Freeze Dry Yöntemi ile Sağlıklı Beslenme Yolları

Buradasınız

Ye-İç 08 Ağustos 2022

freeze dry, koruma, saklama, yöntem, sağlık, organik yaşam

Yeni nesil mutfak trendleri arasında yer alan Freeze Dry yöntemi, meyve ve sebzelerin besin değerlerinin korunarak dondurulmasına olanak sağlayan bir yöntem. Klasik kurutma yöntemlerinin aksine gıdayı küçültmeyen ve sertleştirmeyen bu teknik aynı zamanda gıdanın renk, lezzet ve besin değerlerini de koruyarak daha sağlıklı bir hayat vadediyor. Freeze Dry yöntemi ile sağlıklı beslenmenin yollarını senin için araştırdık.

Freeze Dry’ın tarihi  

freeze dry, koruma, saklama, yöntem, sağlık, organik yaşam

Dondurarak kurutma yöntemi olarak da adlandırılan Freeze Dry, ilk olarak 1900’lü yılların başında geliştiriliyor. 1938 yılına gelindiğinde ise Brezilya’da kahve stoklarının Freeze Dry yöntemi ile korunması, bu yöntemin dünya çapında daha popüler bir hale gelmesini sağlıyor. Öte yandan NASA’nın da uzaya gönderdiği astronotlar için besinleri Freeze Dry yöntemi ile muhafaza ettiği biliniyor. Bugün çok farklı tekniklerle desteklenen Freeze Dry yöntemi, besinlerin daha uzun süreli ve sağlıklı şekilde saklanması için hem gıda sanayisinde hem de farklı sektörlerde sıkça tercih ediliyor.

Freeze Dry nedir?

freeze dry, koruma, saklama, yöntem, sağlık, organik yaşam

Freeze Dry öncelikle dondurma daha sonra ise kurutma işlemlerinin uygulandığı bir yöntem olarak tanımlanıyor. İşlemin diğer bir ismi ise dondurarak kurutma. Freeze Dry işlemi yapılan gıda vakum yardımıyla süblimleştiriliyor. Bu sayede gıda içerisinde bulunan nem içeriği ara sıvı durumuna girmeden doğrudan gaz halini alıyor. Böylece bu yöntem kullanılarak kurutulan ürünlerin su oranı dışında herhangi bir besin değeri kaybolmuyor.

Freeze Dry nasıl yapılır?

freeze dry, koruma, saklama, yöntem, sağlık, organik yaşam

Freeze Dry amatör ve profesyonel mutfaklarda kolayca uygulanan bir yöntem olarak ön plana çıkıyor. Evde Freeze Dry yöntemi kullanarak gıdaları ve meşrubatları muhafaza etmek isteyenler Freeze Dry işlemi yapabilen dondurucu ekipmanlara ihtiyaç duyuyor. Bunun yanı sıra Freeze Dry yöntemi kullanarak ürünlerini piyasaya süren birçok farklı şirket de bulunuyor. Profesyonel anlamda Freeze Dry süreçlerinin büyük şirketler tarafından uygulanması toplamda beş aşamadan oluşuyor. Bu aşamalar toplama, dilimleme, dondurma, kurutma ve paketleme olarak sıralanıyor.

25 yıl saklama imkânı

freeze dry, koruma, saklama, yöntem, sağlık, organik yaşam

Freeze Dry yöntemi ile birlikte besin değerleri, lezzet ve renk yüzde 98 oranında korunuyor. Bu yöntemle besinler sadece sıvı kaybediyor. Ancak bu durum da tüketicilere taşıma kolaylığı sağlıyor. Freeze Dry süreçlerine tabi tutulan gıdaların saklama ömrü ise ortalama 25 yıl olarak ön plana çıkıyor.

Freeze Dry yönetimi hangi besinlere uygulanıyor?

freeze dry, koruma, saklama, yöntem, sağlık, organik yaşam

Kurutulan ürünlerin hacim ve şekillerinin taze gıdalar ile aynı kaldığı bir yöntem olarak öne çıkan Freeze Dry, özellikle kadın istihdam oranının artması ve paket gıdalara karşı önyargıların kırılması nedeniyle sıkça tercih edilmeye başlandı. Freeze Dry işlemi; etler, meyveler, sebzeler ve hazır kahve ürünleri de dahil olmak üzere birçok üründe uygulanabiliyor. Ayrıca Freeze Dry yöntemi yalnızca yiyecekler için değil aynı zamanda meşrubatlar için de uygulanabilir bir işlem olması mutfakta büyük bir avantaj doğuruyor.

Freeze Dry ile sağlıklı beslenmenin yolları 

freeze dry, koruma, saklama, yöntem, sağlık, organik yaşam

Freeze Dry ile birlikte gıdaların besin değerleri, lezzeti ve rengi korunarak raf ömrü uzatılıyor. Bu da başta mevsimsel sebze ve meyveler olmak üzere birçok ürünün tazeliğinin korunmasını ve her mevsim rahatlıkla tüketilebilmesini sağlıyor. Uzman diyetisyenler tarafından hazırlanan listelerin mevsimsel yiyecekler ile sınırlı kalınmasının önüne geçiliyor.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
2 + 15 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.