Akdeniz Diyeti Hayat Kurtarıyor

Buradasınız

Ye-İç 29 Aralık 2016

İngiltere’de yakın zamanda yapılan bir araştırmaya göre Akdeniz diyeti, İngiltere’de yaşayan binlerce kişinin hayatını kurtarmış durumda. Zeytinyağı, sebze ve meyvelerin baş tacı edildiği bu diyet programında sınırlı miktarlarda et tüketiliyor.

BMC Medicine’ın yayınladığı rapora göre, İngiltere’nin Norfolk şehrinde 1990 yılında 24 bin kişiyi kapsayan bir deney başlatılmış. Bu araştırmanın en önemli sonuçlarından biri, kalp krizi ve felç gibi ölümcül hastalıkların yüzde 12.5’inin beslenme alışkanlıklarının değiştirilmesiyle önlenebileceği yönünde. Bu araştırmada yer alan uzmanlar, İngiltere’de bu zaman diliminde gerçekleşen 19.375 ölümün Akdeniz diyeti uygulanarak önlenebileceğini savunuyorlar.

Akdeniz Diyeti ile Sevdiğiniz Yiyeceklerden Mahrum Kalmıyorsunuz

“Diyet” kelimesi size ürkütücü geliyor olabilir. Hatta size sevdiğiniz yiyeceklerden mahrum kalacağınız hissini yaratması da muhtemel. Ama Akdeniz diyeti piramidi bunlardan pek çoğunu yiyebileceğinizi gösteriyor.  Ekmek, tatlı, nişasta, et, şarap bunlardan bazıları... Tabii sınırlı ölçülerde.

Araştırmada yer alan isimlerden Nita Forouhi, Akdeniz diyetinin en önemli özelliği kardiyovasküler (kalp ve damar) hastalıkların önlenmesinde büyük desteği olduğunu belirtiyor. Tabii sigara kullanımı ve fazla kilo yoksa...

Akdeniz Diyetinin Temel Özellikleri

Yunanistan’ın ve İtalya’nın güney bölgesinde yaşayanların beslenme alışkanlıkları, Akdeniz diyetinin temelini oluşturuyor. Uzun bir ömür için Akdeniz diyetini hayatınız boyunca uygulayabilirsiniz. Neler mi yapacaksınız?

  • Lif açısından zengin sebze ve meyveleri günlük menünüzden çıkarmayacaksınız.
  • Hayvansal gıdalardan kırmızı eti sınırlı tüketeceksiniz.
  • Kuru bakliyatlar beslenmenizin bir parçası olacak.
  • Margarin ve katı yağı unutacaksınız. Her yerde zeytinyağı kullanacaksınız.
  • Bol bol balık tüketebilirsiniz.
  • Ekmek yiyebilirsiniz ama tam buğday, tahıllı veya çavdar olmak şartıyla.
  • Temel içeceğiniz su olmalı.

Örnek Günlük Akdeniz Diyeti Menüsü*

KAHVALTI

1-2 dilim tahıllı ekmek

1-2 dilim yağsız peynir

3-4 adet zeytin

Domates-salatalık

Şekersiz çay

ARA ÖĞÜN

Bir adet mevsim meyvesi

ÖĞLEN YEMEĞİ

Bir tane yağsız balık

Bir kase Akdeniz salatası

ARA ÖĞÜN

Bir kase yoğurt

3-4 adet kepekli bisküvi

AKŞAM YEMEĞİ

Sebze yemeği

3-4 kaşık bulgur pilavı

* Kilo vermek amaçlı bir diyet uygulayacaksanız, beslenme uzmanından yardım isteyerek yaşınıza, kilonuza ve yaşam tarzınıza uygun bir mönü oluşturmanızda fayda var.

Kanser, kalp krizi veya inme gibi tehlikeli hastalıklardan çekiniyor olmanız çok normal. Bu hastalıklara karşı bugünden tedbir almak istiyorsanız, Akdeniz diyetine başlamanın yanı sıra Kansere İnat Yaşasın Hayat Sigortası yaptırabilirsiniz. Üstelik bu sigorta ile ücretsiz QNB Sigorta Ayrıcalıklar Kulübü üyesi olarak Acil Destek/Kapsamlı Acil Destek Hizmetlerinden faydalanabilirsiniz.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
2 + 2 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.