Ana içeriğe atla

Organik Yaşam

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Düşük Atıklı Yaşama Başlamak İçin 4 Kural
Düşük Atıklı Yaşama Başlamak İçin 4 Kural

iyihisset.com

25 May 2022

geri dönüşüm, yeniden, kullanma, değerlendirme, atık, düşük, az

Giderek artan tüketim davranışları, arz-talep dengesine bağlı çevreye zararlı üretim bantları, üretim esnasındaki karbon salınımı, üretici ve tüketicinin oluşturduğu atık miktarları her geçen gün dünyaya zarar vermeye devam ediyor. Sürdürülebilir dünyanın geleceği için bir tehdit olan bu durumun çözümü ise mikro ve makro ölçekte ikiye ayrılıyor. Bugün mikro ölçekte ve sıfır atık vizyonu ile hareket etmeni sağlayacak önerileri senin için paylaştık.

Tüm dünyaya karşı sorumlusun

geri dönüşüm, yeniden, kullanma, değerlendirme, atık, düşük, az

Düşük atıklı bir yaşama başlamak için atık miktarını minimuma indirmen gerekiyor. Bunun çeşitli yolları mevcut. Çevre dostu ve geri dönüşüme elverişli ürünler kullanmak, kullan-at ürünlerden uzak durmak, daha az alışveriş yapmak bu kurallardan bazıları. Alışveriş yaparken ve tüketim kültürünü geliştirirken aslında tüm dünyaya karşı sorumluluk içerisinde olduğunu unutmaman gerekiyor.  Atık üretecek her türlü yaklaşımı reddederek düşük atıklı bir yaşam tarzına merhaba diyebilirsin.

Tüketim bilinci oluştur

geri dönüşüm, yeniden, kullanma, değerlendirme, atık, düşük, az

Daha düşük atıklı bir yaşam için daha az alışveriş yapmalı ve gereksiz harcamalardan kaçınmalısın. Ayrıca kullanım ömrü uzun olan ve kullan-at modeli ile üretilmemiş ürünleri tercih etmen gerekiyor. Öte yandan çevreye ve sürdürülebilir dünyanın geleceğine zarar veren ve doğada uzun yıllar kaybolmayan plastik gibi maddelerden de uzak durmalısın. Bu noktada alışveriş yapmadan önce almak istediğin ürün ile ilgili araştırma yapmalı, ürünü piyasaya süren şirketin çevre politikalarını gözden geçirmelisin.

Tekrar kullan

geri dönüşüm, yeniden, kullanma, değerlendirme, atık, düşük, az

Sahip olduklarını yeniden kullanarak daha düşük atıklı bir yaşam tarzına kavuşabilirsin. Tek kullanımlık ürünlerden kaçınarak, sürekli olarak kullanabileceğin ürünleri tercih etmelisin. Alışveriş için bez poşetler ya da çantalar, cam şişeler, yıkanabilir petler ve daha birçok ürün yeniden kullanıma uygun ve doğa dostu. Alışveriş listeni oluştururken ürünlerin tekrar kullanılıp kullanılamadığını da göz önünde bulundurmalısın.

Geri dönüştür

geri dönüşüm, yeniden, kullanma, değerlendirme, atık, düşük, az

Daha düşük atık ve daha çevreci bir yaklaşımla mikro ölçekte gezegenimizin geleceğine katkıda bulunabilirsin. Evinde oluşturduğun atıkları tıbbi, kimyasal, cam ve plastik şeklinde gruplandırarak ayrı ayrı toplamalısın. Akabinde ise bu atıkları uzmanlardan yardım isteyerek geri dönüştürebilirsin. Bu sayede bu ürünlerin üretiminde kullanılan ve hammaddesini oluşturan ağaç gibi doğanın gücüne güç katan faktörleri de koruyabilirsin.

 

 

 

 

 

 

 

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz
Öne çıkan Organik Yaşam yazıları
Yazardan sana özel yazılar

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.