Daha Kaliteli Bir Uyku İçin Tüketmeniz Gereken 6 Yiyecek

Buradasınız

Ye-İç 31 Temmuz 2019

Uyku, insanların en temel ihtiyaçlarından biri. Düzenli ve yeterli bir uykuyla daha verimli ve enerjik günler geçirebilir, daha sağlıklı bir vücuda ve psikolojiye sahip olabilirsiniz. Peki uykunuzun kalitesini arttırmak için yapmanız gerekenleri biliyor musunuz? İşte daha kaliteli bir uyku için tüketebileceğiniz 6 besin.

 

1. Muz

Muz, bol miktarda magnezyum ve potasyum içerir. Bu nedenle muz tükettiğiniz zaman kaslarınız rahatlar ve gevşer. Günde bir muz tüketmeyi alışkanlık haline getirirseniz uyku kalitenizin olumlu yönde etkilendiğini çok geçmeden fark edeceksiniz. Muzun bir diğer olumlu etkisi ise serotonin ve melatonin hormonlarının salınımını arttırması ki bu da bolca mutluluk ve deliksiz uykular demek. 

 

2. Süt

Evet, bu bir efsane değil, süt gerçekten de uyku kalitenizi arttırabilir! Süt, içeriğinde bulunan triptofan sayesinde düşüncelerinizi yatıştırır ve daha sağlıklı bir uykuya dalmanıza yardımcı olur. Yapılan bazı araştırmalar kalsiyum eksikliği yaşayan kişilerin deliksiz uyku çekmekte zorlandığını ortaya koyuyor. Kalsiyum açısından zengin olan süt, kalsiyum eksikliğinizi gidererek uykusuzlukla savaşınızda size iyi bir müttefik olabilir. 

 

3. Bitki çayları

Strese ve endişeye iyi geldiği kanıtlanan bitki çayları sizi rahatlatır ve daha rahat bir uyku çekmenize yardımcı olur. Gün boyu yorulan zihninizi boşaltmak ve mışıl mışıl bir uyku çekmek için her akşam yatmadan önce bir bardak bitki çayı tütekebilirsiniz.

 

4. Bal

Bitki çayınızın ya da sütünüzün içerisine atacağınız bir çay kaşığı kadar bal, deliksiz bir uyku çekmenize yardımcı olacaktır. Balın içerdiği şeker, beyninizi olumlu yönde hareketlendirerek daha sağlıklı bir uyku çekmenizi sağlar.

 

5. Patates

Fırınlanmış ya da haşlanmış az miktardaki patates de uykunuzun kalitesini arttırabilecek besinlerden biri. Patates hem midenizi yormaz hem de içerisinde bulunan besinler sizi rahatlatır ve daha rahat bir uyku çekmenizi sağlar.

 

6. Yulaf

Yulaf, içerisindeki melatonin sayesinde bebekler gibi uyumanıza yardımcı olur. Bir kase yulaf ezmesi; yeterli miktarda magnezyum, kalsiyum ve potasyum içerir. Bu sayede kesintisiz bir uyku çekebilirsiniz. Dilerseniz yulafı tatlandırmak için muz, bal ve süt kullanabilir ve ardından kendinizi mükemmel bir uykunun kollarına bırakabilirsiniz!

 

Kaynak:

http://www.hurriyet.com.tr/kelebek/kaliteli-uyku-icin-10-faydali-yiyecek-29853471

https://www.cnnturk.com/saglik/iste-uyku-getiren-besinler?page=5

http://www.haber7.com/saglik/haber/2389591-iyi-bir-uyku-icin-ne-yemeliyiz-kaliteli-bir-gece-uykusu-icin-21-yiyecek

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
12 + 5 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.