Ana içeriğe atla

Organik Yaşam

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

IF Diyeti ile Daha Organik Bir Beslenme
IF Diyeti ile Daha Organik Bir Beslenme

iyihisset.com

16 Ağu 2021

IF diyeti, diyet, sağlık, beslenme, öğün

Son zamanlarda çok fazla tercih edilen ve uygulanan sağlık ve fitness trendlerinden biri olan IF diyeti, en hızlı sonuç veren ve doğru uygulandığında sağlık için önemli etkileri olan bir diyet türü. Türkçeye aralıklı oruç olarak çevrilen ve açılımı Intermittent Fasting (IF) olan bu diyette, belirli sürelerde yiyecekler tamamen kesilirken, oruçtan farkı ise su ya da gazsız ve asitsiz içeceklerin tüketilebiliyor olması. Sağlıklı yaşam, kilo verme, zihinsel ve fiziksel dinginlik için oldukça faydalı olan bu diyet aynı zamanda bağışıklık sisteminin de güçlenmesine yardımcı oluyor. Senin için IF diyetinin faydalarını sıraladık.

IF Diyeti nasıl yapılır?

IF diyeti, diyet, sağlık, beslenme, öğün, kadın

IF diyeti, yüksek motivasyon ve istek gerektiren bir diyet programı. Çünkü programın temelini oluşturan şey uzun saatler ve sürelere yayılan bir açlık sürecini içermesi. Bazı uygulamalarında günde sadece bir kez yemek yenebilen bu diyette, zaman zaman 36 saate varan açlıklar yaşanabiliyor. Kimi durumlarda diyetisyenler sabah 08:00’de kalkılmasına karşın ilk öğünü 12:00 tüketeceğin bir program da çizebiliyor. Bu programda yine 4 saat sonra bir öğün daha alarak son öğünü saat 20:00’de yiyip ertesi gün saat 12:00’ye kadar bekliyorsun. Sağlık açısından son derece önemli faydaları olan IF diyeti, programı itibarıyla zaman zaman sosyal ve iş yaşamını zorlayabiliyor. Bunun için IF diyetine başlamadan önce diyetin hızına karar vermeli ve planlama yapmalısın.

IF diyetinin farklı uygulama şekilleri olsa da en çok tercih edilen yöntem, günde sadece iki öğün olacak şekilde öğle ve akşam bir şeyler tüketmektir. 8 saatlik ara verilen bu yöntemde sabah kahvaltısı bulunmamaktadır. Bu şekilde akşam saat 20:00 gibi başlayan yememe süreci ertesi gün öğlen saatine kadar devam eder.

IF diyetinin faydaları

IF diyeti, diyet, sağlık, beslenme, öğün, erkek

IF diyeti, kilo vermeni ve yağ yakımını hızlandıran bir diyet türüdür. Bunun yanı sıra kan şekerini düzenlemeye ve kalori dengeni sağlamaya da oldukça yardımcı olur. Kalp sağlığını da destekleyen bu diyet, vücuttaki kolesterol oranını da düzenler. IF diyetinin fiziksel olduğu kadar ruhsal etkileri de oldukça fazladır. IF diyeti stresi azaltarak zihinsel sağlığına da büyük ölçüde katkı sağlar.

Hayatını daha sağlıklı geçirmek için düzenli, dengeli ve sağlıklı spor yapmak olmazsa olmazlar arasında. Bunun için doktorun ve diyetisyeninle birlikte en doğru programı seçebilir ve kendin için daha sağlıklı günlere adım atabilirsin. Ancak bunu yaparken genel sağlık durumunu da ihmal etmemeli ve her an ihtiyaç duyabileceğin sağlık hizmetleri için QNB Sigorta’nın Tamamlayıcı Sağlık Sigortası’nı tercih edebilirsin. İhtiyacın olacak sağlık desteğini, üstelik özel sağlık kuruluşlarında katkı payı hariç ek bir ücret ödemeden alabilir, ücretsiz sunulan Check-up, Göz ve Diş Sağlığı Paketi gibi hizmetler ile de sağlık giderlerini azaltabilirsin.

IF diyetinde nelere dikkat etmelisin?

IF diyeti, diyet, sağlık, beslenme, öğün, kadın

IF diyeti diğer diyet türlerine oranla yalnızca fiziksel değişiklikleri kapsamıyor, aynı zamanda ruhsal ve zihinsel yorgunluğun da önüne geçmeyi amaçlıyor. Bu sayede düzenli diyet yapan kişilerin yaşam kalitesinde ve standartlarında doğal olarak artış görülüyor.

Aralıklı oruç olarak da ifade edilen IF diyetini yaparken tıpkı diğer diyetlerde olduğu gibi şekerli ve işlenmiş gıdalardan uzak durulmalı. Diyetin uygulanmadığı günlerde herhangi bir kısıtlama yok ancak yine de kilo kontrolü ve sağlık için kalorili besinleri tüketmekten kaçınmalısın. İlk günlerinde yorgunluk, güçsüzlük, baş ağrısı gibi yan etkileri görülebilen bu diyette, egzersizlerle vücudunu desteklemeli ve bu noktada diyetisyeninin tavsiyelerine uymalısın. Bu diyetin bir diğer önemli özelliği karbonhidrat alımının neredeyse sıfırlanmasıdır. Ekmek, makarna ya da hamur işi gibi yüksek karbonhidratlı gıdalar diyet boyunca tüketilmez. IF diyeti vücuduna, kendisini dengelemesi ve sağlıklı çalışma sistemine dönmesi için de fırsat sunuyor. Oruçtan en büyük farkı ise aralarda su ya da tamamen gazsız farklı içecekler tüketebiliyor olman.

 

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz
Öne çıkan Organik Yaşam yazıları
Yazardan sana özel yazılar

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.