Yağ Yakıcı Bitki Çayları Tarifleri

Buradasınız

Ye-İç 30 Eylül 2023

bitki, çay, içecek, sağlık

Sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürmek ve ideal kilonu korumak, pek çok kişinin hedeflediği bir durum. Bunu başarmak için dengeli beslenmek, düzenli egzersiz yapmak ve yağ yakımını hızlandırıcı besinlerden de yararlanmak önemlidir. Burada yardımına koşacak en etkili yardımcılardan biri bitki çaylarıdır. Diyet yaparken tercih edebileceğin ve günlük beslenme düzeninde yer vererek içeceğin bu çaylar, yağ yakımını hızlandırarak kilo vermende sana destek olacaktır. İşte yağ yakımını hızlandıran ve destekleyen bitki çaylarından bazıları…

Yeşil Çay ve Limon Çayı

bitki, çay, içecek, sağlık

Yağ yakımı konusunda hemen hemen her diyet programının içerisinde yer alan yeşil çay ile limonun eşsiz lezzetini bu çayda birleştirebilir ve sağlığın için güzel bir karışım hazırlayabilirsin.

Malzemeler:

 • 1 çay poşeti yeşil çay
 • Yarım limonun suyu
 • 1 tatlı kaşığı bal (isteğe bağlı)

Yapılışı:

Bir fincana 1 çay poşeti yeşil çayı koyun ve üzerine kaynar suyu ekle. Çayı 3-5 dakika demlemeye bırak, ardından çay poşetini çıkar. Ilımış çayın içine yarım limonun suyunu sık.

İsteğe bağlı olarak, tatlandırmak için 1 tatlı kaşığı bal ekleyebilirsin. Karışımı iyice karıştır ve sıcak veya soğuk olarak tüket. Afiyet olsun.

Tarçın ve Zencefil Çayı

bitki, çay, içecek, sağlık

Yine zayıflama yolunda ilerleyenlerin ve kilosunu korumaya çalışanların sıkça tükettikleri tarçın ve zencefil de yağ yakımı için tercih edebileceğin besinler arasında yer alıyor.  

Malzemeler:

 • 1 çay kaşığı toz tarçın
 • 1 çay kaşığı toz zencefil
 • 1 su bardağı sıcak su
 • 1 tatlı kaşığı bal (isteğe bağlı)

Yapılışı:

Bir fincana 1 çay kaşığı toz tarçın ve 1 çay kaşığı toz zencefili koy. Üzerine sıcak suyu ekle ve karışımı iyice karıştır. İsteğe bağlı olarak, tatlandırmak için 1 tatlı kaşığı bal ekleyebilirsin. Karışımı birkaç dakika boyunca demlemeye bırak. Süzerek sıcak olarak tüketebilirsin. Afiyet olsun.

Biberiye ve Nane Çayı

bitki, çay, içecek, sağlık

Yağ yakımını hızlandıran çay hazırlarken kullanabileceğin bitkilerden diğer ikisi de biberiye ve nanedir. Her ikisinin de yağ yakma konusunda iyi olduğu kabul edilir ve tatları da eşsizdir.

Malzemeler:

 • 1 yemek kaşığı kuru biberiye yaprakları
 • 1 yemek kaşığı kuru nane yaprakları
 • 1 su bardağı kaynar su
 • 1 tatlı kaşığı bal (isteğe bağlı)

Yapılışı:

Bir fincana 1 yemek kaşığı kuru biberiye yaprakları ve 1 yemek kaşığı kuru nane yapraklarını koy. Üzerine kaynar suyu ekle ve karışımı kapatarak demlemeye bırak. Demleme işlemi tamamlandığında, karışımı süz. İsteğe bağlı olarak, tatlandırmak için 1 tatlı kaşığı bal ekleyebilirsin. Ilımış olarak veya soğuk olarak tüketebilirsin. Afiyet olsun.

Mate Çayı

bitki, çay, içecek, sağlık

Mate çayını da yağ yakımı amaçlı olarak tüketebilirsin. Vücut ısısını artırarak yağ yakım süresini hızlandırdığı bilinen mate, aynı zamanda tok tutma özelliği de kilo kontrolü için idealdir.

Malzemeler:

 • 1 çay poşeti mate çayı
 • 1 su bardağı sıcak su
 • Limon dilimleri (isteğe bağlı)

Yapılışı:

Bir fincana 1 çay poşeti mate çayını koy. Üzerine sıcak suyu ekle ve çayı demlemeye bırak.

Demleme işlemi tamamlandığında, çay poşetini çıkar. İsteğe bağlı olarak, içine limon dilimleri ekleyebilirsin. Ilımış veya soğuk olarak tüketebilirsin. Afiyet olsun.

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
12 + 8 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.