Çikolatada Dördüncü Nesil: Pembe Renkli Ruby Çikolatanın Hikayesi

Buradasınız

Ye-İç 31 Temmuz 2019

Çikolata, belki de insanlık tarihinin en sevilen yiyeceklerinden. Kakaonun keşfinin ardından hayatımıza giren çikolata, zaman içerisinde çeşitlenerek popülerliğini artırdı. Şu an hemen hemen her tatlıda ve her içecekte kullanılan çikolatanın yararlı mı yoksa zararlı mı olduğu tartışmaları sürerken geçen aylarda yepyeni bir çikolata türü keşfedildi. Türkiye’de de satışı yapılan ama henüz yaygınlaşmayan pembe renkli Ruby çikolata nedir, gelin birlikte bakalım.

Çikolatada dördüncü nesil ne demek?
 


Ruby çikolatanın nasıl ortaya çıktığına geçmeden önce çikolatada dördüncü neslin ne anlama geldiğini hemen açıklayalım. Bugüne kadar yalnızca üç çeşit çikolatanın olduğu düşünülüyordu. Sütlü, bitter ve beyaz çikolatanın ardından keşfedilen pembe renkli Ruby çikolata, bu nedenle “dördüncü nesil çikolata” olarak adlandırılıyor. Çikolata dünyasına farklı bir soluk getiren Ruby, 80 yılın ardından keşfedilen yeni bir lezzet.

Nasıl ortaya çıktı?
 
Beyaz, sütlü ve bitter çikolatanın ardından dördüncü nesil olarak adlandırılan pembe renkli Ruby çikolata, ilk olarak 2017 yılında Zürih merkezli ünlü çikolata firması Barry Callebaut tarafından tanıtıldı. Firma bu çikolatayı 13 yılda geliştirdiğini söylerken Ruby çikolatanın tanıtımının ardından ürün halini alması ise yaklaşık olarak bir yıl sürdü. Türkiye’de ise ilk olarak Magnum tarafından dondurmada kullanıldı ve satışa sunuldu.

Neyden yapılıyor?
 
Ruby çikolatanın Brezilya, Ekvador ve Fildişi Sahili’nde bulunan kakao çekirdeklerinden üretildiği biliniyor. Barry Callebaut firması çikolatanın formülünü net olarak açıklamıyor. Ancak içinde kakao yağı, şeker ve süt tozu olduğu biliniyor. 

Neden pembe renkte?
 
“Yakut çikolata” olarak da adlandırılan Ruby, rengini meyvelerden ya da katkı maddesinden alıyor gibi görünse de içerisinde herhangi bir meyve ya da katkı maddesi bulunmuyor. Yakut kakao çekirdeklerinin içerisinde bulunan pigmentler çikolatanın doğal olarak pembe olmasını sağlıyor. Çekirdeklerin fermantasyon ve kurutma gibi birtakım işlemlerden geçmesinin ardından pembe renkli bir toz elde edilip çikolataya dönüştürülüyor. Ruby çikolatanın, dördüncü nesil olmasını sağlayan da tamamen doğal pembe renkli olması.

Tadı nasıl?
 
Ruby çikolatayla ilgili en çok merak edilen konulardan biri ise tadı. Sütlü, beyaz ya da bitter çikolatada olduğu gibi alışkın olduğumuz yoğun kakao tadı Ruby çikolatada yok. Ruby’yi tadanlar onun tatlı bir çikolata olmadığını söylüyor. Bu özelliğiyle de diğer çikolata türlerinden ayrılıp bambaşka bir lezzet deneyimi sunuyor.

Henüz denemediyseniz, Ruby çikolatanın tadının hafif ekşimsi, orman meyveli çikolata tadında olduğunu söylemeden geçmeyelim. 

Kaynak: 

https://metro.co.uk/2018/05/22/ruby-chocolate-made-7568819/

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
2 + 0 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.