Çocuğunuzun Zekasını Geliştirecek Kahraman Yiyecekler

Buradasınız

Ye-İç 29 Mayıs 2020

Çocukların bedensel gelişimleri ile birlikte 5 yaşına kadar zihinsel gelişim süreci de devam eder. Dolayısıyla çocukların bedensel gelişimlerinin yanı sıra zihinsel gelişimleri için de ihtiyaç duydukları bazı temel besinler vardır. Uzmanlara göre çocukların karar verme yetisine oldukça fazla katkı sağlayan bu besinler, aynı zamanda çocukların hafızalarını güçlendiriyor ve dikkat dağınıklığının önüne geçiyor. Peki, çocukların zeka gelişimine yardımcı olan kahraman yiyecekler neymiş birlikte göz atalım.

Çilek

Uzmanların açıklamalarına göre çileğin içinde bulunan fisetin ve flavonol bileşiği çocuklardaki zeka gelişimini etkiliyor. Bünyesinde hafıza güçlendirici bileşen bulunduran çilek, çocukların favori kahraman yiyecekleri arasında yerini alıyor.

Avokado

Beyin hücre zarlarını esnek tutmaya yardımcı olan avokado, içinde son derece sağlıklı yağlar barındırır. Avokadonun zihne ve hafızaya faydalarını saymakla bitiremeyen uzmanlar, avokadonun içerisinde yer alan doymamış yağların da çocukların zihinsel gelişimi üzerinde büyük etkisi olduğunu dile getiriyor. Ayrıca avokado, çocuklar için sindirimi kolay bir besin olduğu için yemesi de keyifli olacaktır.

Ispanak

Ispanak, vitamin bombası olarak tanımladığımız besinler arasında yerini alıyor. Vitamin yönünden oldukça zengin bir yiyecek olan ıspanağın içerisinde A, C, E, K vitaminleri bulunuyor. Flavonoidler hazinesi olan ıspanağın zeka gelişimine yararının yanında mide ve cilt kanserine karşı etkili olduğu da biliniyor.

Zerdeçal

Zerdeçalın yemeklere eşlik eden muhteşem tadının yanında saymakla bitiremeyeceğimiz birçok yararı vardır. Zerdeçalın içinde bulunan kurkumin pigmenti çocukların zihinsel gelişiminde oldukça faydalı bir bileşen olarak ön plana çıkıyor. Ayrıca zerdeçal, çocukların hafızalarının kuvvetlenmesine de yardımcı oluyor.

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
2 + 14 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.