Badem Yağını Nerelerde Kullanabilirsin?

Buradasınız

Ye-İç 21 Ağustos 2021

badem, badem yağı, sağlık, fayda, yarar

Gülgiller familyasına ait bodur, küçük boylu bir ağaç türü olan badem ağacı, binlerce yıldır insanlara sunduğu meyvesi ile tat ve şifa dağıtmaya devam ediyor. Hem sofralarda farklı lezzetlerin içerisinde hem de yağı ve değişik kullanımları ile sağlık açısından da yaygın bir kullanımı bulunan badem, yağ asitleri, karbonhidrat ve protein açısından oldukça zengin. Peki badem yağının nerelerde ve hangi amaçlarla kullanıldığını biliyor musun? İşte badem yağının faydaları ve kullanım yerlerinden birkaçı.

Badem yağında neler var?

badem, badem yağı, sağlık, fayda, yarar

Badem yağı, temel olarak içerisinde bulunan çekirdeğin farklı yöntemlerle ezilmesi ve yağının çıkarılarak bir yerde toplanması ile hazırlanıyor. Buradan elde edilen badem yağı, tatlı ve acı olmak üzere ikiye ayrılıyor. Yüzlerce yıldır hem besinlere tat vermesi ve sağlık açısından da tedavi edici özellikleri ile sıkça kullanılan badem yağı, zengin bir B vitamini ve çinko kaynağı. İçeriğinde sağlık için oldukça faydalı olan beta-zoosterol, skualen ve alfa-tokoferol gibi maddeleri oldukça fazla miktarda barındırıyor. Özellikle tatlı badem yağının 20 gramı kadarında 120 kalori bulunuyor. Aynı zamanda bu oranda bir badem yağı 14 gram doymuş ve doymamış yağlar ile yüzde 30 kadar E vitamini içeriyor.

Sağlık için faydaları saymakla bitmez

badem, badem yağı, sağlık, fayda, yarar

Badem yağının temel olarak farklı yiyeceklerde kullanılmasının yanında en sık tercih edildiği alan sağlıktır. İçeriğinde bulunan çok sayıda faydalı bileşen nedeniyle binlerce yıldır sağlık için tercih edilir. Badem yağı, antiinflamatuar etkiye sahiptir, bağışıklık sistemini kuvvetlendirerek hastalıklara karşı bir kalkan oluşturur ve karaciğer rahatsızlıklarına karşı etkilidir. Son zamanlarda yapılan araştırmalarda kalp hastalıkları ve kansere karşı da etkili olduğuna dair kanıtlar bulunmuştur. Cilt ve saç sağlığı açısından da oldukça faydalıdır. Doğru ve dengeli kullanıldığında cildi nemlendirerek yumuşatır ve saç tellerini kuvvetlendirir. 

Badem yağı masajların vazgeçilmezleri arasında

badem, badem yağı, sağlık, fayda, yarar, masaj

Badem yağının sağlık üzerindeki etkilerinin en net şekilde ortaya çıktığı bir diğer alanda masajdır. Masaj ya da aromaterapilerde sıkça tercih edilen yağlardan biri olan badem, rahatlatıcı ve yumuşatıcı bir etkiye sahiptir.

Kozmetik ürünlerde de tercih ediliyor

badem, badem yağı, sağlık, fayda, yarar, kozmetik

Badem yağının kullanıldığı diğer bir alanda kozmetik üretimi. Sahip olduğu farklı içerikleri ve kimyasal özellikleri ile değişik kozmetik ürünlerin üretiminde de tercih ediliyor. Badem yağı, doğal yapısı gereği tahriş edici ve toksik olmayan, aynı zamanda hassaslaştırıcı komedojeniktir. Bunlar özellikle cilt bakımında kullanılan kremlerin üretimleri için sıkça tercih edilir.

Makyaj temizliği için de birebir

badem, badem yağı, sağlık, fayda, yarar, makyaj

Badem yağı aynı zamanda makyaj temizliğinde de tercih edilen bir ürün. Doğal bir temizleme sağladığı için kimyasal ürünler içeren kozmetik ürünlerine nazaran çok daha sağlıklı bir temizlik sağlıyor. Bir pamuğa dökülen az bir badem yağı ile yüzünü ve cildini rahatlıkla temizleyebilirsin.

Sakal temizliği de yapılıyor

badem, badem yağı, sağlık, fayda, yarar, sakal, bakım

Badem yağının özellikle erkekler arasında tercih edildiği ve kullanıldığı alansa sakal bakımı ve temizliği. Özellikle sakal köklerini güçlendirdiği ve daha gür ve sık sakal çıkmasını sağladığı için badem yağını kullanabilirsin. Ayrıca zaman zaman yeterli miktarda badem yağı ile sakallarını temizleyebilir ve sakal diplerine masaj yaparak güçlendirebilirsin. 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
2 + 5 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.