Cigna Finan Hemen Bilgi Al

Akdeniz Diyeti Hayat Kurtarıyor

YE-İÇ29 Aralık 2016

İngiltere’de yakın zamanda yapılan bir araştırmaya göre Akdeniz diyeti, İngiltere’de yaşayan binlerce kişinin hayatını kurtarmış durumda. Zeytinyağı, sebze ve meyvelerin baş tacı edildiği bu diyet programında sınırlı miktarlarda et tüketiliyor.

BMC Medicine’ın yayınladığı rapora göre, İngiltere’nin Norfolk şehrinde 1990 yılında 24 bin kişiyi kapsayan bir deney başlatılmış. Bu araştırmanın en önemli sonuçlarından biri, kalp krizi ve felç gibi ölümcül hastalıkların yüzde 12.5’inin beslenme alışkanlıklarının değiştirilmesiyle önlenebileceği yönünde. Bu araştırmada yer alan uzmanlar, İngiltere’de bu zaman diliminde gerçekleşen 19.375 ölümün Akdeniz diyeti uygulanarak önlenebileceğini savunuyorlar.


Akdeniz Diyeti ile Sevdiğiniz Yiyeceklerden Mahrum Kalmıyorsunuz

“Diyet” kelimesi size ürkütücü geliyor olabilir. Hatta size sevdiğiniz yiyeceklerden mahrum kalacağınız hissini yaratması da muhtemel. Ama Akdeniz diyeti piramidi bunlardan pek çoğunu yiyebileceğinizi gösteriyor.  Ekmek, tatlı, nişasta, et, şarap bunlardan bazıları... Tabii sınırlı ölçülerde.

Araştırmada yer alan isimlerden Nita Forouhi, Akdeniz diyetinin en önemli özelliği kardiyovasküler (kalp ve damar) hastalıkların önlenmesinde büyük desteği olduğunu belirtiyor. Tabii sigara kullanımı ve fazla kilo yoksa...

Akdeniz Diyetinin Temel Özellikleri

Yunanistan’ın ve İtalya’nın güney bölgesinde yaşayanların beslenme alışkanlıkları, Akdeniz diyetinin temelini oluşturuyor. Uzun bir ömür için Akdeniz diyetini hayatınız boyunca uygulayabilirsiniz. Neler mi yapacaksınız?

  • Lif açısından zengin sebze ve meyveleri günlük menünüzden çıkarmayacaksınız.
  • Hayvansal gıdalardan kırmızı eti sınırlı tüketeceksiniz.
  • Kuru bakliyatlar beslenmenizin bir parçası olacak.
  • Margarin ve katı yağı unutacaksınız. Her yerde zeytinyağı kullanacaksınız.
  • Bol bol balık tüketebilirsiniz.
  • Ekmek yiyebilirsiniz ama tam buğday, tahıllı veya çavdar olmak şartıyla.
  • Temel içeceğiniz su olmalı.

Örnek Günlük Akdeniz Diyeti Menüsü*

KAHVALTI

1-2 dilim tahıllı ekmek

1-2 dilim yağsız peynir

3-4 adet zeytin

Domates-salatalık

Şekersiz çay

ARA ÖĞÜN

Bir adet mevsim meyvesi

ÖĞLEN YEMEĞİ

Bir tane yağsız balık

Bir kase Akdeniz salatası

ARA ÖĞÜN

Bir kase yoğurt

3-4 adet kepekli bisküvi

AKŞAM YEMEĞİ

Sebze yemeği

3-4 kaşık bulgur pilavı

* Kilo vermek amaçlı bir diyet uygulayacaksanız, beslenme uzmanından yardım isteyerek yaşınıza, kilonuza ve yaşam tarzınıza uygun bir mönü oluşturmanızda fayda var.

Kanser, kalp krizi veya inme gibi tehlikeli hastalıklardan çekiniyor olmanız çok normal. Bu hastalıklara karşı bugünden tedbir almak istiyorsanız, Akdeniz diyetine başlamanın yanı sıra Kansere İnat Yaşasın Hayat Sigortası yaptırabilirsiniz. Üstelik bu sigorta ile ücretsiz Cigna Finans Ayrıcalıklar Kulübü üyesi olarak Acil Destek/Kapsamlı Acil Destek Hizmetlerinden faydalanabilirsiniz.

Kansere İnat Yaşasın Hayat Hemen Başvur

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Yumurta konusunda geçmişte bilim dünyasını ikiye ayıran tartışmalar olsa da günümüzde yumurtanın faydaları daha çok dile getiriliyor. Uzmanlar 7’den 70’e herkesin düzenli olarak (aşırıya kaçmadan) yumurta tüketmesi gerektiğini söylüyor. Neden mi? Hemen anlatalım...

1. Yumurta Beyni Tıpkı Bir Zırh Gibi Koruyor


Yumurtada bulunan kolin, beynin en önemli yapı taşı olduğu için hafızayı koruyarak erken bunama riskini azaltıyor. Kolin ayrıca kanser hücreleriyle de savaşıyor. Ancak söz konusu kanser olunca, genetik faktörler ve hayat tarzını da kapsayan pek çok değişken var. Bu nedenle yumurta tüketmenin yanında daha profesyonel önlemler de almak gerekiyor. Örneğin Kansere İnat Yaşasın Hayat Sigortası yaptırmak gibi... Cigna Finans Ayrıcalıklar Kulübü’ne de ücretsiz üye olacağınız bu sigortayla kendinizi maddi güvence altına almanın yanı sıra spor ve sigara bırakma merkezleri, beslenme danışmanlığı gibi sağlıklı yaşamı destekleyen birçok hizmetten %40’a varan indirimlerle faydalanabilirsiniz.

2. Yumurta Çok Zengin Bir D Vitamini Kaynağı

Güneş ışığıyla aktif hale geçen D vitamini, her ne kadar balık yağıyla özdeşleşse de yumurtada da bol miktarda bulunuyor. 1 tane yumurtayla günlük D vitamini ihtiyacınızın %4’ünü karşılayabileceğinizi biliyor muydunuz? Hiç yoktan iyidir!

3. Göz Sağlığını Koruyor

Yumurtanın faydaları, göz sağlığı konusunda da kendini gösteriyor. Yumurtada bulunan lutein, göz sağlığı problemlerini engelliyor, bozulma ve görme kaybı gibi sorunları minimuma indiriyor.

4. Karaciğeri Koruyor

Karaciğer sağlığı yeme, içme ve hayat tarzı gibi birçok faktörden çabucak etkilenebiliyor. Yumurtadaki fosfolipidler karaciğere zarar veren toksinleri yok ettiği için düzenli olarak yumurta tüketerek karaciğer sağlığınızı koruyabilirsiniz.

5. Cilt ve Saçları Koruyor

İşte yumurtanın faydaları arasında en çok hoşunuza gideceklerden biri! Yumurtada bulunan biyotin ve B12 vitamini, saç ve ciltteki yıpranmaları mümkün olduğunca azaltıyor, yaşlanma belirtileriyle erken yaşta yüzleşmenizi engelliyor.

6. Kolesterolü Dengeliyor

Son yıllarda yapılan çalışmalar, yumurtanın sarısında bulunan kolesterolün zararlı olabileceğine dair soru işaretlerini yok ediyor. Bilimsel çalışmalara göre yumurtada bulunan kolesterol dengeleyici olmanın yanı sıra vücudun kendi ürettiği zararlı kolesterolü de engelliyor. Ayrıca yumurtada bulunan omega-3 yağ asitleri kalp hastalıklarına karşı da koruyor.

7. Kilo Verdiriyor

Yumurtanın faydaları arasında kilo kontrolü de yer alıyor. Yumurtada bulunan “örnek protein” tok tuttuğu için kilo vermeyi kolaylaştırıyor. Kilo verdirici etkisini artırmak için yumurtayı özellikle kahvaltı masalarından eksik etmemekte fayda var.

 Hemen Başvur