Ana içeriğe atla

Sağlıklı Beslenme

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Daha Az Şeker Yemenin 14 Yolu
Daha Az Şeker Yemenin 14 Yolu

iyihisset.com

04 Nis 2018

Tatlıyı çok seviyor olabilirsiniz ama fazla şeker tüketiminin vücudunuza ne denli zarar verdiğini de bilmelisiniz. Evet, şekerin, içine girdiği her şeyi çok lezzetli kıldığı bir gerçek ama hastalıklara davet çıkarmamak adına şekeri kısmayı deneyebilirsiniz. Şimdi sizlere vereceğimiz tüyolar sayesinde şeker yememek mümkün.

1. Şekeri Aniden Kesmeyin

Kendinizi tam bir tatlı bağımlısı olarak tanımlıyorsanız, şekeri bir anda kesmek sizin için çok zor olacaktır. Bu nedenle vücudunuza şeker alımını yavaş yavaş azaltabilirsiniz. Yediğiniz yemeklerin/tatlıların şeker oranında ufak tefek değişiklikler yaparak bile şekerin hayatınızdaki rolünü dengeleyebilirsiniz.

2. Sevdiğiniz Lezzetlerden Aniden Uzaklaşmayın

Her tatlı yediğinizde kendinizi kötü hissetmeyin. Ara sıra yiyeceğiniz ufak bir çikolata parçası sizin için kötü olmayabilir. Yeter ki bu çikolatanın miktarını abartmamayı öğrenin. Sevdiğiniz tatlıları her gün yemek ya da hiç şeker yememek yerine belirli aralıklarla azar azar tüketin.

3. Her Açıdan Sağlıklı Bir Hayat Yaşamaya Özen Gösterin

Vücudun ihtiyaç duyduğu şekeri meyveden almaya çalışmak, sağlıklı bir beslenme düzeninin en önemli adımlarından biri. Şeker, kanser başta olmak üzere pek çok hastalığın dostu. Bu hastalıkları bünyeden uzak tutmak için gereken önlemleri aldıktan sonra Kansere İnat Yaşasın Hayat Sigortası da yaptırarak işinizi sağlama alabilirsiniz. Üstelik bu sigortayla QNB Sigorta Ayrıcalıklar Kulübü’ne ücretsiz üye olarak, 24 Saat Tıbbi Danışma Hattı gibi Destekleyici Sağlık Hizmetleri’nden yararlanabilirsiniz. Bunun yanında, anlaşmalı hizmet ağında yer alan hastanelerde, spor merkezlerinde, sigarayı bırakma merkezlerinde, ağrı/görüntüleme merkezlerinde, diyetisyen ve psikologlarda yüzde 40’a varan indirimlerden yararlanabilirsiniz.

4. Yediğiniz Şeylerin Besin Değerlerini Araştırın

Marketten aldığınız paketli gıdaların üzerindeki değerleri mutlaka okuyun ve vücudunuza ne kadar şeker aldığınızı öğrenin. Şekerin vücudunuza vermiş olduğu zararları da iyice araştırın ve şeker tüketiminizde bu araştırmayı hep göz önünde bulundurun.

5. Şeker Eklenmiş Olan Gıdaları Hayatınızdan Çıkarın

İşlenmiş gıdaları ve rafine şeker içeren ürünleri hayatınızdan çıkarın. Sağlığınızı tehdit eden bu tarz ürünler yerine doğal yoldan beslenmeye çalışın. Pekmez, bal, tarçın, akçaağaç şurubu, hurma gibi doğal besinlerden yardım alarak yapay tatlandırıcılardan uzak durabilirsiniz.

6. Kahvaltıda Yediklerinize Dikkat Edin

Kahvaltılarınızda paketlenmiş granola ya da işlenmiş gevrek yemek yerine protein deposu olan yumurtaya ve lifli yeşilliklere ağırlık verin. Avokado ya da kiviyi de kahvaltı menünüze katarak tokluk seviyenizi artırabileceğinizi unutmayın. İlla hızlı bir kahvaltı yapmak istiyorsanız, kendi granolanızı evde hazırlayarak süt ya da yoğurtla birlikte yiyebilirsiniz.

7. Meyveyi Su Ve Yoğurtla Birlikte Tüketin

Hazır paket meyve suları içmek yerine kendi meyve suyunuzu hazırlayın. Su içine limon, nane, elma, portakal, çilek atarak farklı tatlar deneyin. Hazır meyveli yoğurtlar tüketerek gereksiz bir şeker depolamaktansa sade yoğurdun içerisine dilediğiniz meyveyi doğrayın ve şekerinizi doğal yollardan alın.

8. Karbonhidrat Tercihinizi Kompleks Karbonhidrattan Yana Kullanın

Rafine ekmekler, şekerli içecekler, fast food ürünler, mısır, makarna, işlenmiş şeker gibi gıdalar, basit karbonhidratlar grubunda yer alıyor. Karbonhidrat tüketeceğiniz zaman tercihinizi bu grup içerisinden yapmak yerine, kompleks karbonhidrat grubuna giren bulgur, mercimek, tatlı patates, yulaf, doğal şeker, yeşil sebze, tam tahıllı ekmek gibi besinlerden yana kullanabilirsiniz.

9. Gazlı İçeceklere Veda Edin

Gazoz, kola gibi asitli içeceklerin ne denli zararlı olduğunu artık hepimiz biliyoruz. İçerdikleri asit miktarının yanı sıra size şeker patlaması yaşatacak olan bu tarz içeceklerden içmek yerine vücudunuza yarar sağlayacak olan su ve maden suyunu içmeye yönelebilirsiniz.

10. Proteine Ağırlık Verin

Günlük yemek listenizde proteine yer vermeye özen gösterin. Protein ağırlıklı beslenerek daha uzun bir süre tok kalacağınız için gereksiz atıştırmalıklara da yönelmeyeceksiniz. Böylece şeker yememek o kadar da zor olmayacak.

11. Light Ürünlerden Uzak Durun

Market reyonlarında gördüğünüz “light” ürünlerde aslında iyi bir tat yakalamak için şeker ve tatlandırıcı kullanıldığını aklınızdan çıkarmayın. Bu sağlıksız ürünleri tüketmek yerine iyi yağlı ve sağlıklı ürünlerle beslenin.

12. Kahve ve Çayınıza Koyduğunuz Şeker Çok Önemli

Gün boyunca kaç bardak kahve ya da çay içtiğinizi biliyor musunuz? İçtiğiniz her bir bardağa eklediğiniz şeker ise boş yere vücudunuza zarar vermekten başka bir işe yaramıyor. Şekerli sıcak sıvılara dönüşen içeceğinizin gerçek tadını almak ve gereksiz şeker alımından uzaklaşmak için kahve ve çaya şeker koymayı yavaş yavaş bırakmanızda fayda var.

13. Düşük Şekerli Tatlı Tarifleri Edinin

Bizim toplumumuzda genelde tatlı yapmayı da yemeyi de çok severiz. Bu alışkanlığınızı devam ettirmek istiyorsanız, tariflerinizde ufak değişiklilere başvurabilir, tatlı tariflerinize yenilerini ekleyebilirsiniz. Şeker yerine hurma, pekmez gibi doğal tatlar kullanabilir, ağır pastalar yapmaktansa hafif kekler yapmayı tercih edebilirsiniz.

14. Yaşam Tarzınıza Ve Vücudunuza Uygun Bir Beslenme Düzeni Yaratın

Tıpkı farklı karakterlere sahip olduğumuz gibi farklı vücutlara sahip olduğumuzu da unutmayın. Arkadaşınıza yarayan beslenme şeklini sizin vücudunuz kabul etmeyebilir. Sadece vücut şekliniz değil aynı zamanda yaşam tarzınız da beslenmenizde önemli rol oynuyor. O yüzden hayat şeklinize ve vücut yapınıza kulak vererek tamamen size özel bir beslenme düzeni edinin.  

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz
Öne çıkan Sağlıklı Beslenme yazıları
Yazardan sana özel yazılar

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.