Besinleri Daha Sağlıklı ve Organik Hale Getirmenin Yolları

Buradasınız

Ye-İç 27 Ocak 2022

organik, besin, sağlık, yiyecek

Organik besin tüketimi, sağlığımızı korumak ve yediğimiz besinlerden doğru vitaminleri almak için oldukça önemlidir. Her geçen gün kimyasallarla kaplanmış ve genetiği bozulmuş ürünler artarak sofralarımıza giriyor. Bunun için sen de besinleri daha organik tüketmeye özen göstermeli ve sağlığın için bunu tercih etmelisin. Peki besinleri nasıl daha sağlıklı ve organik hale getirebileceğini biliyor musun? Bunu nasıl yapacağını merak ediyorsan bu yazımızda detayları bulabilirsin.  

Organik tarımı desteklemelisin

organik, besin, sağlık, yiyecek, tarım

Yerinden dünyaya satış gerçekleştiren birçok küçük işletme, organik besinler üreterek sofraları daha sağlıklı hale getiriyor. Organik ürünler, marketlerde oldukça yüksek fiyatlardan satılırken küçük tarım işletmeleri olan köyler daha uygun fiyatlı ve daha taze ürünleri seninle paylaşıyor. Alışverişlerinde bu işletmeleri tercih ederek daha sağlıklı besinler tüketmeye başlayabilirsin.

Ürünleri mevsiminde satın alın 

organik, besin, sağlık, yiyecek, mevsim, sebze, meyve

Meyve ve sebzelerin besin değerinin en yüksek olduğu dönemler, mevsiminde ve sera olmadan yetiştirildiği dönemlerdir. Meyveleri ve sebzeleri mevsiminde, taze tüketmeye özen göstermek besin değeri yüksek, sağlıklı ve organik ürünlere ulaşmaya yardımcı olur. Ayrıca mevsiminde satın aldığın meyve ve sebzeleri muhafaza ederek diğer mevsimlerde de tüketebilirsin.

Pişirme yöntemlerini öğrenmelisin

organik, besin, sağlık, yiyecek

Meyve ve sebzeler, taze ve mevsiminde tüketilmesinin yanı sıra doğru derecede ve yöntemle pişirilmesi de önemlidir. Besin değerini düşürecek pişirimler besinlerin pişirme sonrasında sağlıklı olmak yerine kanserojen maddeler yaymasına da sebep olabilir. Bunun için tüketeceğin besinlerin nasıl daha iyi pişirileceğini öğrenmeli ve onları diri ve sağlıklı tutmak için harekete geçmelisin.

Kendi ürünlerini yetiştirebilirsin

organik, besin, sağlık, yiyecek

Kendi emeğinle yetiştireceğin besinlerin tadı da bir başka olacaktır. Nane, maydanoz, salatalık, domates gibi besinleri evde kendi imkanlarıyla yetiştirmek isteyenler için organik besin üretimi aynı zamanda muhteşem bir motivasyon kaynağı da olabilir. Evinde kullanacağın küçük saksılarda uygun besinlerden bazılarını kendin yetiştirebilirsin.

Doğanın bize sunduğu tüm besinler ve bunlarla kendimize seçtiğimiz beslenme düzeni, sağlıklı bir hayat sürmek için kaçınılmazdır. Daha sağlıklı ve dinç bir vücuda sahip olmak için sen de besinlerini daha sağlıklı ve organik olanları arasından seçmeli ve onları doğru şekilde tüketmelisin. Ne kadar dikkat edersek edelim hayatın akışı içerisinde sağlık sorunları ile her zaman karşı karşıya kalabiliriz. Öyle anlarda  QNB Sigorta’nın Tamamlayıcı Sağlık Sigortası yanında. Özel hastanelerde devlete ödenen katkı payı hariç herhangi bir ek ücret ödemeden sağlık hizmetlerine ulaşabilir, ücretsiz birçok sağlık hizmetinden faydalanabilirsin. Üstelik %10 hoş geldin indirimiyle!

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
16 + 2 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.