Ana içeriğe atla

Sağlıklı Beslenme

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Beyninizi Dinç Tutmaya Yardımcı Olacak 9 Besin
Beyninizi Dinç Tutmaya Yardımcı Olacak 9 Besin

iyihisset.com

31 Oca 2019

Bütün vücudumuza hükmeden beynimize ne kadar iyi bakıyoruz? Beyin egzersizleri yaparak, bulmacalar çözerek ya da kelime oyunları oynayarak beyninizi zinde tutabileceğiniz gibi aldığınız besinlerle de beyninizin dinç kalmasını sağlayabilirsiniz. Beyne iyi gelen yiyecekler nelerdir, merak ediyorsanız doğru yerdesiniz.

Balık

Söz konusu beyin sağlığı olunca mutlaka balıktan söz edilir. Omega-3 yağ asitleri bakımından zengin olan balık türlerini tercih ederek beyninize yardımcı olabilirsiniz. Alzheimer karşıtı da olan Omega-3 deposu olan balığı yaz-kış tüketebilirsiniz.

Avokado

K vitamini ve folik asit zengini olan avokado da beyne iyi gelen yiyecekler arasında yer alıyor. Beyindeki kan pıhtılaşmasını önleyen, bilişsel gelişimi destekleyen ve hafıza ile konsantrasyon üzerinde etkili olan avokadoyu beslenme düzeninize dahil edin.  

Yeşil Yapraklı Sebzeler

Chicago Rush Üniversitesi’nden Dr. Martha Clare Morris; pazı, ıspanak, brokoli gibi sebzelerin E vitamini ve folik asit açısından oldukça zengin olduğunu ve bu vitaminlerin beyin sağlığında önemli rol aldığını vurguluyor. Siz de günlük beslenme düzeninize koyu yeşil yapraklı sebzeleri ekleyerek beyin sağlığınıza katkıda bulunabilirsiniz. Kendiniz için bir şey daha yapmak istiyorsanız, QNB Sigorta’nın Uzun Süreli Hayat Sigortası’nın ayrıcalıklarından faydalanarak yaşam standartınızı koruma altına alabilirsiniz.

Yaban Mersini

La Jolla, Kaliforniya’daki Scripps Memorial Hastanesi kadrosunda yer alan, Superfoods Rx: Fourteen Foods Proven to Change Your Life kitabının yazarı Steven Pratt, yaban mersininin beyne iyi gelen yiyecekler arasında ilk sıralarda yer aldığını belirtiyor. Yapılan araştırmaların yaban mersininin beyni oksidatif stresten koruduğunu ve yaşa bağlı Alzheimer ile demans hastalıklarına karşı savaşmakta rol aldığını da ekliyor.

Turunçgiller

Cleveland Klinik Yaşam Enstitüsü’nün Yaşam ve Beslenme Merkezi Yöneticisi Kristin Kirkpatrick, turunçgiller ailesinde yer alan meyveleri her gün düzenli olarak tüketmenin bilişsel gerilemeyi iki yıl kadar önlediğini belirtiyor. Beyne iyi gelen yiyecekler arasında yer alan limon, lime, portakal, mandalina, greyfurt gibi meyveleri kış mevsiminde sofranızda bolca tüketin.

Zerdeçal

Zerdeçal içeriğinde bulunan kürkümin, kan-beyin bariyerinden geçerek beyin hücreleri üzerine olumlu etkiler bırakıyor. Aynı zamanda güçlü bir antioksidan olan zerdeçal; hafızayı güçlendiren, serotonin ve dopamin salgısını artırarak depresyonu azaltan ve beyin hücrelerinin gelişimini destekleyen bir mucize olarak karşımıza çıkıyor.

Tam Tahıllılar

Stony Brook Üniversitesi’nden Diyetisyen Stephanie May, kompleks karbonhidratların beyin gücünü artırma konusunda etkili olduğunu söylüyor. Yulafta bulunan çözünebilir lif, kolesterolü düşüren ve arterlerde plak birikmesini engelleyerek demans ve felç riskini azalttığı için tam tahıllı gıdalar beyne iyi gelen yiyecekler kategorisine giriyor.

Yumurta

Eğer beslenme düzeninize yumurta sarısını dahil etmiyorsanız, çok şey kaçırıyorsunuz. Çünkü yumurtanın sarısında bulunan kolin maddesi beynin gelişimini destekliyor. Hafızaya ve zihinsel gelişime de iyi gelen yumurta bu yönüyle beyne iyi gelen yiyecekler arasında yer alıyor.

Kabuklu Yemişler

Kabuklu yemişler de beyin gelişimi üzerinde oldukça etkili. E vitamin açısından oldukça zengin olan fındık, badem, ceviz, yer fıstığı gibi kabuklu yemişler ve bu yemişlerden elde edilen doğal yağlar bilişsel gelişim üzerinde büyük rol oynuyor.

Referanslar

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz
Öne çıkan Sağlıklı Beslenme yazıları
Yazardan sana özel yazılar

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.