Doğal Sabunları Nasıl Seçmelisin, Nasıl Kullanmalısın?

Buradasınız

Ye-İç 25 Şubat 2023

doğal, naturel, sabun, sağlık, cilt, bakım

Doğal sabunlar, cildinize ve çevreye duyarlı besleyici bileşenlerle üretildikleri için kimyasal yüklü sabunlara göre harika bir alternatiftir. Doğal sabunlar sadece cildini temizlemek ve nemlendirmekle kalmaz, aynı zamanda onu çevresel stres faktörlerinden korumaya ve erken yaşlanmayı önlemeye de yardımcı olur. Bununla birlikte, piyasadaki bu kadar çok seçenekle hangi doğal sabunun senin için en iyi olduğuna karar vermeye çalışmak zorlayıcı olabilir. Doğal sabunların nasıl seçileceği ve kullanılacağına dair bazı ipuçlarını senin için sıraladık.

İçeriğini okumalısın

doğal, naturel, sabun, sağlık, cilt, bakım

Doğal bir sabun seçerken yapman gereken ilk şey ürünün içeriği hakkında bilgi sahibi olmaktır. Zeytinyağı, hindistancevizi yağı ve karite yağı gibi besleyici maddelerle yapılmış sabunları tercih etmelisin. Ek olarak cildi yatıştırmaya ve dengelemeye yardımcı olabileceğinden esansiyel yağlar gibi doğal kokular içeren sabunlara da göz atabilirsin. Bu bileşenler cildi nemlendirme, koruma ve onarma yetenekleri nedeniyle cilt bakım ürünlerinde uzun yıllardır kullanılıyor. Sentetik kokular, koruyucular ve diğer sert kimyasallar içeren sabunlardan ise kesinlikle kaçınmalısın. Çünkü bu ürünler cildini tahriş edebilir ve kurutabilir.

Cilt tipinin farkında olmalısın

doğal, naturel, sabun, sağlık, cilt, bakım

Farklı cilt tipleri için farklı doğal sabunlar üretilmeye devam ediyor. Kuru veya hassas bir cildin varsa, zeytinyağı veya avokado yağı gibi nemlendirici maddelerle yapılmış bir sabuna yönelmelisin. Bu yağlar cildi beslemeye ve korumaya yardımcı olabilecek yağ asitleri ve antioksidanlar açısından zengindir. Yağlı veya akne eğilimli bir cildin varsa, çay ağacı yağı veya odun kömürü gibi doğal büzücü maddelerle yapılmış bir sabun senin için daha uygun olacaktır. Bu bileşenler yağ üretimini düzenlemekte ve gözenekleri derinlemesine temizlemekte etkilidir.

Ambalaja dikkat etmelisin 

doğal, naturel, sabun, sağlık, cilt, bakım

Doğal sabun söz konusu olduğunda ambalajı da en az içindekiler kadar önemlidir. Çevre için daha iyi olduğundan, biyolojik olarak parçalanabilir veya geri dönüştürülmüş malzemelerle paketlenmiş sabunları tercih etmelisin. Tek kullanımlık plastik ambalajlar yalnızca gezegene zarar vermekle kalmaz, aynı zamanda zamanla sabuna farklı kimyasalların bulaşmasını sağlar. Yeniden kullanılabilen veya geri dönüştürülebilen bir kap veya ambalaj içinde gelen bir sabun seçmende fayda var.

Sabunluk kullanmayı ihmal etmemelisin 

doğal, naturel, sabun, sağlık, cilt, bakım

Doğal sabununun daha uzun süre kullanım ömrünün olması için, kullanımlar arasında süzülmesini ve kurumasını sağlayan bir sabunlukta saklaman büyük önem taşıyor. Sabununu suda bekletirsen yumuşar ve daha çabuk çözünür. Drenaj delikli veya çıtalı tasarımlı bir sabunluk, fazla suyun akmasını sağlayarak sabunun ömrünü uzatmaya yardımcı olabilir.

Nemlendirici takviyesi yapmalısın

doğal, naturel, sabun, sağlık, cilt, bakım

Özellikle kuru veya hassas bir cildin varsa, doğal sabunlar cildini kurutabilir. Sabun kullandıktan sonra cildinizi nemlendirmeye yardımcı olması için doğal bir yağ veya losyon sürmeyi düşünebilirsin. Doğal nemlendiriciler, nemi hapsetmeye ve cildini yumuşak ve pürüzsüz hissetmene yardımcı olacaktır. Jojoba, argan ve badem yağı gibi yağların tümü, kolayca emildikleri ve yağ asitleri açısından zengin oldukları için cildi nemlendirmek için harika seçeneklerdir. Karite yağı, aloe vera ve gliserin gibi doğal bileşenlerle formüle edilmiş bir losyon veya krem ​​kullanmayı da deneyebilirsin.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
12 + 4 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.