Bahar Aylarında Tüketebileceğiniz 6 Sebze

Buradasınız

Ye-İç 04 Nisan 2020

Mevsimine uygun besinleri tüketmek, bir yandan bağışıklık sistemimizi güçlendirirken diğer yandan genel sağlık durumumuza olumlu bir biçimde katkıda bulunuyor. Ayrıca tazelik durumu ve damak tadı açısından da mevsimine uygun besinler tüketmek oldukça önemli. Bahar aylarında gönül rahatlığıyla tüketebileceğiniz 6 sebzeyi sizler için sıraladık.

Domates

Sofralarımızın vazgeçilmezi olan ve neredeyse her öğünde tükettiğimiz domates, en önemli bahar sebzeleri arasında yer alıyor. Folik asit, alfa lipoik asit, likopen, kolin, beta-karoten ve lutein içeren domates, A ve C vitamini bakımından da oldukça zengindir. Büyük bir antioksidan kaynağı da olan domatesi bahar aylarında çok sık tüketebilirsiniz.

Pırasa

Metabolizma ve genel sağlık için oldukça önemli bir besin kaynağı olan pırasa, lif bakımından önemli bir sebzedir. Antioksidan bakımından oldukça zengin olan pırasada; A, C, E, K, B3, B5, B9 vitaminleri ile kalsiyum, potasyum, demir, magnezyum, fosfor ve sodyum gibi önemli mineraller de bulunuyor.

Enginar

Bahar aylarında tüketilebilecek en sağlıklı sebzelerden biri de enginardır. Kolesterol seviyesini dengeleyen ve kalp sağlığını destekleyen enginarın ayrıca kanı temizleme özelliği de vardır. Öte yandan enginar, karaciğerin sağlıklı bir şekilde çalışmasına da yardımcı olur.

Salatalık

Çok iyi bir pantetonik asit kaynağı olan salatalıkta; bakır, potasyum, manganez, C vitamini, fosfor, magnezyum, biotin ve yoğun miktarda B1 vitamini bulunur. Ayrıca salatalık; vücuttan toksinlerin atılmasını kolaylaştırır, ağız kokusuna iyi gelir, kemikleri ve kıkırdakları korur, sindirim sistemine ve kalp sağlığına katkı sağlar, idrar söktürür ve vücut sıcaklığını dengede tutar.

Havuç

Bahar aylarında sık sık tüketmemiz gereken bir başka sebze de havuçtur. A vitamini deposu olan havuçta; K, C, B, B6 ve E vitaminleri de bulunuyor. Ayrıca folik asit, tiamin, bakır, magnezyum, kalsiyum, potasyum, protein, fosfor, çinko ve sodyum bakımından da zengin olan havuç, önemli bir antioksidan kaynağıdır.

Ispanak

İçinde bulundurduğu besin değerleri açısından sağlığa oldukça faydalı bir sebze olan ıspanağın da bahar aylarında sofralarımızdan eksik olmaması gerekiyor. A, C, D ve K vitamini açısından oldukça zengin bir besin olan ıspanakta ayrıca demir, iyot, potasyum, sodyum, bakır, çinko, lutein, kalsiyum, protein ve folik asit de bulunuyor.

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
2 + 7 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.