Ana içeriğe atla

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Sağlıklı Atıştırmalıklar Rehberi
Sağlıklı Atıştırmalıklar Rehberi

iyihisset.com

18 Nis 2016

“Sağlıklı yaşam nasıl olmalı?” konulu tartışmalarda çok fazla eleştiriye maruz kalan bir besin grubu var: Atıştırmalıklar.

Ne kadar onların arkasından konuşursak konuşalım, aslında hiçbirimiz atıştırmadan duramıyoruz. Doğru atıştırmalıkları seçtiğimiz ve onları yanlış yöntemlerle tüketmediğimiz sürece aslında pek bir sorun yok. Zaten kan şeker değerlerimizi dengede tutmak için 3-4 saatte bir beslenmemiz gerekiyor.

Midem Kazınıyor, Şu Buzdolabını Bir Yoklayayım

Öğün aralarında kimi zaman tadına kimi zaman kokusuna dayanamadığımız için tükettiğimiz atıştırmalıkların size pişman olacağınız yağlar olarak geri dönmesini istemiyorsanız, ilk ziyaret etmeniz gereken yer buzdolabınız. Bakın bakalım, orada neler var? Eğer sağlıksız abur cuburlardan oluşan bir dağ görüyorsanız, biraz sıkıntı var demektir. Sağlıksız abur cubur derken nelerden bahsediyoruz? Cipsler, şekerler, yağlı krakerler vb. ürünlerin hepsi bu gruba giriyor. Üzücü ama merak etmeyin, onlara sonsuza kadar hoşça kalın demeyeceğiz, sadece samimiyetimizi azaltacağız.

Çiğ ve Tazeler İçeri, İşlem Görmüşler Dışarı

Buzdolabınızda her zaman için taze meyvelerin ve kuruyemişlerin bulunduğundan emin olun. Eğer zaten bir meyve aşığıysanız işiniz kolay ama “Son paket acılı cipsimi kim yediyse çabuk gidip bakkaldan yenisini alsın.” insanıysanız alışkanlıklarınızı değiştirmeniz gerekiyor. Neden? Fabrikasyon çıkışlı ürünlerde çoğu zaman rafine edilmiş şekerler ve trans yağlar kullanılıyor ki bu tür şekerler ve yağlar obeziteye ve başka rahatsızlıklara davetiye çıkartıyorlar. Genetiğiyle oynanmamış meyveler bağışıklık sistemlerini güçlendirirken, kuruyemişler de günümüzün en güvenebileceğimiz besinleri, aklınızda bulunsun.

Meyve Bazen Sadece Bir Meyve Değildir

Meyvelerden birçok farklı atıştırmalık yapılabilir, meyve salatası bunun en güzel örneğidir. Sevdiğiniz meyveleri dilimleyin ve bir kapta karıştırın, işte karşınızda süper sağlıklı bir atıştırmalık. Kesinlikle gazlı içeceklerden uzak durmak gerekiyor. Meyve suyu tüketimine de dikkat, yerken masum olan bir meyve suyu sıkılarak içildiğinde bir şeker bombasına dönüşebiliyor.

Seninle Güzel Günlerimiz Olmuştu Çikolata

“Ben çikolatasız yapamam.” diyorsanız sıkıntı değil, sadece kendinize günlük bir sınır belirleyin ve bu sınırı asla aşmayın. Çikolatanın yanında kuruyemiş ya da kuru meyveler tüketerek çikolata tüketiminizi azaltabilirsiniz.

Bitter çikolata kalbe iyi geliyor. Kan şekerini düzenliyor ve serotonin seviyenizi arttırıp sizi iyi hissettiriyor. Çikolata seçerken aklınızda bulunsun.

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz
Öne çıkan yazıları
Yazardan sana özel yazılar

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.