Sağlık İçin Neden Organik Yaşamı Tercih Etmeliyiz?

Buradasınız

Ye-İç 07 Nisan 2023

sağlık, organik, yaşam, beslenme, yaşam tarzı

Son dönemlerde arka arkaya gelen felaketler, küresel düzeyde yaşanan değişimler, pandemi, dünyanın tükenen kaynakları, iklim krizi gibi birçok farklı neden, insanları nasıl daha sağlıklı yaşarım üzerine düşünmeye itiyor. Sadece bugünü değil yarınını ve geleceğini düşünen herkes daha sağlıklı bir yaşam sürmenin ve bunu sürdürülebilir hale getirmenin yollarını arıyor. Bu nedenle birçok kişi organik yaşam konusunda ortak noktada buluşuyor. Beslenme alışkanlıklarından giyime, kullanılan eşyalardan günlük rutinlere kadar birçok noktada kalıcı ve majör değişimleri beraberinde getiren organik yaşam, sağlıklı bir hayat sürmenin de ana yollarından biri. Sağlık Haftası’nda sağlığın için neden organik yaşamı seçmelisin fikri senin de zihninde dolanıyorsa yanıtlarını bu yazımızda bulabilirsin.

Sağlıklı bir beden organik besinler beslenme şart

sağlık, organik, yaşam, beslenme, yaşam tarzı, kadın

Sağlıklı bir yaşam sürmek için sağlıklı ve dinç bir vücuda sahip olmak şart. Bunun için günlük rutinlerin içerisine alman gereken en önemli konulardan biri de beslenme -sağlıklı ve dengeli bir beslenme düzeni kurarken bunu tamamen organik besinlerden kurulu bir içerikle yapman faydana olacaktır. Vücudumuz, binlerce yıldır temel çalışma sistemini ve gerek duyduğu enerjiyi doğanın bize sunduğu besinlerden alır. Bu besinlerin farklı ve bilinçsiz tarım yöntemleri, yanlış hormon ve gübre kullanımı gibi nedenlerle organik dışı yöntemlerle üretilmesi, bedenimizin çalışma sistemini de bozan en önemli nedenlerden biri. Özellikle bağışıklık sistemimiz üzerinde son derece olumsuz etkileri bulunan bu gıdaları düzenli olarak tüketmek, uzun vadede sağlığımızın bozulmasına ve birçok farklı hastalığın doğmasına neden oluyor. Bu yüzden gelecek günlerde sağlıklı bir yaşam sürebilmek için mutlaka organik besinleri hayatına sokman gerekiyor.

Çevre bilincinin artmasına neden olur

sağlık, organik, yaşam, beslenme, yaşam tarzı, tarım, sulama

Sağlıklı ve güzel bir hayat sürmenin en temel yollarından biri de çevre ve doğa bilincine sahip olmaktır. Daha küçük yaşlarda zihne yerleşmeye başlayan ve doğanın kendi ekosistemi içerisinde varlığını sürdürmesi ile insan etkisinin azaltılması yolunda çok önemli bir gereksinim olan bu durum, ancak organik bir hayatı tercih etmekle tamamlanmış olur. Organik besinlere yönelmen, kıyafetlerini ve kullandığın diğer eşyaları bu felsefeye dayalı şekilde seçmen, doğanın kendi işleyiş biçimini de anladığını ve buna saygı duyduğunu gösterir. Sen de kendine doğa ve çevre bilincinin artması ve bu yolla da daha sağlıklı bir ortam yaratabilmek için organik hayata yönelebilirsin.

Kıyafetlerini de organikler arasından seçmelisin

sağlık, organik, yaşam, beslenme, yaşam tarzı

Organik yaşamı tercih eden kişilerin hayatlarında yaşadığı en büyük değişimlerden biri de kıyafetleridir. Tekstil ürünlerinin üretilmesi aşamasında birçok farklı ve zararlı kimyasallar bu ürünlerin üzerine uygulanmaktadır. Bunları kullandığında kendini farklı hastalıklara da açık hale getirebilirsin. Bunun için daha sağlıklı ve güzel bir hayat sürmek için sen de organik yollarla üretilmiş tekstil ürünlerini seçebilirsin. Bu yolu seçtiğinde tıpkı diğer ürünler de olduğu gibi senin seçimlerine uygun ve aynı zamanda da oldukça şık ürünleri bulabileceğini göreceksin.

Her satın almada organik olup olmadığını kontrol etmelisin

sağlık, organik, yaşam, beslenme, yaşam tarzı, gıda

Organik yaşam tarzının sana daha sağlıklı bir hayat getirmesi için yapman gereken şeylerden biri de ürünleri satın alırken organik olanlardan seçmektir. Gıda ve tekstil ürünlerinden başlayarak günlük hayatında kullanacağın tüm ürünleri organik olanlardan seçebilirsin. Bunun için üretim aşamalarını kontrol etmeli ve üzerindeki sertifikaları gözden geçirmelisin. Sağlıklı bir yaşam sürmek için bu ürünleri düzenli olarak kullanmayı seçmelisin ve bunu da başarmak için deyim yerindeyse gözünü dört açmalısın. Evinde kullandığın eşyaların, boyaların, kullandığın eşyaların organik üretim aşamalarından geçirilip geçirilmediğine bakmalısın.

Kozmetik ürünlerini de organik seçersen daha sağlıklı olabilirsin

sağlık, organik, yaşam, beslenme, yaşam tarzı

Sağlıklı bir yaşam sürmenin anahtarlarından biri de günlük olarak kullandığın ve doğrudan vücudunla temas eden ürünleri organik olanlardan seçmektir. İçerisinde neredeyse hiç kimyasal bulunmayan, hayvan deneylerinden ve testlerinden geçmemiş, vücuda zararlı olabilecek tehlikeli maddeleri içermeyen bu ürünlerin kullanımını seçer ve teşvik edersen sağlığını koruma altına alabilirsin. Zararlı içerikli ürünlerin kullanımını sıfıra indirdiğinde hem kendin hem de çevrendekilerin vücut bütünlüğü ve sağlığı için en doğru adımlardan birini atmış olursun. Günlük bakımlarında organik kozmetik ürünlerini kullanmayı tercih edebilirsin.

Sen de organik yaşama merhaba diyebilir ve bugünden başlayarak gelecekte çok daha sağlıklı bir hayat sürmek için adım atabilirsin. Hem kendin hem de sevdiklerinin sağlığını koruma altına alacak bu yaşam şeklini hayatının her anına yayabilirsin. Bunun yanında hayatın akışı içerisinde yaşayabileceğin sağlık sorunları için de QNB Sigorta’nın Tamamlayıcı Sağlık Sigortası yanında. SGK dışında özel sağlık kuruluşlarına ek bir ücret ödemeden hizmet alabileceğin bu sigorta, tüm sağlık sorunlarında seni koruma altına alacak.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
9 + 8 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.