GAPS Diyeti ile Organik Bir Yaşam Sürebilirsin

Buradasınız

Ye-İç 10 Ocak 2023

GAPS, Diyet, sağlık, besin, beslenme

Otizm ve disleksi beyni doğrudan etkileyen hastalıklara karşı beslenmenin de büyük öne mi bulunuyor. Bu fikirden ve felsefeden yola çıkan GAPS diyeti, tahılları ve şeker başta olmak üzere bazı besin gruplarında uzak durularak bu hastalıkların tedavi süreçlerine destek olunabileceğini öngörüyor. Aynı zamanda çok sağlıklı ve dengeli bir beslenme sürecini de öngören GAPS Diyeti, bağırsak faaliyetlerini düzenleme üzerine kurulu bir program izliyor. GAPS Diyeti’nin ne olduğu ve nasıl uygulanabileceğine dair detayları bu yazımızda bulabilirsin.

GAPS Diyeti nedir?

GAPS, Diyet, sağlık, besin, beslenme

GAPS Diyeti, bağırsak ve psikoloji sendromu (Gut and Psychology Syndrome) kelimelerinin baş harflerinden oluşan ve temel olarak tahıl ve tahıl ürünleri başta olmak üzere pastörize süt ürünleri, nişastalı sebzeler ve rafine karbonhidratlardan uzak durmayı öngören bir beslenme düzeni. Birçok besinden ve yiyecekten uzak durmayı öngören ve sıkı bir eleme sonucunda tamamen sağlıklı, doğal ve organik beslenme süreçlerini içeren bu diyet, bağırsak sağlığının düzenlenmesi ve daha iyi hale getirilmesini amaçlıyor. Fiziksel ve zihinsel olarak bir iyileşme sürecini öngören GAPS Diyeti, sindirimi zor olan ve bağırsak florasına zarar veren yiyeceklerden uzak durmayı öneriyor. GAPS Diyeti’ne göre bağırsağa giren her zararlı yiyecek, zararlı bakteri ve toksinler, burada emilerek önce kana, oradan da beyne kadar ulaşır. Bu da zamanla otizm, dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu, disleksi gibi beyin rahatsızlıklarının oluşmasını tetikler. Bu nedenle GAPS Diyeti ağırlıklı olarak Otizm, DEHB, Disleksi, Dispraksi, Epilepsi, Depresyon, Şizofreni, Bipolar bozukluk, Obsesif-kompulsif bozukluk (OKB), Bozulmuş yeme alışkanlığı ya da çocukluk çağı gıda intoleransı ve alerjileri gibi hastalıklarda beslenme programı olarak uygulanır.

GAPS Diyeti nasıl uygulanır?

GAPS, Diyet, sağlık, besin, beslenme

GAPS Diyeti birçok ürünün beslenme programından çıkarılmasını öngörür ve bu besinlerin hiçbir şartta tüketilmemesi üzerine kuruludur. Tahıllar, şekerli yiyecekler, pastörize süt ürünleri, işlenmiş her türlü gıda başta olmak üzere doğal olmayan tüm yiyeceklerin tüketimi sonlandırılır. Bunun yerine yumurtalar, et, balık ve kabuklu deniz ürünleri (sadece taze veya dondurulmuş), taze sebzeler ve meyveler, sarımsak, zeytinyağı, Hindistan cevizi yağı ve tereyağı gibi doğal yağlar, az miktarda fındık gibi besinleri tüketimi artırılır. Kemik suyunun kullanımı yaygınlaştırılır be turşu gibi fermente yiyeceklerin bolca tüketilmesi önerilir. GAPS Diyeti birkaç aşamadan oluşur. İlk aşama en zorlu olanıdır. Eğer yoğun ishal, şişkinlik, gaz, kabızlık ya da karın ağrısı şikayeti varsa GAPS diyeti başlanabilir. İlk aşamada ev yapımı kemik suyu, haşlanmış et veya balık, iyi pişmiş sebzeler, fermente sebze suları, yoğurt veya kefir gibi probiyotikler ve ev yapımı fermente peynir altı suyu, çiğ ballı zencefil veya papatya çayı, arıtılmış su gibi besinler ve içecekler tüketilir. Bağırsak faaliyetlerinin bir miktar düzelmesinin ardından bunlara ham, organik yumurta sarısı, et ve sebze ile yapılan güveç fermente balık, ev yapımı tereyağı gibi besinler eklenir. Üçüncü ve dördüncü aşamalarda bunlara avokado, lahana turşusu ve fermente sebzeler, sahanda ev yapımı tereyağlı, kaz yağı veya ördek yağı ile yapılmış yumurta ve soğuk sıkım zeytinyağı, taze sıkılmış havuç suyu gibi besinler eklenir. Bu şekilde beşinci ve altınca aşamalarda da benzer doğal ve organik yiyecekler eklenerek beslenme programı ortaya çıkarılır.

GAPS Diyeti’nin sağlık üzerindeki etkileri nelerdir?

GAPS, Diyet, sağlık, besin, beslenme

GAPS Diyeti’nin en büyük amacı ve temel faydası bağırsak faaliyetlerini düzenlemesidir. Bireyleri işlenmiş gıdalardan doğal olanlara yönlendiren bu diyet bağırsaktan başlayarak tüm vücudun sağlığını pozitif yönde etkilemeyi hedefler. GAPS Diyeti ile iyileştirilmesi uzun ve zor olan, kronik birçok hastalığa karşı bağışıklık sisteminin kuvvetlendirilmesi amaçlanır. Yine bu diyet devam edilirken vücudun güçten düşmemesi için de mineral ve vitamin takviyesi yapılması önemlidir. Bunu da doğal ve taze sebze, meyvelerden almak gerekir.

Sen de GAPS Diyeti’ni deneyerek ve bunu bir beslenme rutini haline getirerek çok daha sağlıklı bir beslenme programına geçiş yapabilirsin. Bu yolla çok daha organik yiyeceklerle beslenmeye başlayabilir ve geleceğin için de önemli bir adım atabilirsin. Yine hayatın normal akışı içerisinde her an karşılayabileceğin sağlık ihtiyaçların için de QNB Sigorta’nın Tamamlayıcı Sağlık Sigortası’nı tercih edebilirsin. Bu sigorta ile hem kendini hem de sevdiklerini koruma altına alabilir ve özel hastanelerde SGK katkı payı hariç ek bir ücret ödemeden tedavini olabilirisin.

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
2 + 2 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.