Çevreyi Kirletmeyen Ekolojik Ürünler

Buradasınız

Ye-İç 04 Haziran 2022

ekolojik, ürün, gelecek, dünya, çevre, doğa

Dünyamızın geleceği tehdit altında. Küresel iklim değişikliği ve çevre kirliliği başta olmak üzere birçok faktör sürdürülebilir dünyanın geleceğini tehdit ediyor. Daha yaşanabilir bir gelecek için her bireyin atması gereken adımlar bulunuyor. Çevre kirliliğinin uzun vadeli yıkıcı sonuçlar doğurabildiğinin farkındayız ve çevreyi kirletmeyen ekolojik ürünleri birlikte kullanmaya seni de davet ediyoruz. Dünya Çevre Günü’ne özel çevreyi kirletmeyen ekolojik ürünlerden bazıları senin için araştırdık.

Cam yemek ve saklama kapları

ekolojik, ürün, gelecek, dünya, çevre, doğa, cam

Doğada plastiğin yüz yıllarca kaldığını ve erimediğini biliyoruz. Bunun için mümkün olan her üründe plastik kullanımını en aza indirmemiz gerekiyor. Bu noktada plastik olmayan cam yemek kapları kullanmak hem dünyanın geleceğini hem de insanların sağlığını güvence altına alıyor. Bu sayede yedinci kıta olarak adlandırılan ve en önemli atık problemlerinden biri olan plastik kullanımının seviyesi de azalacaktır. Camdan yapılmış yemek ya da saklama kaplarını tercih ederek günlük hayatta kullandığın plastik oranını azaltabilir ve ekolojik dengenin bozulmasının önüne geçebilirsin.

Kahve filtresi

ekolojik, ürün, gelecek, dünya, çevre, doğa, kahve filtresi

Tek kullanımlık kahve kapsülleri yerine, dönüştürülebilen ve yeniden kullanılabilen kahve filtreleri çevre kirliliğini önleyici bir etkiye sahip. Tek kullanımlık kapsüller çok fazla atık yaratma eğilimine sahipken, yeniden kullanılan kahve filtreleri çevreye ve insan sağlığına yararlı bir etken olarak öne çıkıyor. Bir yandan kahveni yudumlarken diğer yandan da küçük ama etkili adımlarla daha yaşanabilir bir dünyaya katkıda bulunabilirsin.  Kullan-at kahve filtreleri yerine yeniden kullanabileceğin bu filtreleri tercih edebilirsin.

Bez çantalar

ekolojik, ürün, gelecek, dünya, çevre, doğa, bez çanta

Özellikle market ve pazar alışverişlerinde ürünleri koyduğumuz renkli poşetlerin çevreye büyük zararı olduğunu biliyoruz. Bu zararın önüne geçmek ve çevreyi korumak adına alışverişlerde bez çantalar kullanman poşet atık seviyesindeki fazlalığın önüne geçecektir. Geri dönüştürülebilir doğa dostu bez çantalar uzun vadede maliyet avantajı da oluşturacaktır. Bu bez çantaları ne kadar kullanırsan plastik poşet kullanım oranı da o kadar azalacak ve doğanın korunmasına katkıda bulunacaksın.

Organik cilt bakım ürünleri

ekolojik, ürün, gelecek, dünya, çevre, doğa, cilt ürünleri

Cilt bakım ürünlerinde de mutlaka çevre dostu ürünleri tercih etmen gerekiyor. Ürünlerin %75’inden fazlasının bitkisel ve doğada çözünebilir olması önemli bir unsur olarak karşımıza çıkıyor. Bu ürünler cilde daha az zarar veriyor ve hayvan deneylerinin önüne geçiyor. Kişisel bakım ve kozmetik ürünlerinde sıkça bulunan kimyasal içeriklerin çevreye verdiği zararın önüne bu şekilde geçebilirsin. Aynı şekilde bu ürünlerin kutuları da sıkça çevreye zararlı şekilde üretiliyorlar. Satın alma yaparken doğaya en az zararı verecek olanları da tercih ederek bir adım daha atabilirsin.

Geri dönüştürülen kâğıt havlular

ekolojik, ürün, gelecek, dünya, çevre, doğa, kağıt havlu

Günlük hayatta en çok kullanılan ürünler arasında yer alan kâğıt havlular ve tuvalet kağıtlarının fazlalığı da çevre kirliliğine yol açıyor. Çevre kirliliğini önlemek ve atık fazlalığını azaltmak adına geri dönüştürülebilen kağıtları kullanmak oldukça önemli bir faktör olarak öne çıkıyor. Bu tür ürünlerin kullanımı daha az ağaç kesileceği ve daha sürdürülebilir bir çevrenin kalıcı olacağı anlamına geliyor. Burada dikkat edebileceğin bir diğer noktada kullandığın kağıtları tuvalete atmaktansa doğrudan çöpe atmaktır. Bu yolla denizlerin kirlenmesinin de önüne geçebilirsin.

Yıkanabilir pedler

ekolojik, ürün, gelecek, dünya, çevre, doğa, ped

Kadınların regl dönemlerinde tek kullanımlık pedler yerine yıkanabilir ve birden fazla kullanım imkânı sağlayan organik pedleri tercih etmesi büyük önem taşıyor. Bu durum hem geri dönüşümünde hem de atıkların azalmasında önemli bir rol oynuyor. Son yıllarda çok daha fazla tercih edilen bu ürünleri tercih ederek doğanın korunmasına katkıda bulunabilirsin.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
6 + 12 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.