Yaşlanma Karşıtı Organik Besinler

Buradasınız

Ye-İç 06 Ekim 2022

yaşlanma, yaşlı, kadın, erkek, sağlık, besin, beslenme

Yaşlanma belirtileri ilk olarak kendisini ciltte ele veren bir durum olarak ön plana çıkıyor. Uzmanlar güzel ve parlak bir cilde sahip olmanın tüketilen besinlerle doğrudan ilişkili olduğunun altını çiziyor. Antioksidanlar, sağlıklı yağlar, su ve temel besinler genel sağlık sistemini desteklemek ve cildin yaşlanma belirtilerini engellemek için oldukça önemli. Dünya Yaşlılar Günü’ne özel hazırladığımız bu yazımızda yaşlanma karşıtı organik besinleri senin için kaleme aldık.

PH değeri yüksek su tüketmelisin

yaşlanma, yaşlı, kadın, erkek, sağlık, besin, beslenme, su

Cildin doğal nem dengesini korumak için en etkili yöntem, en temel ihtiyaçlarımızdan biri olan suyu bol miktarda tüketmektir. PH değeri yüksek olan suları tercih etmek bu noktada büyük önem arz ediyor. Su, cildin pürüzsüz ve parlak görünmesine katkı sağlıyor ve yaşlanma belirtilerinin önüne geçiyor. Uzmanlar günde en az 2 litre su içmenin yaşlanma karşısında büyük bir direnç oluşturduğunu vurguluyor.

Salatalara avokado eklemeyi unutmamalısın 

yaşlanma, yaşlı, kadın, erkek, sağlık, besin, beslenme, avokado

Avokado içerdiği antioksidanlarla birlikte uzmanlara göre genç kalmanın en organik yolu. Potasyum ve E vitamini bakımından oldukça zengin olan avokado cildin nem dengesini koruyarak cilt sağlığını destekliyor. Avokadonun bir diğer özelliği de ciltte bariyer özelliği oluşturması ve cildi dış etkenlere karşı daha dayanıklı bir hale getirmesidir. Avokadonun içerisinde yer alan Oleik asitler ise cilde elastikiyet kazandırıyor. Yaşlanma belirtilerini azaltmak veya önüne geçmek isteyenlerin salatalarına avokado eklemeyi unutmaması gerekiyor.

Ara öğünlerde nar tüketmeyi ihmal etmemelisin

yaşlanma, yaşlı, kadın, erkek, sağlık, besin, beslenme, nar

Nar, içerisinde bol miktarda C vitamini barındırdığı için cildi güneşin olumsuz etkilerinden koruyor ve kırışıklıkların önüne geçiyor. Ayrıca nar, cilt lekeleri üzerinde de olukça etkili ve ciltteki kolajeni koruyor. Tüm bu özellikleri göz önüne alındığında nar içerisindeki besin değerleri ve asitlerle birlikte yaşlanma ile savaşarak cildin her zaman genç kalmasına yardımcı oluyor. Uzmanlar özellikle ara öğünlerde mevsimin de uygunluğu ile nar tüketilmesi gerektiğini sıkça vurguluyor.

Çiğ ıspanak tüketmelisin

yaşlanma, yaşlı, kadın, erkek, sağlık, besin, beslenme, ıspanak

A, C, E ve K vitaminleri açısında oldukça zengin olan ıspanak yaşlanma belirtileri ile mücadele etmek hususunda oldukça etkili bir besin olarak öne çıkıyor. Cildi güneşin hasarlarından koruyan ve cilde elastikiyet kazandıran lutein içeriği sayesinde ıspanağın cilde parlaklık kazandırdığı da biliniyor. Uzmanlar ıspanağın cilt üzerindeki etkilerini artırmak için özellikle çiğ olarak tüketilmesi gerektiğinin altını çiziyor.

Üzüm, enzimleri harekete geçiriyor 

yaşlanma, yaşlı, kadın, erkek, sağlık, besin, beslenme, üzüm

Yaşlanma karşıtı bir diğer organik besin olan üzüm içerisinde yer alan ve pigmentasyonu kontrol eden antosiyanositler; ciltteki kızarıklıkların meydana gelmesini engelliyor. Üzümün içerisinde yer alan antioksidanlar ise cildi erken yaşlanmaya karşı koruyan enzimleri uyandırıyor. Ayrıca üzüm kolajen üretimine de yardımcı oluyor. Uzmanlar üzün tüketiminin yalnızca cilde değil, genel sağlık sistemine de oldukça fayda sağladığını belirtiyor.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
12 + 3 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.