Bu Öneriler Ramazan’da Kilo Almanızı Engelleyecek

Buradasınız

Ye-İç 13 Mayıs 2020

Ramazan ayı ile birlikte beslenme düzenimiz değişiyor, egzersizlerimiz azalıyor, sahur ve iftarda tüketilen ağır ve yağlı yemekler kilo almamıza neden olabiliyor. Ramazan ayını sağlıklı ve formda tamamlamak için yapmanız gerekenleri sıraladık.

Sahurda ana yemekleri tercih etmeyin

Sahurda ana yemeklerden uzak durmalı, hafif ve sağlıklı besinler tüketmelisiniz. Tüketilen besinlerin ardından uyumak, sağlığınızı olumsuz etkiler ve kilo almanıza neden olur. Dolayısıyla sahurda uzun süre tok tutan, kan şekerini dengeleyen ve yağsız besinleri tercih etmenizde fayda var.

Kalorisi yüksek besinlerden uzak durun

Ramazan ayında tüketeceğiniz kalorisi yüksek besinler kontrolsüz bir biçimde kilo almanıza neden olacaktır. Kalorisi yüksek yiyecekler vücutta yağ depolamayı arttıran önemli bir etkendir. Özellikle iftar sofralarında sindirim sisteminizi zorlamamanız için yavaş yavaş yemek yemeli ve yemek yerken kısa aralıklar vermelisiniz.

Ara öğün yapın

İftar ve sahur arasında küçük bir ara öğün yapmanız metabolizmanızı hızlandıracak ve yiyeceklerin sizi rahatsız etmesini engelleyecektir. Ancak bu ara öğünü meyve, yağsız yoğurt veya süt gibi hafif besinlerle yapmalısınız. Ayrıca tüketeceğiniz besin miktarınada da dikkat etmelisiniz.

Tatlıyı azaltın

Ramazan sofralarının olmazsa olmazlarından biri de tatlıdır. Ancak tatlılar kalori bakımından yüksek yiyeceklerdir. Bu yüzden özellikle sahurda tatlı tüketimine dikkat etmelisiniz. Aksi takdirde kontrolsüz bir şekilde kilo alabilirsiniz.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
6 + 8 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.