Suyumuzu Temiz ve Organik Tutmanın Yolları

Buradasınız

Ye-İç 21 Mart 2022

su, temiz, organik, doğa, çevre, koruma

Su, dünyamızın ve onun üzerinde yaşayan sayısız canlının hayatını sürdürebilmesi için çok büyük önem taşıyor. Su olmadan bildiğimiz anlamda, karbon temelli olan canlı hayatın var olması imkansız. Ancak günümüzde insanoğlunun yarattığı tahribat nedeniyle temiz ve günün trend söylemiyle organik suya ulaşmak ise oldukça zor. Bu durumun meydana gelmesinde insanların bilinçsiz su kullanımı ve israfı, artan sanayileşme faaliyetleri, hızla ve dengesiz şekilde büyüyen şehirler, yanlış tarım uygulamalarını ilk sıralarda saymak mümkün. Yarattığımız bu kirletici ve sonu gelmez döngüyü tersine çevirmek için ise bireysel olarak uygulayabileceğimiz bazı önlemler halen mevcut. Suyumuzu temiz ve organik tutmaya katkı sağlayabilecek önlemlerden bazılarını sizin için araştırdık.

Bilinçsiz şekilde atık atmamalısın

su, temiz, organik, doğa, çevre, koruma, atık yağ

Doğayı ve suyumuzu en çok kirleten sebeplerin başında atıkların geldiğini biliyoruz. En basit şekilde günlük yaşamlarımızda evlerimizde bilinçsizce mutfak giderlerine boşalttığımız maddeler, tuvaletlere atılan kâğıtlar, peçeteler ve vb. atıkların kanalizasyonla birleşmesi, denizlerdeki doğal suyun temizliği için büyük bir risk unsuru. Evcil hayvanların dışkılarının bilinçsizce doğaya bırakılması da su kaynaklarımıza bakteriler gibi birçok olumsuz mikroorganizmanın taşınmasına neden oluyor. Evcil hayvan sahiplerinin bu noktada daha dikkatli olması gerekiyor. Sen de atık kontrolünü iyi yaparak doğanın normal su dengesini korumasına yardımcı olabilir ve en azından kirlenmenin önüne bir nebze de olsa geçebilirsin.

Çevreye zararlı ürünlerin kullanımlarına dikkat etmelisin

su, temiz, organik, doğa, çevre, koruma, aerosol, gaz

Deodorant, parfüm gibi pek çok temizlik ve kişisel bakım ürününün çok sık kullanılması da su döngüsü açısından olumsuz etkilere sahiptir. Doğal su kaynaklarına ulaşan bu kimyasal içerikler, organik su dengesinin bozulmasının da en önemli sebepleri arasında yer alıyor. Kişisel bakım ürünlerinin yanı sıra geri dönüşüme kazandırılamayacak maddelerin de gereğinden fazla kullanılması, sularımızın kirlenmesine neden olmaktadır. Bu yüzden bu ürünleri kullanırken dikkatli olmalı, gereksiz yere kullanılmasının önüne geçilmelidir. Sen de satın aldığın ürünlerdeki kimyasal içeriklerin az olmasına dikkat edebilir, özellikle organik içeriklerde olan ürünleri tercih etmeye özen gösterebilirsin.

Periyodik araç bakımlarınıza önem vermelisin

su, temiz, organik, doğa, çevre, koruma, otomobil, egzoz

Gün içerisinde trafikte kullandığımız her araç, doğayı ve özellikle de suyu kirleten birçok maddenin doğaya salınmasına neden olur. Özellikle bu araçların periyodik bakımlarının yapılmadığı durumlarda çevrenin kirlenmesi katlanarak artmakta ve bu da organik su dengesinin bozulmasına neden olmaktadır. Örneğin, araçların egzozlarından çıkan gaz, önce havaya, oradan bulutlara ve yağmurla birlikte suya karışarak sudaki kimyasal maddelerin inanılmaz oranda artmasına neden olmaktadır. Araçların düzenli bakımlarının yaptırılmadığı durumlarda araç aksamlarından sızabilecek maddeler temiz suya karışarak olumsuz sonuçlar doğurabilir. Bu sebeple araç bakımlarını zamanında ve düzenli olarak yaptırmaya özen göstermelisin.

Gereksiz su kullanımından kaçınmalısın

su, temiz, organik, doğa, çevre, koruma, lavabo, yıkama

Gündelik hayatlarımızda mutfaktan banyoya kadar çok fazla yerde gereksiz su harcıyoruz. Örneğin bulaşık yıkama, sifon kullanma, diş fırçalama gibi pek çok basit günlük işte gereğinden fazla su tüketiyor ve bu suların bir şekilde kirlenmesine neden oluyoruz. Araç sahiplerinin de araçlarını yıkarken çok fazla su israf ettiğini söyleyebiliriz. Bu nedenle gereksiz su kullanımını bireysel olarak minimum düzeye düşürmemiz büyük önem arz ediyor. Hatta bu noktada yağmur sularını biriktirerek ve bu yağmur sularını basit günlük işlerimizde kullanarak su tasarrufu yapabiliriz. Eğer müstakil ve bahçeli bir evde yaşıyorsan bunun için bahçene özel bir düzenek kurabilirsin. Apartmanda yaşıyor isen binanın çatısına yine özel bir sistem kurarak yağmur sularını toplayabilirsin. Gereksiz su kullanımı zamanla temiz ve organik suyun azalmasına neden olacağından, bizi yapay ve daha kirli suları kullandırmaya iteceği için bugünden suyumuzu, geleceğimizi korumalıyız.

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
12 + 4 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.