“Sağlık Olsun” Dedirtecek Faydalı Kararlar

Buradasınız

Ye-İç 12 Mart 2016

Attığımız her adım bir tercih ve hayat, bir kararlar bütünü. Yapılan her seçim aynı zamanda bir reddediş.

Bazen hayatımızı etkilemeyecek kadar küçük oranda değişiklikler yaratan (Eğer kozmos o sırada çılgın planlar yapmıyorsa) yiyecek ve giyecek seçimi konularında karar verirken bile zorlanırken tüm hayat akışımızı değiştiren tercihleri nasıl kolay yapalım?

Önemli olan sağlıklı ve mutlu yaşamak. Bunun için de bazı kararlar almalı ve bunları uygulamalıyız.

Mutlu Olmak İçin Hangi Yöne Gitmek Gerekir?

Kararlar, ister küçük ister büyük olsunlar, geleceğimizi kurguluyorlar. Mutluluğu aradığımız bu hayatta doğru kararları verdiğimizden nasıl emin olabiliriz? Sorun şu ki, olamayız. Mutluluk, insanın kendi benliğini sevmesiyle ilgilidir. Benliğinizi ancak gerçek kişiliğinizi ortaya koyduğunuz zaman sevebilirsiniz.

Kendi Seçimlerinizi Kendiniz Yapın

Chesley Sullenberger, hava kuvvetlerinden yetişme bir pilot ve şöyle bir hikâyesi var: Sully, 155 yolcusu ve mürettebatıyla beraber New York LaGuardia Havalimanından uçağıyla kalkış yapalı birkaç dakika olmuştu. Göstergeler bir anda saçmaladı, uçak sallanmaya başladı, motorlar sustu. Uçak bir kuş sürüsüne dalmıştı ve düşüyordu. Yardımcı pilot acil eylem prosedürünü önerdi. Kule, uçağın Teterboro Havalimanına acil iniş yapmasını istedi. Bu iki seçeneğin ölümcül olduğunu düşünen Sully, kuleyle ve mürettebatıyla olan iletişimini kesti ve uçağı Hudson Nehri’ne başarılı bir şekilde indirdi. Sonradan yapılan simülasyonlar tek kurtuluş yolunun bu olduğunu gösteriyordu. Kahraman Sully, olaydan bir yıl sonra emekli oldu ve bir kitap yazdı.

Bu hikâye, emin olduğunuz konularda neden kendi kararlarınızı vermeniz gerektiğini açıklıyor. Diğer insanların önerilerine kulak verin ama her zaman kendi geleceğiniz hakkında son kararı siz verin.

Alternatifleri Çoğaltın

Bir karar vermeden önce, analiz yapmak için kendinize vakit ayırın. Tüm seçenekleri görmeye çalışın, aralarından sizi en çok mutlu edeni seçin.  

Her Zaman Hazırlıklı Olun

Seçimlerinizin size neler getireceğini bilin. Hayatın sizi her zaman şaşırtabileceği gerçeğini de göz ardı etmeyin. Kötü sürprizler hayat dediğimiz uzun maratonda size engel olamaz, üstünden zıplamayı bildiğiniz sürece. Başımıza ne geleceğini önceden kestiremesek de madden ve manen hazırlıklı olmak bize güç verecektir.  Duygusal ve finansal açıdan güvende hissetmeniz için QNB Sigorta’nın Ferdi Kaza Sigortaları ile beklenmedik sürprizlere karşı hazırlıklı olabilirsiniz.

Geçmişi Unutmayın Ama Ona Takılı Kalmayın

Pişmanlık duymak herhangi bir şeyi değiştirmez. Geçmişi görmezden gelmek ise aynı hataları yapmanıza neden olur. O yüzden geçmişinizle yüzleşin, hatalarınızdan ders alın, sorumluluk duyun ve pişmanlık duygusunu hayatınızdan çıkarın.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
15 + 4 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.