Glutatyonun Sağlığın İçin Faydaları Nelerdir?

Buradasınız

Ye-İç 31 Ocak 2023

Glutatyon, sağlık

Vücudumuz, gün içerisinde ihtiyaç duyduğu enerjiyi sağlamak ve daha sağlıklı, daha dinç şekilde yoluna devam etmek için bazı fizyolojik ve biyokimyasal mekanizmalarla birlikte çalışır. Bu mekanizmalardan biri de hücreler tarafından üretilen çeşitli maddelerin ve enzimlerin, bağışıklık sisteminin çalışması ile vücut için zararlı olabilecek bazı maddeleri izole etmesidir. Örneğin vücudun oksijen kullanımı sırasında ortaya çıkan oksijen radikallerini ortadan kaldırması için benzer bir mekanizma kullanması gerekiyor. İşte glutatyon molekülü tam olarak bu noktada devreye giriyor. Glutatyon, ortaya çıkan serbest radikallere elektron vererek zararlı etkileri ortadan kaldıran bir molekül. Bu yazımızda glutatyon molekülünün ne olduğu ve sağlığımız için önemini bulabilirsin.

Glutatyon nedir?

Glutatyon, sağlık

,

Glutatyon, sağlıklı hücrelere zarar veren maddeleri yok etmek üzere çalışan ve hücre içinde yer alan bu maddeleri suya çeviren en güçlü antioksidanlardan biri olarak kabul edilmektedir. Bu yapısıyla vücudumuzun korunması ve hastalıklara karşı savaşmasında çok önemli bir rol üstlenen glutatyon, doğrudan hücrelerimiz tarafından üretilen ve bir dizi biyokimsayal tepkimeye neden olan bir moleküldür. Hücrelerimiz hayatlarını devam ettirmek ve işlevlerini yerine getirmek için beslenme yoluyla elde edilen oksijene ihtiyaç duyarlar. Burada hücreler tarafından tüketilen oksijen vücudumuza enerji verirken bir yandan da ortaya istenmeyen, zararlı yan maddeler ve radikaller çıkarırlar. Reaktif oksijen radikalleri adı verilen bu maddeler izole edilmezlerse farklı olumsuz sonuçlar doğurabilmektedir. Kanserden romatolojik hastalıklara kadar gidebilen bu süreci engellemek içinse glutatyonlar iş başı yaparlar. Glutatyonlar, bu zararlı maddeleri ya kendilerine bağlayarak etkisiz ya da zararsız hale getirirler ya da onları metabolize ederek uzaklaştırırlar. Bu yaptıkları ile de sağlığımız için çok büyük ve önemli bir iş yaparlar.

Glutatyon ne işe yarar?

Glutatyon, sağlık

Sağlığımız için doğrudan bir görev alan ve büyük iş yapan glutatyonlar, yapılarındaki sistein amino asidi ile zararlı maddelerin yok edilmesi ya da etkisizleştirilmesinde görev alan en önemli antioksidanlardan biridir. Yapılan çalışmalar glutatyon molekülünün reaktif oksijen radikallerinin doku düzeyinde hasar bırakmasıyla ortaya çıkan sağlık sorunlarıyla mücadelede etkili olduğunu göstermiştir. Yaptıkları görevle vücudumuzu koruma ve bağışıklık sistemimizi destekleme yolunda önemli birer işlev üstlenen glutatyonlar, kalp krizi, damar sertliği gibi kalp-damar hastalıkları, yüksek kolesterol, eklem romatizması, enfeksiyon hastalıkları, kanser, Alzheimer hastalığı, Parkinson hastalığı, diyabet, eklem kireçlenmesi (osteoartrit), katarakt gibi birçok hastalığın oluşması ve önlenmesinde aktif olarak görev alırlar.

Glutatyon düzeyi nasıl artırılır?

Glutatyon, sağlık

Glutatyon, doğrudan hücrelerimizin içerisinde üretilir ancak buna takviye yapmak ve vücudumuzdaki glutatyon seviyesini artırmak da yine bizim elimizdedir. Bu amino asit yönünden zengin bazı besinlerin günlük olarak tüketilmesi glutatyon miktarının artırılmasında önemlidir. Bazı taze mevsim meyveleri ve sebzelerinin içerisindeki glutatyon oranı oldukça fazladır. Brokoli, soğan, sarımsak, fındık, balık, yumurta gibi birçok besin bu amaçla rahatlıkla tüketilebilir. Yine aktif olarak spor yapan kişilerin ihtiyaçlarını karşılayabilmek için whey proteini ya da glutatyon içerikli bazı besin takviyelerini kullanması da önemlidir. Vücuttaki oksijenin kullanım miktarını artıracak egzersizler ve stres gibi durumlar da bedenimiz daha fazla serbest radikal üretmektedir ve bu da zararlı madde seviyesini artırmaktadır. Bunun için vücudumuzun yetersiz kaldığı durumlarda doktor kontrolü altında glutatyon takviyeli ilaç kullanımları da ya da aşılar da tercih edilebilir.

Uzun süreli ve sağlıklı bir hayat yaşamak için sen de glutatyonun faydalarını keşfedebilir ve özellikle günlük beslenme programında yapacağın basit değişiklikler ile çok daha iyi bir yaşam sürebilirsin. Bunun için doktor kontrolü altında nasıl hareket etmen gerektiği konusunda destek alabilirsin. Sağlığınla ilgili daha radikal kararlar vermek ve gelecek için hem kendini hem de sevdiklerini koruma altına almak istersen QNB Sigorta’nın sunduğu Yaşasın Hayat Sigortası senin yanında. Hayatın beklenmeyen risklerine karşı sevdiklerini bu sigorta ile koruma altına alabilir ve geleceğe bugünden sağlam bir yatırım yapabilirsin.  

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
3 + 0 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.