Ana içeriğe atla

Organik Yaşam

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Organik Gıda Alışverişi Yaparken Dikkat Etmemiz Gereken 5 Nokta
Organik Gıda Alışverişi Yaparken Dikkat Etmemiz Gereken 5 Nokta

iyihisset.com

30 Tem 2020

Verim aldığımız topraklardan sağlıklı ve organik beslenmek kendi sağlığımız için büyük önem arz etmektedir. Ancak özellikle günümüzde organik gıda adı altında ürünler piyasaya sürülüyor ve tüketici farkı anlayamıyor. Peki, organik gıda alışverişi yaparken nelere dikkat etmeliyiz? Sizler için derledik…

Muhafaza koşullarına dikkat edilmeli

Organik gıda alışverişinde dikkat etmeniz gereken noktalardan bir tanesi ürünün muhafaza koşuludur. Her besinin kendine ait muhafaza koşulu vardır. Sıcak ortam, nemli ortam, soğuk ortam, ışıklı ortam gibi muhafaza koşullarında korunmaları gerekebilir. Dolayısıyla satışa sürülürken muhafaza koşuluna dikkat edilmelidir.

Etin damgalı olmasına özen gösterin

Etlerin kendisine has kokusu, rengi ve görünümü vardır. Bunlara dikkat etmenin yanı sıra en belirgin ve en anlaşılır olan damgalı olmalarıdır. Etin üzerindeki damgaya dikkat etmeniz gerekmektedir. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından verilen işletme numarasına dikkat etmenizde ve eti güvenilir yerlerden almanızda fayda var.

Sadece mevsiminde meyve almak

Meyveleri kendi yetiştikleri mevsimde, en hormonsuz ve taze haliyle alıp tüketmek hem daha sağlıklı hem de daha lezzetlidir. Bugün birçok ürün daha uzun süreler saklanabilmesi ve mevsimi dışında da tüketilebilmesi için donduruluyor ya da çeşitli kimyasallarla karıştırılıyor. Bu da yiyecekleri organik olmaktan uzağa taşıyor. Siz de sadece mevsiminde meyveler alarak daha organik ürünlere ulaşabilirsiniz.

Kırık, çatlak, bozuk ürünlere dikkat…

Satın alacağınız organik ürünlerin hem kendileri hem de ambalajlarının sağlam olması da dikkat edilmesi gereken diğer bir nokta. Bunun için üzerinde kırıklar, çatlaklar olan ya da bozulmuş, ambalajı zedelenmiş ürünleri tercih etmemelisiniz. Bu durumu tüm alışverişlerinizde bir tarz olarak sürekli yapmanızda da fayda var.

İçindekiler listesine bakılmalı

Tüketiciler ürünün bileşimi hakkında bilgi edinmek için içindekiler kısmını dikkatlice okumalıdır. Piyasada satılan ve üzerinde organik olduğu yazan bazı yiyecekler gerçekte içeriğindeki bazı maddeler nedeniyle organik olmayabilir. Bu nedenle içerik olarak da organik olacak yiyecekleri tercih etmelisiniz. Dolayısıyla ürünlerin içindekiler kısmı sağlığınız için büyük önem arz etmektedir.

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz
Öne çıkan Organik Yaşam yazıları
Yazardan sana özel yazılar

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.