Astım Etkilerini Azaltan Organik Besinler

Buradasınız

Ye-İç 03 Mayıs 2023

astım, sağlık, hastalık, solunum, besin, tedavi, beslenme

Astım, solunum yollarındaki daralmalar nedeniyle nefes alıp vermede zorlanma, öksürük ve hırıltılı solunum gibi semptomlara yol açan kronik bir solunum yolu hastalığı. Astımın tetikleyicileri arasında hava kirliliği, polenler, hayvan tüyleri, toz akarları, mantar sporları ve bazı gıdalar yer alabilir. Astımı olan kişiler, belirli besinlerin tüketimini azaltarak semptomları hafifletebilirler. Bu besinler arasında alerjiye neden olabilecek süt ürünleri, yumurta, deniz ürünleri, fındık ve soya gibi gıdalar yer alabilir. Bununla birlikte, astımı olan kişilerin tüketecekleri besinlerin seçimi, semptomları ve tedavi planlarına bağlı olarak değişebilir. Astım etkilerini azaltan organik besinlerle ilgili detayları bu yazımızda bulabilirsin.

Organik besinler astımı hafifletiyor

astım, sağlık, hastalık, solunum, besin, tedavi, beslenme

Organik besinler genellikle kimyasal gübreler, pestisitler ve diğer sentetik ilaçlar kullanılmadan yetiştirilir. Bu nedenle, organik besinlerin içerdikleri besin maddelerinin daha yoğun ve sağlıklı olduğu bilinmektedir. Bazı organik besinler, astımı olan kişilerin tüketebileceği içeriklere sahiptirler. Örneğin, bal doğal bir anti-enflamatuar özelliği gösterir ve astım semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir. Zencefil, antihistaminik ve anti-enflamatuar özellikleri nedeniyle astım semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir. Yeşil yapraklı sebzeler, magnezyum gibi birçok besin maddesi içerir ve astım semptomlarını azaltmaya yardımcı olabilir. Turunçgiller, antioksidanlar ve C vitamini gibi besinleri içerir ve astım semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir. Somon ve diğer yağlı balıklar, omega-3 yağ asitleri gibi anti-enflamatuar bileşenleri içerir ve astım semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir. Kırmızı biber, beta-karoten ve C vitamini gibi besinleri içerir ve astım semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir. Bu yolla astım ataklarını ve etkilerini de hafifletebilirler.

Bal

astım, sağlık, hastalık, solunum, besin, tedavi, beslenme, bal

Bal, doğada bulunan en organik besinler arasındadır ve birçok farklı faydayı barındırmaktadır. Doğal bir anti-enflamatuar olan bal bu özelliği ile astım semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir. Birçok solunum yolu hastalığında etkili olan balı astım ataklarını azaltmak için de tercih edebilirsin.

Zencefil

astım, sağlık, hastalık, solunum, besin, tedavi, beslenme, zencefil

Solunum yol hastalıklarında tercih edilen ve kullanılan bir diğer doğal besin de zencefildir. Tıpkı bal da olduğu gibi doğal bir anti-enflamatuar özelliği gösteren zencefil aynı zamanda antihistaminik maddeler içerir. Bu yolla da astım semptomlarının hafifletilmesinde etkin olarak rol alır.

Yeşil yapraklı sebzeler

astım, sağlık, hastalık, solunum, besin, tedavi, beslenme, ıspanak

Doğanın en güzel hediyelerinden biri olan yeşil yapraklı sebzeler de astım için tüketilebilecek besinler arasında yer alıyor. Astım etkilerinin azaltılması için tüketilmesi önerilen yeşil yapraklı sebzeler, semptomları azaltmaya yardımcı olan magnezyum gibi birçok besin maddesi açısından oldukça zengindir.

Turunçgiller

astım, sağlık, hastalık, solunum, besin, tedavi, beslenme, meyve

Yine farklı tüketim şekilleriyle beslenme programına dahil edebileceğin turunçgilleri de astım için tercih edebilirsin. Antioksidanlar ve C vitamini gibi besinler içeren turunçgiller, astım semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir.

Somon ve diğer yağlı balıklar

astım, sağlık, hastalık, solunum, besin, tedavi, beslenme, somon

Somon ve diğer yağlı balıklar da içeriğindeki Omega-3 yağ asitleri ile anti-enflamatuar bileşenler içerirler ve astımı hafifletirler. Bu balıkları da beslenme programına dahil ederek astıma karşı önemli bir adım atabilirsin.

Kırmızı biber

astım, sağlık, hastalık, solunum, besin, tedavi, beslenme, kırmızı biber

Kırmızı biber, astım semptomlarını hafifletmeye yardımcı olan beta-karoten ve C vitamini gibi besinler içerir. Acı olmayan kırmızı biberleri bolca tüketerek astım semptomlarını azaltman mümkün olabilir.

Astımın yönetimi için organik besinlerin tek başına yeterli olmadığını unutmamak gerekir. Astım tedavisi için kullanılan ilaçlar ve diğer tedavi yöntemleri ile birlikte, uygun beslenme alışkanlıkları da destekleyici bir rol oynayabilir. Bu nedenle, astımı olan kişilerin, tüketmeleri gereken besinleri doktorlarına danışarak belirlemeleri önemlidir.

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
3 + 15 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.