Çağımızın Hastalığı Obezite Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

Buradasınız

Ye-İç 27 Eylül 2019

Obezite “sağlığı bozacak derecede anormal ya da fazla kilo birikimi” olarak tanımlanıyor. Bir insanın obez olup olmadığı anlamak için vücut kitle indeksini hesaplamak yeterli. Vücut kitle indeksi ise boyun kiloya olan oranını ifade ediyor. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre bir kişinin vücut kitle indeksi 30’un üstündeyse, bu kişi obez kabul ediliyor. 

Günlük tükettiğiniz kalori miktarına bağlı olarak kilo alırsınız. Obezitede önemli olan, gün boyu harcadığınız enerjiyle tükettiğiniz kalori miktarının farkıdır. Eğer harcadığınız enerjiden fazla yemek yiyorsanız, harcanamayan enerji vücudunuza yağ olarak depolanır. Bu da obeziteye neden olmaktadır. 

Peki, dünyada oldukça yaygın olan obezite hakkında doğru bilinen yanlışlar neler, gelin birlikte bakalım. 

1. “Obezite tedavi edilemez.”
 


Çoğu insan obezitenin tedavisi olmadığını düşünür fakat bu yanlış bir düşünce. Başvuracağınız hekimle önce kilonuz ölçülür ve sağlık durumunuza bakılır. Daha sonra hastanın yaşı ve kilosuna göre uygun görülen tedaviye başlanır. Hastanın durumu ameliyat gerektirmeyecek bir aciliyete sahip değilse kilo, diyetlerle kontrol altına alınır. 

2. “Aşısı çıkınca obezite bitecek.”
 
Tedavinizi, obezite aşısının bulunacağı umuduyla ertelemeniz tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Obezitenin tek sebebi çok yemek tüketmek değildir. Bu sebeple yakın gelecekte iğneyle iştahınızı kesecek ya da kilo vermenizi sağlayacak bir mucizenin gerçekleşmeyeceğini üzülerek belirtelim. Aşı tedavisi gibi bir seçenek olmadığı için gecikmeden doktora başvurmanızda fayda var. 

3. “Ameliyat olunca her şey hallolur.”
 
Mide küçültme ve kelepçe taktırma gibi fazla kiloları vermeye yönelik ameliyatlarla tüm sorunlarınızdan kurtulacağınızı sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Asıl süreç şimdi başlıyor. Ameliyat olduktan sonra kilo vermek için diyetisyen kontrolünde, onun uygun gördüğü diyetler yapmanız gerekiyor. Yeme alışkanlıklarınızı bütünüyle değiştirip hayatınıza baştan başlayın. Ayrıca beslenmenize dikkat ederken bir yandan da spor yapın. Böylelikle kilonuzu dengede tutabilirsiniz. Hepsi için gerekli olan tek şey: Çaba!

4. “Fazla kilolu olan herkes ameliyat olabilir.”
 
“Arkadaşım ameliyat oldu çok zayıfladı, ben de olacağım” gibi cümleler kesinlikle yanlış kararlar almanıza sebep olur. Kilolu olan herkes obez değildir, bu sebeple fazla kilosu olan herkes ameliyat olamaz. Obezite teşhisini yalnızca doktor koyar ve buna uygun tedavi yöntemine de doktor ve ekibi karar verir. 

5. “Ameliyat, yemek zevkini yok eder.”
 
Ameliyattan sonra çok acılı günler yaşayacağınızı düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Yemek yeme zevkiniz ameliyat sebebiyle yok olmaz. Sadece mideniz küçüldüğü için iştahınız daha az olur ve yemeklerden uzaklaşmanız kolaylaşır. Kısacası yemek zevkiniz değil, yemek porsiyonlarınız azalır.

6. “Kilolar sadece fiziksel görüntünüzü etkiler.”
 
Kilolar, sadece görüntünüzü değil, hormonlarınızı da olumsuz etkiler. Fazla kiloların getirdiği hormonal hastalıklara şeker hastalığı, karaciğer hastalıkları, yüksek tansiyon ve kanseri örnek verebiliriz. Neyse ki kilo vermeye başladığınızda sağlığınızla beraber hormonlarınız da düzene girecek ve böylelikle bu hastalıklara yakalanma ihtimaliniz büyük oranda azalacak.

7. “Kilolardan kalıcı olarak kurtulmak imkansız.”
 
Fazla kilolardan kurtulmak zor olsa da imkansız değil! Diyetisyen kontrolünde bünyenize uygun oluşturulan diyet programlarını uygulayarak ve yeme alışkanlıklarınızı kökten değiştirerek kilo verebilirsiniz. Ayrıca spor yaparak da kilo kontrolü yapabilirsiniz. Eski alışkanlıklarınıza geri dönmediğiniz sürece kilonuzu sabit tutmanız işten bile değil!

8. “Az yiyerek kilo verilir.”
 
Fazla kiloların tek sebebi çok yemek yemeniz değildir. Kilo almanıza sebep olan hormonal bir hastalığınız varsa az yeseniz dahi kilo veremezsiniz. Bu yüzden ilk önce doktor kontrolünden geçerek hormonal rahatsızlığınız olup olmadığını öğrenmelisiniz. Daha sonra kendinize uygun bir beslenme programıyla kilo vermeye başlayabilirsiniz.

Kaynak: 
https://www.health.harvard.edu/staying-healthy/why-people-become-overweight
https://volkankinas.com/obezite-cerrahisi-hakkinda-dogru-bilinen-bazi-yanlislar/
https://www.sabah.com.tr/galeri/yasam/zayiflamayla-ilgili-bildigimiz-20-yanlis/6
http://www.eschooltoday.com/obesity/myths-and-truths-about-obesity.html
http://www.saglikveyasamdergisi.com.tr/obezitede-tedavisinde-dogru-bilinen-yanlislar.html

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
2 + 9 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.