Organik Bir Yaşamı Vadeden Avrupa Yeşil Mutabakatı Nedir?

Buradasınız

Ye-İç 28 Haziran 2021

avrupa, çevre, yeşil mutabakat, gelecek, doğa, koruma

90’lı yıllardan itibaren yaşanacak iklim krizini öngörerek sera gazını azaltmak, yenilenebilir enerji kullanımını yaygınlaştırmak gibi sürdürülebilirlik ve çevre konularına özen gösteren Avrupa Birliği, 2019 yılında gösterdiği özveriyi resmiyete dökerek bundan sonra çevrenin korunması ve sürdürülebilirlik üzerine daha ciddi adımlar atacağını belli etmek için bir paket sundu. Avrupa Yeşil Mutabakatı olarak adlandırılan bu çalışma dünyanın geleceği için büyük önem taşıyor. Avrupa Yeşil Mutabakatı’nı senin için araştırdık.

Avrupa Yeşil Mutabakatı nedir?

avrupa, çevre, yeşil mutabakat, gelecek, doğa, koruma, robot

Avrupa Birliği’nin 2050 yılına kadar sera gazı emisyonunu yok etmek, ekonomik olarak büyümenin kaynak kullanımına bağımlılığını ortadan kaldırmak ve bunu yaparken hiçbir bölgenin es geçilmeyeceğini içeren bir büyüme planıdır. Mutabakat sonucunda emisyonun azalacağı ve bunun yanı sıra yeni iş sahaları, imkânları yaratarak insan yaşamının kalitesini artıracağı söylenmektedir. Avrupa Yeşil Mutabakatı ile sadece çevreyi ilgilendiren yeni bir sistem değil, uluslararası yeni bir ticaret sistemi kuruluyor.

Türkiye yeni düzenden nasıl etkilenecek?

avrupa, çevre, yeşil mutabakat, gelecek, doğa, koruma, insan

Türkiye eğer bunu değerlendirebilirse kendine bir fırsat yaratabilir. Türkiye’nin AB ile iş birliğine devam edebilmesi için tarım, elektronik, plastik gibi birçok sektörde mutabakat tarafından oluşturulan standartlara uyum sağlaması gerekecek. Bunun için sağlam bir yol haritasına ihtiyacı vardır. AYM (Avrupa Yeşil Mutabakatı) standartlarına göre yapılan karbon düzenlemesinde milli gelirde ortalama %3 civarında düşüş yaşanması öngörülüyor.

Yayınlanan rapor nelere odaklanıyor?

avrupa, çevre, yeşil mutabakat, gelecek, doğa, koruma, çocuk

Paris Anlaşması’na taraf olunduğu takdirde AYM tarafından uygulanması planlanan mekanizmaların ekonomiyi nasıl etkilediğinin araştırılması, uyum sağlamanın ekonomi göstergelerini nasıl etkileyeceğinin araştırılması ve AYM’nin standartlarının sağlanması halinde sektörlerin üretim ve istihdam alanlarının uğrayacağı dönüşümün değerlendirilmesi yayınlanan raporun odak noktalarıdır.

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
12 + 0 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.