Besinlerin Bozulmasını Önlemek İçin 5 Harika Öneri

Buradasınız

Ye-İç 25 Mayıs 2021

besin, koruma, taze, saklama, dondurma

Hayatımızı devam ettirmemiz, sağlıklı olmamız ve gün içerisinde ihtiyaç duyduğumuz gücü kazanabilmemiz için besinler hayati önem taşırlar. Birbirinden çok farklı tatları, içerdikleri besin öğeleri ve sundukları faydaları ile besinler, vücudumuzun ihtiyaç duyduğu şekilde doğru ve dengeli beslenmesi için de ana etmenlerdir. Mevsiminde ve taze şekilde tüketmememiz gereken besinleri zaman zaman saklamak ve daha sonra tekrar değerlendirmek için korumamız da gerekebiliyor. Teknolojinin sunduğu faydalardan yararlanarak besinleri uzun süre, taptaze şekilde korumak mümkün. Peki bunu doğal yollarla nasıl yapacağız? İşte besinleri uzun süre korumak ve bozulmamalarını sağlamak için yapabileceklerimizden birkaçı…

Önce teknolojiden faydalanalım

besin, koruma, taze, saklama, dondurma, buzdolabı

Besinleri uzun süre taze, sağlıklı ve içerdikleri besin değerlerini kaybetmeden korumak için en doğru ve sağlam yöntemlerin başında onları dondurmak gelir. Bunun için uygun özelliklerde bir buzdolabı ya da derin dondurucu ile sen de istediğin besini çok uzun süreler saklayıp, bozulmadan kullanabilirsin. Günümüzün gelişen teknolojisi ile uygun ısı, ışık ve nem oranını korumana yardımcı olacak ve bu  yöntemlerle besinlerini istediğin şekilde saklayabileceksin. Burada unutmaman gereken, korumak istediğin besinin özelliklerine uygun saklama şartlarını ayarlaman.

Eski ama etkili yöntem tuzlama ya da salamura

besin, koruma, taze, saklama, tuzlama, konserve, salamura

Binlerce yıldır insanların gıdaları korumak için ellerinde derin dondurucu ya da buzdolapları yoktu. Eski zamanlarda besinleri korumak ve daha sonra tüketilmesini sağlamak için kullanılan en etkili yöntemlerden biri tuzlama ya da salamuraydı. Gıdadaki suyu azaltarak ya da tümden ortadan kaldırarak nemlenmesini engellemek için tuzlanması esasına dayanan bu yöntem, bugün halen birçok evde kullanılıyor. Sen de turşu, salça gibi gıdaları daha uzun süre korumak ve saklayıp sonradan tüketmek için atalarımızdan gelen salamura yöntemini kullanabilirsin. Bu yöntemle et, balık, zeytin gibi birçok besini bozulmadan saklaman mümkün.

Dumanlama ya da tütsüleme

besin, koruma, taze, saklama, dumanlama, tütsüleme

Yine geçmişten günümüze gelen gıda saklama yöntemlerinden biri de tütsüleme ya da dumanlamadır. İnsanların avcı-toplayıcı oldukları dönemden günümüze kadar gelen bu yöntem, yiyeceklerin daha uzun süreler kullanılmasına yönelik yapılıyordu. Gıdayı, ateşe doğrudan tutmadan sıcak dumana maruz bırakarak yapabileceğin bu yöntemle yine et, balık, peynir gibi besinleri uzun süre bozulmadan saklayabilirsin.

Kurutma

besin, koruma, taze, saklama, kurutma, güneş

Besinlerini bozulmadan saklamak için doğanın en büyük hediyesi olan güneşi de kullanmak mümkün. Uygun ortamlarda, hijyenik kurallara dikkat ederek belirli besinleri doğrudan güneş ışığında kurutarak saklaman mümkün. Gıdaları bozan temel unsurlar olan bakterilerin doğal çoğalma ortamı olan nemi ortadan kaldırmaya yönelik bu yöntem ile gıdalardaki su miktarını yüzde 80’lere varan ölçüde azaltman mümkün. Kurutma yöntemi için doğrudan açık havada güneşi kullanabileceğin gibi bunun için özel olarak geliştirilmiş teknolojik cihazları da deneyebilirsin. Fasulye, mısır, domates kurutma yöntemi için çok uygun besinlerdir.

Bal ya da zeytinyağını unutma

besin, koruma, taze, saklama, bal, zeytinyağı

Dondurucuların olmadığı dönemlerde kullanılan gıda saklama ve koruma yöntemlerden biri de bal ya da zeytinyağıydı. Özellikle katı gıdaların saklanması için kullanılan bu besinler, bir nevi koruma kalkanı oluşturarak gıdaları onları bozan unsurlardan korurlar. Bazı gıdaların üzerini 1-2 parmak bal ya da zeytinyağı ile kaplamak ya da mümkünse bu sıvıların içerisine gömmek etkili bir yöntem olabilir.

Sen de sağlığın için gerekli olan gıdaları uzun süre korumak için bu ve benzeri yöntemleri deneyebilir ve hem daha ekonomik hem de organik gıdalara sahip olabilirsin. Sağlığını korumak, günümüz ortamında oldukça zor. Hayatın belirli zamanlarında istenmeyen ve beklenmeyen sağlık sorunları ile karşılaştığında aradığın desteği QNB Sigorta Tamamlayıcı Sağlık Sigortası’nda bulabilirsin. Tüm Türkiye’ye yayılan anlaşmalı sağlık kurumlarında, katkı payı hariç ek bir ücret ödemeden sağlık hizmeti alabilir, muayene ve tedavi harcamalarını düşünmeden sadece sağlığına odaklanabilirsin.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
1 + 0 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.