Ana içeriğe atla

Organik Yaşam

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Dünyamızın SOS Çağrıları - Sürdürülebilirlik İçin Ne Yapabilirsin?
Dünyamızın SOS Çağrıları - Sürdürülebilirlik İçin Ne Yapabilirsin?

iyihisset.com

31 Tem 2023

dünya, gezegen, gelecek, sürdürülebilirlik, sos, iklim, kriz

Hemen her gün bir yerlerde sürdürülebilirlik kelimesi ve bu olgu üzerinden yapılan bir tartışmaya rastlamak mümkün. Özellikle son 20–30 yılda dünyamızın giderek kirlenmesi, canlı hayatın giderek daha fazla tehditlerle karşı karşıya kalması, kaynakların hızla tükenmesi, doğal su döngüsünün bozulması ve iklim değişikliği nedeniyle büyük felaketler derecesinde olayların yaşanır hale gelmesi, bu kavrama olan ilgiyi de artıyor. Hemen her gün bir şirketin ya da aktivistin bu konudaki açıklamalarını, projelerini, çalışmalarını, rapor ya da araştırmalarını görüyoruz. Gelen haberler bir öncekinden kötü olmaya devam ediyor. Dünyamız alarm çanlarını uzun süredir çalarken burada herkese, ayrım gözetmeksizin görevler düşüyor. Bu yazımızsa daha sürdürülebilir ve yaşanır bir dünya için bireysel olarak neler yapabileceğini derledik.  

Dünyamız SOS veriyor

dünya, gezegen, gelecek, sürdürülebilirlik, sos, iklim, kriz

Evrendeki tek evimiz olan dünyamızın, yine bizim neden olduğumuz sayısız etki nedeniyle ekosistemi giderek bozuluyor ve canlı hayat çok daha fazla tehdit edilir hale geliyor. Bu faaliyetlerin doğal bir sonucu olarak ortaya çıkan iklim değişikliği, dünyamızın sürdürülebilirliğini giderek azaltıyor.  Sanayi devriminden bu yana küresel ortalama yüzey sıcaklığı yaklaşık 1.1°C (2°F) artmıştır. Paris Anlaşması hedefi olan 1.5°C'lik sıcaklık artışı sınırını aşmak üzereyiz.

Son yüzyılda deniz seviyesi yaklaşık 20 cm (8 inç) yükseldi. Bilim insanları, bu yükselmenin 21. yüzyılda 0.3 ila 1 metre (1 ila 3 fit) arasında daha da artabileceğini tahmin ediyor. Küresel ölçekte, buzullar ve kutup buzulları hızla küçülüyor. Son 30 yılda Arktik Denizi'ndeki deniz buzunun yüzdesi yaklaşık yarı yarıya azaldı. İklim değişikliği nedeniyle sıcak hava dalgalarının sıklığı ve yoğunluğu artıyor. Örneğin, 2003 yılındaki Avrupa'daki sıcak hava dalgası, 70.000 ila 80.000 kişinin ölümüne neden oldu.

İklim değişikliği dünyanın birçok bölgesinde kuraklık riskini artırıyor. 20. yüzyılın sonunda, dünyadaki kuraklık bölgeleri yaklaşık %30 artmıştır. İklim değişikliği, kasırgalar, şiddetli yağışlar, sel ve kuraklık gibi ekstrem hava olaylarının sıklığını ve şiddetini artırıyor. Örneğin, 2017'deki Atlantik kasırgaları Harvey, Irma ve Maria büyük hasara ve binlerce ölüme neden oldu.

Enerjiyi ve suyu tasarruflu kullanmalısın

dünya, gezegen, gelecek, sürdürülebilirlik, sos, iklim, kriz

Elektrik ve su tüketimini azaltmak için enerji tasarruflu aydınlatmalar kullanabilir, elektrikli cihazları kullanmadığında fişlerini çekebilir, gereksiz yere su kullanmaktan kaçınabilir ve enerji verimli elektrikli cihazları tercih edebilirsin. Günlük hayatında enerji ve suyla ilgili yapacağın her tasarruf gelecek nesillerin daha yaşanabilir bir dünyaya kavuşmasına katkıda bulunacaktır.

Su tasarrufu yapmak için muslukları kapatarak dişlerinizi fırçalayabilir, duş süresini kısaltabilir ve bahçe sulama için yağmurlama sistemlerini kullanabilirsin. Ayrıca doğal kaynakları korumak için gereksiz tüketimi azaltabilir ve sürdürülebilir kaynaklardan üretilen ürünleri tercih edebilirsin

Geri dönüşümü günlük rutin haline getirebilirsin

dünya, gezegen, gelecek, sürdürülebilirlik, sos, iklim, kriz

Atık malzemelerin geri dönüşümüne katkıda bulunarak sürdürülebilirliğe yardımcı olman mümkün. Kağıt, plastik, cam ve metal gibi malzemeleri ayrı ayrı toplayarak geri dönüşüm sürecine katılabilirsin. Ayrıca geri dönüştürülebilen ürünleri tercih ederek atık miktarını azaltabilirsin. Bunu günlük rutinlerinden biri haline getirdiğinde dünyamızın kaynaklarının hızla harcanmasının önüne geçebilirsin.

Sürdürülebilir ulaşım yöntemlerini tercih edebilirsin

dünya, gezegen, gelecek, sürdürülebilirlik, sos, iklim, kriz

Otomobil kullanmak yerine toplu taşıma, bisiklet veya yürüyüş gibi daha çevre dostu ulaşım yöntemlerini tercih edebilirsin. Mutlaka araç kullanman gerekiyorsa, daha az yakıt tüketen ve düşük emisyonlu araçları tercih edebilirsin. Araçlarını da elektrikli olanlardan seçebilir, benzin vb. çevreyi kirleten yakıt kullanan araçlardan uzak durabilirsin. Toplu taşımayı tercih ettiğinde birçok farklı açıdan da maliyetlerini azaltabileceğiniz unutma.

Sürdürülebilir ürünleri kullanabilirsin

dünya, gezegen, gelecek, sürdürülebilirlik, sos, iklim, kriz

Alışveriş yaparken çevre dostu ve sürdürülebilir ürünleri tercih edebilir, organik gıdalar, yenilenebilir enerjiyle çalışan ürünler ve uzun ömürlü, geri dönüştürülebilir veya tekrar kullanılabilir ürünler satın alabilirsin. Yine gıda israfını önlemek için alışveriş yaparken ihtiyacından fazla alışveriş yapmayabilir, taze ürünleri öncelikli olarak tüketebilir ve artıkları kompost yaparak değerlendirebilirsin.

Sürdürülebilirlik konusunda farkındalık yaratabilirsin

dünya, gezegen, gelecek, sürdürülebilirlik, sos, iklim, kriz

Çevre konularında farkındalık yaratmak için ailen, arkadaşların ve çevrendekilerle konuşabilirsin. Sürdürülebilirlik hakkında bilinçlendirme etkinliklerine katılabilir, sosyal medyayı kullanarak bilgileri paylaşabilir ve çevre dostu uygulamaları teşvik edebilirsin. Sürdürülebilirlikle ilgili yerel veya ulusal projelere katılarak ve çevre odaklı sivil toplum kuruluşlarına destek verebilir ve daha büyük bir etki yaratabilirsin.

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz
Öne çıkan Organik Yaşam yazıları
Yazardan sana özel yazılar

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.