Evde Doğal ve Sağlıklı Güneş Kremi Yapımı

Buradasınız

Ye-İç 14 Haziran 2022

ev, güneş, krem, doğal, organik, ev yapımı

Yaz ayları sonunda geldi çattı. Güneşin çok daha fazla etkisini gösterdiği ve zaman zaman da kavurucu sıcaklıkta olduğu bugünlerde cildimizi güneşten korumak çok önemli. Sağlığımız için çok gerekli olan bu durum için de en büyük yardımcılarımız güneş kremleri. Doktorlar ve uzmanlar, cildin korunması için çok önemli bir görev üstlenen güneş kremlerinin yılın tüm zamanlarında kullanılmasını öneriyorlar. Piyasada farklı özellikte birçok güneş kremi bulmak mümkün olsa da bunların birçoğunun içerisinde çok fazla işlenmiş ve kimyasal madde bulunuyor. Katkı maddesi bulunduran bu kremler, bir yandan cildimizi güneşe karşı korurken bir yandan da farklı sorunlara neden olabiliyor. Bunun önüne geçmek için sen de evde kendi güneş kremini yapabilir ve hiçbir endişe olmadan güneşin yıpratıcı etkilerine karşı kullanabilirsin. Doğal ve sağlıklı olan, tüm cilt tiplerine de uygun güneş kremini evde nasıl yapacağını bu yazımızda bulabilirsin.

Güneş kreminin faydası nedir?

ev, güneş, krem, doğal, organik, ev yapımı, kadın, yüz

Yaz aylarında daha fazla maruz kaldığımız güneş, bir yandan cildimizi besleyip vücudumuzun ihtiyaç duyduğu çeşitli mineral ve vitaminleri bize sağlarken, bir yandan yıpratıcı etkisi ile zaman zaman zarar da verebiliyor. Bunun önüne geçmek içinse en büyük ve önemli yardımcılarımız güneş kremleri olarak öne çıkıyor. İçeriğindeki farklı maddelerle vücudumuza gelen güneş ışınlarının etkilerini azaltan bu kremler, güneş yanıkları başta olmak üzere birçok farklı olumsuz duruma karşı deyim yerindeyse bir koruma kalkanı oluşturuyor. Yazın kullanılan en önemli kişisel bakım ürünlerinden olan güneş kremlerinin içerisinde ise birçok farklı kimyasal madde bulunabiliyor. Bu nedenle organik ve daha sağlıklı olan güneş kremlerini tercih edebilir ya da evde kendi doğal ve sağlıklı güneş kremini yapabilirsin.

Tüm cilt tipleri için uygun olan güneş kremi yapımı

ev, güneş, krem, doğal, organik, ev yapımı

Tüm cilt tiplerine uygun ve cildin için faydasını göreceğin güneş kremini evde kendin de rahatlıkla yapabilirsin. Tüm yaz boyunca rahatlıkla kullanabileceğin bu kremi tüm aile fertlerinle ve çevrendekilerle de paylaşabilirsin.

Gerekli Malzemeler:

2 yemek kaşığı bal mumu,

1 su bardağı Hindistan cevizi yağı,

2 adet E vitamini kapsülü,

4 yemek kaşığı aloe vera jeli,

1 yemek kaşığı greyfurt özü,

5 yemek kaşığı saf çinko oksit

Hazırlanışı:

Küçük bir tencerede Hindistan cevizi yağını erit. Eriyen Hindistan cevizi yağına bal mumunu ekle ve sonrasında tencerenin altını kapatarak içine E vitamini kapsüllerini kırarak boşalt. Daha sonra bu sıcak karışımın içine aloe vera ve çinko oksit ekle. Hazırladığın bu karışımın içine de son olarak greyfurt özünü de ekleyip, tahta kaşıkla karıştır. İyice karıştırdıktan sonra yine tahta kaşık yardımıyla karışımı cam bir kavanoza aktar.

Serin ve güneş görmeyecek şekilde bir gün kadar sakladıktan sonra güneşe çıkmadan hemen önce doğal güneş kremini sürebilirsin.

Daha az malzeme ile de hazırlayabilirsin

ev, güneş, krem, doğal, organik, ev yapımı, hindistan cevizi

Güneş kremini hazırlarken çok fazla malzeme kullanmadan, daha hızlı şekilde güneş kremi yapmak istiyorsan tüm cilt tiplerine uygun bu tarifimizi de gözden geçirebilirsin.

Gerekli Malzemeler:

Çeyrek su bardağı Hindistan cevizi yağı
Çeyrek su bardağı bal mumu
2 yemek kaşığı frambuaz yağı
Çeyrek su bardağı karite yağı (Shea yağı)
2-3 yemek kaşığı çinko oksit

Hazırlanışı:

İlk olarak kaseye bal mumunu döküp benmari usulü erit. Eriyen bal mumunun üzerine Hindistan cevizi yağı, frambuaz ve karite (Shea) yağını ekle. Tüm bunları mikserle güzelce karıştır ve ardından da çinko oksidi ekle. Yine mikserle güzelce karıştır. Karışımın beyaz ve yoğun bir kıvam alacak. Karışımını cam bir kavanoza koy ve buzdolabında bir gün kadar muhafaza et. Ardından güneşe çıkmadan önce dilediğin zaman kremini kullanabilirsin. 

Avokado ile güneş kremini kendin yapmak ister misin?

ev, güneş, krem, doğal, organik, ev yapımı, avokado

Evde kendi güneş kremini hazırlarken avokadonun besleyici ve koruyucu gücünden de faydalanabilirsin.

Gerekli Malzemeler:

1 su bardağı avokado yağı

1 yemek kaşığı kakao

5 yemek kaşığı çinko oksit

Hazırlanışı:

Tüm malzemeleri önce blendera koymalı ve iyice karıştırmalısın. Hazırladığın karışım kıvam aldıktan sonra cam bir kavanoza veya dilersen bir sprey şişesine koyabilirsin. Ardından bir gün kadar buzdolabında bekletmelisin. Hazırladığın kremi güneşe çıkmadan ya da denize girmeden önce sürerek cildini koruyabilirsin.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
15 + 4 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.