Ana içeriğe atla

Organik Yaşam

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Organik Tarım Yapacak Çiftçilere 6 Öneri
Organik Tarım Yapacak Çiftçilere 6 Öneri

iyihisset.com

31 Mar 2021

çiftçi, kadın, tarım, hasat, güneş

Pandemi süreciyle birlikte organik tarıma olan ilgi hızla yükseldi. Artık beslenmemize çok daha fazla dikkat ediyoruz. Hem üreticiler hem tüketiciler organik tarımın ne kadar önemli olduğunun farkında vardı. Yeni bir iş kurmak isteyen ya da iş hayatından sonra üretmeye devam etmek isteyenlerin ilk tercihi organik tarım oluyor. Sende hayatının bir döneminde organik tarım yapan bir çiftçi olmayı düşünüyorsan hazırladığımız önerilere bakabilirsin.

Önce ne kadar üretmek istediğine karar ver

çiftçi, kadın, tarım, hasat, güneş

İlk adım olarak üretim hacmine karar vermelisin. Sahip olduğun veya olacağın toprağı iyi analiz ederek kendine bir üretim ölçeği belirlemelisin. Üretimin küçük bir işletme mi olacak yoksa yüksek miktarda üretim yaparak çeşitli büyük pazarlarda mı yer alacaksın bunu düşünmelisin. Buna karar vermen senin çiftçilikteki geleceğinin planlamasını yapabilmen için büyük önem taşıyor.

Toprak verimliliğini ölç

çiftçi, toprak, tarım, hasat, fidan, ekim

Türkiye’de biraz toprağa sahip olup o toprağı ekip diken, Ziraat Odası’na ve çiftçi kayıt sistemine kayıt yaptıran herkes çiftçi olarak adlandırılıyor. Bu unvanı alması kolaydır ama yapması özen gerektirir. Bu sebeple çiftçilik yapacağın toprağın verimli ve sağlıklı olması önemlidir. 35 cm derinliğinde organik madde bakımından zengin ve canlı toprak olmasına dikkat etmelisin.

Toprağını korumayı öğren

çiftçi, kadın, erkek, fidan, toprak

Çiftçilerin en çok karşılaştıkları problemlerden olan erozyona karşı doğal yöntemlerle önlem almayı öğrenmelisin. Toprak yapını iyileştirmek için doğal yöntemleri tercih etmeli kimyasallardan uzak durmalısın. Aldığın üretim materyalinin genetik yapı açısından oynanmamış olmasına çok dikkat etmelisin.

Hayalperest olma

çiftçi, kadın, erkek, tarım, toprak, fidan

Organik tarım çiftçiliği büyük özen ve çaba isteyen bir alandır. Hemen istediğin sonucu alamayabilirsin. Verimli ve sağlıklı ürünler yetiştirmek için üstün bir çaba harcamanız gerekiyor. İklim koşulları, doğa olayları senin tüm çiftçilik hedeflerini aksatabilir. Her şeye hazır olmalısın.

Bilinçsiz tarım yapma

tarla, adam, çiftçi, ekin

Organik çiftçilik bilinçsiz yapıldığında toprağa ve ürüne zarar verir. Önce bu işle uğraşanların çiftliklerine misafir olup işleyişi tanıyabilirsin. Organik tarımın nasıl yapılması gerektiğiyle ilgili eğitimler alabilirsin. Tarım yapacağın toprağı en ince ayrıntılarına kadar tanımalısın. Doğru dikim şeklini öğrenmelisin.

Organik tarım çiftçiliğini etik değerlerle yapın

tarla, traktör, tarım, ekim

Her ne kadar mali geliri düşünürsen düşün ürettiklerini insanların tüketeceğini unutmamalısın. Bu sebeple yapacağın işi felsefesine uygun etik değerlerle yapmalısın.

Dünyada milyarlarca insanın yaşamı çiftçilere ve hayvan yetiştiricilerine bağlı. QNB Sigorta’nın çiftçilere ve hayvan yetiştiricilerine özel hazırladığı Çiftçimin Yanında Hayat Sigortası ile ücretsiz ve indirimli sunduğu hizmetlerle hayatı kolaylaştırmanın yanında teminatlarla koruma sağlıyor.

 

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz
Öne çıkan Organik Yaşam yazıları
Yazardan sana özel yazılar

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.