Günlük Şeker Tüketimi Hakkında Bilmen Gerekenler

Buradasınız

Ye-İç 09 Mart 2023

şeker, sağlık, benden, vücut, tüketim, beslenme, besin

Şeker, birçok insanın beslenmesinde yer alan temel bir maddedir ancak çok fazla tüketilmesi sağlık açısından olumsuz sonuçlar doğurabilir. Dünya Sağlık Örgütü, bireylerin günlük şeker alımını kadınlar için 6 çay kaşığı, erkekler için 9 çay kaşığı ile sınırlandırmasını öneriyor. Bununla birlikte, insanların günlük olarak bundan çok daha fazla şeker tüketmesi yaygın görülen bir alışkanlık olarak karşımıza çıkıyor. Bu yazımızda günlük şeker tüketimi hakkında bilmen gerekenleri ve şeker alımına dikkat etmenin neden önemli olduğunu kaleme aldık.

Birçok gıdanın içerisinde bulunuyor 

şeker, sağlık, benden, vücut, tüketim, beslenme, besin

Her şeyden önce, şekerin ne olduğunu ve nerede bulunabileceğini anlamak önemlidir. Şeker, vücut için hızlı bir enerji kaynağı sağlayan basit bir karbonhidrattır. Şeker; tatlı, soda, meyve suları ve buna benzer birçok hazır gıda dahil olmak üzere birçok yiyecek ve içecekte bulunur. Meyve gibi bazı gıdalar doğal olarak şeker içerirken, birçok işlenmiş gıda da tükettiğin şeker miktarını önemli ölçüde artırabilen ilave şekerler içerir. Şeker hemen hemen her besinde bulunan ve en sık tükettiğimiz gıdalar arasında yer almaktadır.

Hastalık riskini artırıyor 

şeker, sağlık, benden, vücut, tüketim, beslenme, besin

Aşırı şeker tüketimi; kilo alımı, diş çürükleri, tip 2 diyabet ve kalp hastalığı gibi artan kronik hastalık riski dahil olmak üzere bir dizi sağlık sorununun temelini oluşturuyor. Çok fazla şeker tüketildiğinde vücut şekerin tam olarak sindirimini gerçekleştiremiyor ve şekerin sağladığı enerji vücutta yağ olarak depolanıyor. Bu durum kronik hastalık riskini artırabilen kilo alımına da neden oluyor.

Vücudun şeker döngüsüne zarar veriyor 

şeker, sağlık, benden, vücut, tüketim, beslenme, besin

Bu sağlık sorunlarına ek olarak, çok fazla şeker tüketmek aynı zamanda bir şeker arzusu döngüsüne ve enerji çökmelerine yol açabiliyor. Şeker tükettiğinde kan şekerin hızla yükselir ve bu da enerji patlamasına neden olur. Ancak bu enerji kısa ömürlüdür ve bir süre sonra kan şekeri seviyen düşüyor, bu durum kendini yorgun hissetmene ve daha fazla şeker istemene neden oluyor.

Diş sağlığını olumsuz etkiler

şeker, sağlık, benden, vücut, tüketim, beslenme, besin

Şeker diş sağlığı için de oldukça zararlıdır. Şeker, ağızdaki bakteriler için besin sağlar, bu da bakterilerin aşırı çoğalmasına ve diş boşlukların artmasına yol açabilir. Zararlı bakterilerin aktif hale gelmesi ağız ve diş sağlığını büyük ölçüde zedeleyerek kişiyi uzun süreli diş sorunlarıyla karşı karşıya bırakıyor.

Günlük şeker alımı nasıl azaltılır? 

şeker, sağlık, benden, vücut, tüketim, beslenme, besin

Peki günlük şeker alımınızı nasıl azaltabilirsin? Bunu yapmanın en iyi yollarından biri, meyve ve sebzeler, yağsız proteinler ve tam tahıllar gibi doğal olarak düşük şeker içeren yiyecek ve içecekleri seçmektir. Ayrıca, işlenmiş gıdaların, soda ve meyve suları gibi şekerli içeceklerin tüketimini sınırlayarak şeker alımını azaltabilirsin. Bunun yerine susuzluğunu gidermek için su, şekersiz çay veya kahveyi tercih edebilirsin. Gıda etiketlerini okumak ve ilave şekerlerin ne olduğunu ve nerede bulunabileceklerini anlamak da önemlidir. Pek çok işlenmiş gıda, ilave şeker içerir ve bunlar hızla toplanarak aşırı şeker tüketimine yol açabilir.

Sonuç olarak, sağlığını korumak için günlük şeker alımını azaltmak çok önemlidir. Şekeri doğal olarak düşük olan gıdaları seçerek, işlenmiş gıdaların ve şekerli içeceklerin tüketimini sınırlandırmak sağlığın açısından son derecek faydalı olacaktır. Ayrıca gıda etiketlerini okuyarak, günlük şeker alımını önemli ölçüde azaltabilirsin. Öte yandan aşırı şeker kullanımına bağlı oluşabilecek tip 2 diyabet ve kalp rahatsızlıklarına karşı QNB Sigorta’nın sunduğu Tamamlayıcı Sağlık Sigortası tam sana göre! SGK dışında özel sağlık kuruluşlarına ek bir ücret ödemeden hizmet alabileceğin bu sigorta ile kendini ve sevdiklerini koruma altına alabilirsin.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
5 + 0 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.