Organik Tekstil Ürünlerini Seçerken Nelere Dikkat Etmelisin?

Buradasınız

Ye-İç 21 Şubat 2022

organik, tekstil, organik ürün, gelecek, sağlık, giyim, kıyafet

Organik tekstil ürünleri birçok açıdan sundukları avantajlarla son yıllarda tüm dünyada giderek büyüyen bir pazar haline geldi. Tekstil ürünlerinin üretiminde kimyasal maddelerin sıkça kullanılması ve bunun da sağlık üzerinde yarattığı etkiler göz önüne alındığında birçok kişi organik ürünlere yönelmiş durumda. Özellikle bebekler ve çocuklar için daha çok tercih edilen bu ürünleri seçerken nelere dikkat etmek gerekiyor? Bir tekstil ürününü organik yapan şeyler nelerdir? Bu yazımızda bu detayları bulabilirsin.

Organik tekstil ürünü nedir?

organik, tekstil, organik ürün, gelecek, sağlık, giyim, kıyafet

Tekstil ürünleri, çok farklı türleri ile birlikte günlük hayatımızda giydiğimiz, kullandığımız ve hem bizleri doğanın şartlarına karşı koruyan hem de estetik özellikleri ile kişisel çizgimizi ve tarzımızı yansıtan ürünler. Bunların üretiminde, işin tarımından başlayarak fabrikasyon üretimine ve satışına kadar birçok aşama bulunuyor ve neredeyse bir giysi onlarca aşamadan geçerek bizlere ulaşıyor. Tüm bu sürecin, en başından en sonuna kadar organik olarak sertifikalandırıldığı üretim şekline ise organik tekstil adı veriliyor. Daha tarlada, tarım aşamasından başlayarak kumaşın üretimi, dikimi ve paketlenmesine kadar tüm basamaklarda organik standartların korunduğu ve uygulandığı bir süreci kapsıyor. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, tekstil ürününün hammaddesi olan pamuk, keten, yün tarzı ürünlerin organik sertifikaya sahip olması. Bunun için iş, tarım aşamasında başlıyor.

Neden organik ürünler tercih edilmeli?

organik, tekstil, organik ürün, gelecek, sağlık, giyim, kıyafet

Organik tekstil ürünlerinin tercih edilmesinin ilk ve belki de en önemli sebebi, doğanın ve gezegenimizin korunması ile daha sürdürülebilir ve yaşanabilir bir gelecek için hareket edilmesi gösterilebilir. Organik ürünler tamamen çevreye ve doğaya duyarlı şekilde üretildiği için doğal kaynakların korunmasına da destek oluyorlar. Bunun dışında organik tekstil ürünleri, tüm yapılarıyla insan sağlığına da çok duyarlı. Hemen hemen hiçbir kimyasal madde içermediklerinden tüm yaştaki insanların korunmasını da sağlıyorlar. Özellikle bebek ve çocukların organik tekstil ürünlerini kullanmaları, onların sağlıklarının korunması açısından büyük önem taşıyor. Alerji, kanser, farklı cilt hastalıkları gibi çok sayıda rahatsızlığın bu yolla önüne geçilmesi ya da engellemesi de mümkün. Bunun dışında tekstil sektörünün de daha sürdürülebilir olmasını sağlamak da organik ürünlerle mümkün. Çünkü fabrikasyon olan ve bolca kimyasal madde içeren ürünler 8-10 yıkamadan sonra bozulmaya başlarken, organik ürünlerin kullanım süreleri çok daha uzun olabiliyor.

Organik tekstil ürünlerini nasıl ayıracağız?

organik, tekstil, organik ürün, gelecek, sağlık, giyim, kıyafet

Organik ürünleri seçerken onları diğer ürünlerden ayırmanın en kolay ve basit yolu üzerindeki sertifikayı kontrol etmektir. Organik tekstil ürünleri, birçok farklı kurum tarafından verilen ve sürecin baştan aşağı kontrol edilmesiyle hak kazanılan bir sertifika taşırlar. Hemen hemen her bir tekstil ürünü için tüm aşamaları içeren bir sertifika vardır ve bu sertifikalar ürünle ilgili temel bilgileri de içerirler. Üründe hangi tür kumaşlar, ne kadar ağırlıkta kullanılmış, ürün nerede üretilmiş, hangi özellikleri içeriyor gibi birçok bilgi bu sertifikanın üzerinde yer alır. Bunların en bilinen ve küresel düzeyde kullanılanı ise GOTS (Global Organic Textile Standart) olarak karşımıza çıkar. Bu sertifika o ürünün tüm süreçlerinin ekolojik ve organik olduğunu gösteren, tüm dünya ülkeleri tarafından kabul edilmiş ve uygulanan uluslararası bir standarttır. Sen de herhangi bir ürünü satın alırken organik olup olmadığını anlamak için bu sertifikayı kontrol edebilirsin.  Bunun için yapman gereken ürünün her tarafını inceleyerek organik olduğunu ve bununla ilgili detayları gösteren bir belge aramak.    

Bebek ve çocuklar için çok faydalı

organik, tekstil, organik ürün, gelecek, sağlık, giyim, kıyafet

Organik tekstil ürünleri, bebekler ve çocukların sağlığı için oldukça faydalı ve kullanılması gereken ürünler arasında. Bebeklerin hassas olan ciltleri için organik yolla üretilen ürünler çok daha büyük önem taşıyor. Hiçbir kimyasal madde içermediklerinden özellikle yeni doğan bebeklerin ciltlerine herhangi bir zarar verme olasılıkları bulunmuyor. Birçok bebekte görülen cilt rahatsızlıkları ve alerjiler, organik tekstil ürünleri ile çok daha minimize ediliyor. Sadece giysiler değil, bebeğin kullandığı yastık, yorgan, oyuncak gibi farklı ürünler de organik yolla üretilenler arasından seçilirse çocuklar koruma altına alınabiliyor.

Ne kadar az kimyasal o kadar sağlık

organik, tekstil, organik ürün, gelecek, sağlık, giyim, kıyafet

Organik tekstil ürünleri, sahip oldukları standartlarla ve içerikleriyle çok daha sağlıklı bir dünyayı bizlere sunuyor. İçeriklerinde hiç kimyasal madde bulunmaması nedeniyle birçok tekstil ürününe göre sağlığımıza zararlı hiçbir şekilde zarar vermiyorlar. Gönül rahatlığı ile giyilebilen bu ürünler, daha sağlıklı ve mutlu bir yaşam sürmek isteyen herkes için en iyi alternatifi oluşturuyor.

Sağlık, bugünlerde hiç olmadığı kadar herkesin gündeminde ve hepimiz günlük yaşamımızda yaptığımız değişikliklerle daha sağlıklı bir hayat tarzı benimsemeye çalışıyoruz. Bu yolda organik tekstil ürünleri de en büyük yardımcılarımızdan biri. Ancak bunun ötesinde hayatının herhangi bir anında karşılaşabileceğin beklenmedik durumlara karşı QNB Sigorta’nın 7/24 Sağlıklı Hayat Sigortası senin ve sevdiklerinin yanında. Covid-19’un etkilerini devam ettirdiği bugünlerde online sağlık hizmetleri ile online doktor ve online psikolog hizmetlerine de ücretsiz ulaşabilirsin.

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
4 + 11 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.