Çörek Otunun Faydalarını Biliyor Musun?

Buradasınız

Ye-İç 29 Ağustos 2022

çörek otu, sağlık, fayda, yarar, besin

Türk mutfağının vazgeçilmez bitki tohumlarından biri olan ve kullanıldığı hemen her yere hem lezzet hem de sağlık getiren çörek otu, hem tohum hem de yağ olarak kullanılabilen mucizevi bir besin. Günümüzde karşılaştığımız diyabet, sedef, egzama, kolesterol, sindirim sorunları gibi yaygın rahatsızlıklarda tedavi amaçlı kullanılan, aynı zamanda vücudumuzdaki birçok sisteme de iyi gelen çörek otunun faydaları saymakla bitmiyor. Birçok derde deva olan bu tohumun üzerindeki araştırmalar devam ediyor ve her geçen gün faydalarının arasına bir yenisi daha ekleniyor. Bu yazımızda çörek otunun faydalarını senin için derledik.

Çörek otu tam bir şifa deposu

çörek otu, sağlık, fayda, yarar, besin

İçerisinde birçok farklı besleyici ve koruyucu madde bulunan çörek otu, bağışıklık sistemini kuvvetlendiren, iltihapları azaltarak enfeksiyonlarla savaşan bir yapıya sahip. Çörek otunun içerisinde bolca bulunan timokinon, kan şekerinin düşmesi ve dengelenmesi, yüksek tansiyonun azaltılması, mevsimsel alerjilerin etkisinin azaltılması gibi çok farklı olumlu etkiye sahip. Yine yapılan farklı araştırmalar, çörek otunun burun iltihaplarını azalttığını, burun tıkanıklığını ve kaşıntılarının da önüne geçtiğini gösteriyor. Çörek otunun astım şikayetlerini de azalttığı biliniyor. Çörek otunda bulunan timokinonun antikor üretimini artırarak bağışıklığı destekleyici özelliği olduğu ve bununla da birçok hastalıkla savaşta etkili olduğu kabul ediliyor. Çörek otu aynı zamanda A, C ve B vitaminlerinin yanı sıra kalsiyum, potasyum, magnezyum ve çinko gibi mineraller açısından da oldukça zengin. Akne, sedef, egzama gibi hastalıklarda da etkisi olduğu bilinen çörek otunun cildi nemlendirdiği ve koyu lekeleri de azalttığı tahmin ediliyor.

Kanser hastalığında çörek otunun etkisi

çörek otu, sağlık, fayda, yarar, besin

Çörek otunun günümüzde en sık görülen ve çoğu zaman ölümcül sonuçlara da sebep olan kansere karşı etkili olduğu biliniyor. Çörek otunun içeriğinde bulunan timokinon tam bir antioksidan özelliğine sahip. Bu da savunma sistemini güçlendiren önemli etkenlerden biri ve araştırmalara göre çörek otu meme, akciğer, böbrek, cilt ve prostat gibi kanser türlerine karşı etkili şekilde savaşıyor.

Alzheimer hastalığında çörek otunun etkisi

çörek otu, sağlık, fayda, yarar, besin

Alzheimer hastalığı ileri yaşlarda görünen bir rahatsızlık olsa da bunu genç yaşlardan önlemek mümkün. Bu noktada da çörek otunun gücünden faydalanabilirsin. Yapılan araştırmalar çörek otunun hafıza, konsantrasyon ve dikkat üzerinde oldukça etkili olduğunu gösteriyor. Vücudun bilişsel özelliklerini destekleyen çörek otu, zihnin aktif olarak çalışmasında rol oynayarak Alzheimer gibi hastalıklarla mücadele ediyor.

Astım ve bronşit hastalığında çörek otunun etkisi

çörek otu, sağlık, fayda, yarar, besin

Akciğer fonksiyonunu bozan, hırıltılı, güç solunum, öksürük krizleri gibi etkiler, bronşit ve astım gibi hastalıklara yol açan rahatsızlıklar arasında. Solunum yolu hastalıklarına karşı da etkili olan çörek otu, rahatsızlıkları önlemek ya da etkisini azaltmak için de kullanılıyor. Bozulan akciğer fonksiyonunu iyileştirici özelliği bulunan çörek otu, hastanın rahat nefes almasını sağlayan bir özelliğe sahip. Doğal bir ilaç görevi gören çörek otu, üst solunum yolundaki enfeksiyonların önlenmesi, iltihapların azaltılması ve nefesin düzenlenmesinde de etkili.  

Mide rahatsızlıklarında çörek otunun etkisi

çörek otu, sağlık, fayda, yarar, besin

Mide rahatsızlıkları zaman zaman hepimizin yaşamış olduğu sorunlar arasında. Çörek otu zengin içeriği sayesinde mide rahatsızlıklarında da etkili sonuçlar yaratıyor. Çörek otunu yemeklerde kullanmak ve yağını tüketmek mide sorunlarıyla olan mücadelede vücudumuzu besliyor. Çörek otu aynı zamanda mide krampları, şişkinlik, ülser ve mide ağrılarına oldukça iyi gelen doğal bir tohum.

Aknelerde çörek otunun etkisi

çörek otu, sağlık, fayda, yarar, besin

Hemen hepimizin belli dönemlerde yaşadığı ve kimi zaman rahatsız edici seviyeye çıkan aknelere karşı da çörek otunu kullanabilirsin. Doğal yapısı gereği içeriğinde hiçbir zararlı maddenin bulunmayan çörek otunu bu anlamda cilt sağlığı için de oldukça faydalı. Kimyasal maddelerden oluşan kozmetik ürünler ve ilaçlar yerine, sivilceye yatkın ve sivilceli bir cildin varsa çörek otu yağını kullanabilirsin.

Saç dökülmesinde çörek otunun etkisi

çörek otu, sağlık, fayda, yarar, besin

Mevsim değişikliği, yaşam kalitesi, stres, sigara-alkol kullanımı, vitamin eksiklikleri sebebi ile zaman zaman saçlarda dökülmeler oluşabiliyor. Bunu önlemek için kullanmış olduğumuz birçok ürünün içeriğinde çörek otu ya da çörek otu yağı bulunuyor. Yapılan araştırmalara göre çörek otu, saç dökülmesinde ve saç derisi problemlerinde önemli ölçüde rol oynuyor. Aynı zamanda saçın güçlenmesi ve parlamasını sağlayan özellikleri de mevcut.

Doğanın bizlere sunduğu mucizevi bir bitki olan çörek otu, birçok farklı alanda sağlığımızı destekliyor ve bizlere yardımcı oluyor. Düz kasları gevşeten, antioksidan özelliği ile birleştiğinde mide rahatsızlıklarını azaltan, beyin dokusunun iltihaplanmasını önleyen, regl sancıları ve baş ağrılarını azaltan, hazmı kolaylaştıran ve gaz sorunlarına iyi gelen, idrar söktürücü özelliği de olan çörek otunu daha sağlıklı bir yaşam için tercih edebilirsin. Sağlığınla ilgili doğal yolları tercih etsen de hastaneye gitmen gereken durumlar yaşayabilirsin. Bu anlarda Cigna’nın Tamamlayıcı Sağlık Sigortası yanında. Özel hastanelerde SGK katkı payı hariç hiçbir ek ücret ödemeden tedavi ve muayene olmanın yanında check-up, online doktor ve diyetisyen gibi birçok ücretsiz sağlık hizmetinden de faydalanabilirsin. %10 hoş geldin indirimiyle seni bekliyor!

 

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
8 + 5 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.