Dişleri Güçlendiren Organik Besinler

Buradasınız

Ye-İç 27 Kasım 2022

organik, besin, diş, diş sağlığı, yiyecek

Dişlerimiz vücudumuzun en güçlü kemiklerinden biri ve doğru bakımlar yapıldığında bir ömür boyu bizi destekleyen en büyük yardımcılarımızdan biri. Doğru ve düzenli bir diş bakımı ile sen de yeme ve sindirim sisteminin en önemli halkalarından biri olan dişlerini rahatlıkla koruyabilirsin. Diş bakımı denilince akla ilk gelen günde 2 kez diş fırçalama, diş ipi, ağız bakım suyu kullanma ve düzenli doktor kontrolleri geliyor. Bunları zaten aksatmadan yapmak gerekiyor ancak ek olarak diş sağlığını korumak ve daha kuvvetli dişlere sahip olmak için besinlerinden gücünden de yararlanmak gerekiyor. Bazı organik ve taze besinler, dişler üzerinde çok olumlu etkiler bırakabiliyor. Bu yazımızda diş sağlığını destekleyecek bazı organik besinleri bulabilirsin.

Kereviz

organik, besin, diş, diş sağlığı, yiyecek, kereviz

Dişlerini destekleyecek ve onu koruyacak en önemli organik besinlerden biri kereviz olarak öne çıkıyor. Ekstra çiğnemeyi gerektiren lifli yapısı ile dişlerin ve diş etlerinin kuvvetlenmesini sağlayan kereviz, aynı zamanda daha fazla tükürük salgılanmasını ve bu yolla da çürüklere neden olan bakterilerin yoğunluğunun azaltılmasına yardımcı oluyor. Diş etleri üzerine de masaj yapan ve yine diş aralarını temizleyen sert yapısıyla kereviz tam bir diş dostu besin.

Kivi

organik, besin, diş, diş sağlığı, yiyecek, kivi

Kivi de dişleri koruyan ve destekleyen bir diğer besin. C vitamini eksikliğinin diş etlerinde yarattığı hassasiyeti gidermek için kivinin gücünden faydalanabilirsin. Yine bakterilerin dirençsiz hale getirdiği diş etleri için de C vitamini çok etkili olacaktır. Diş sağlığı için çok önemli olan C vitamini konusunda vücudunu desteklemek için kiviyi de tüketmen gereken meyveler listesine alabilirsin.

Maydanoz

organik, besin, diş, diş sağlığı, yiyecek, maydanoz

Diş sağlığı ile birlikte ilerleyen ve en önemli konulardan da biri olan ağız sağlığı için maydanozu da tercih edebilirsin. Ağzın geneli ve dişler üzerinde kalan bakterilerin temizlenmesi ve aynı zamanda nefese hoş bir koku verilmesi için maydanozu tüketebilirsin. Her yemekten sonra bir miktar maydanoz çiğnemeyi rutin haline getirerek diş sağlığın için önemli bir adım atabilirsin.

Çilek

organik, besin, diş, diş sağlığı, yiyecek, çilek

Çilek de dişlere ve diş etlerine çok iyi gelen bir diğer meyvedir. Diş hekimlerinin diş taşlarından arınmak ve temizlemek için kullandığı malzemelerin de ana maddelerinden biri olan çilek, aynı zamanda diş taşlarından doğal yöntemle kurtulmanın da en önemli yöntemlerinden biridir. Çileğin içerisinde bulunan çeşitli asitler diş diplerinde biriken taşları eritir ve temizler. Ek olarak diş taşlarının oluşumunu da engeller.

Elma
organik, besin, diş, diş sağlığı, yiyecek, elma

Kabuğuyla birlikte yenildiğinde dişlerin kuvvetlenmesini sağlayan ve diş etlerini de koruyan elma, aynı zamanda dişlerin üzerine de temizleyen bir yapıya sahiptir. Sulu ve sert yapısıyla dişlerin ve diş aralarının temizlenmesine yardımcı olan elma, ezilmeden ya da suyu sıkılmadan tüketilmedir.

Balık

organik, besin, diş, diş sağlığı, yiyecek, balık

Balıkların içerisinde bol miktarda bulunan fosfor, diş ve kemik sağlığı üzerinde çok büyük ve önemli etkilere sahiptir. Diş dokusunun temel maddelerinden biri olan fosfor, dişlere sert yapısını veren ana unsurdur. Daha sağlıklı ve kuvvetli dişlere sahip olabilmek için balık da bol bol tüketilmelidir.

Kuru Üzüm

organik, besin, diş, diş sağlığı, yiyecek, kuru üzüm

Kuru üzüm de diş sağlığını destekleyen doğal ve organik besinlerden biridir. Özellikle şekerli gıdalar tüketildikten sonra diş minesine yapışan asitlerin temizlenmesi için kuru üzüm tercih edilebilir. Ağız içerisindeki bakterilerin temizlenmesi konusunda önemli bir yardımcı olan kuru üzüm, tatlı yapısıyla şeker ihtiyacının karşılanmasını sağlar.

Sen de ağız ve diş sağlığının korumak ve daha sağlıklı bir diş yapısına sahip olmak için besinlerin gücünden faydalanabilirsin. Mevsiminde, organik ve taze ürünleri tüketerek diş ve diş eti sağlığını destekleyebilirsin. Ancak hayatın normal akışı içerisinde sağlığınla ilgili birçok farklı ihtiyacın olabilir ve böyle durumlarda Cigna’nın Gülen Yüzler Ferdi Kaza Sigortası’nı kullanarak, ücretsiz diş muayenesi ve diş taşı temizliğinden faydalanabilirsin. Seni ve sevdiklerini hayatın getirdiği risklere karşı koruyacak bu sigorta ile aynı zamanda diş sağlığını da koruma altına alabilirsin.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
15 + 4 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.