme, kefir, ayran

Diyetisyenler, danışanlarının sağlıklı bir şekilde beslenmeleri için en sağlıklı ve doğru besinleri diyet programlarına alırlar. Bu yaklaşımla diyetisyenlerin en çok sevdiği ve kendilerinin de tükettiği besin gruplarından biri probiyotiklerdir. Evde yapılmış kefir ve yoğurt tüketilmesini önerirler. Genel olarak günde bir çay bardağı kefir ve bir kase yoğurt tüketilmesini söylerler.

Sağlıklı, dengeli ve doğru beslenmek için en doğru yönlendirmeleri her zaman için diyetisyenler yaparlar. Onların yazdığı diyet programları ve beslenme düzenleri, bize hem sağlık verir hem de gün içerisinde ihtiyaç duyduğumuz enerjiyi sağlar. Hayatımızın her anında sağlığımızla ilgili desteğe ihtiyaç duyabilir ve beklenmeyen olaylarla karşılaşabiliriz. Bu anlara karşı QNB Sigorta’nın Tamamlayıcı Sağlık Sigortası yanında. Anlaşmalı özel hastanelerde SGK katkı payı hariç hiçbir ek ücret ödemeden muayene ve tedavi hizmeti yanında check-up, online doktor ve online diyetisyen gibi birçok ücretsiz hizmetten de yararlanılmasını sağlar. Üstelik %10 hoş geldin indirimiyle!

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
15 + 2 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.