Ana içeriğe atla

Meyve Suları & Smoothieler

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Smoothie Hazırlarken En Sık Yapılan Yanlışlar
Smoothie Hazırlarken En Sık Yapılan Yanlışlar

iyihisset.com

11 Haz 2022

smoothie, smoothie hazırlamak, sağlık, besin, içecek

Sağlıklı, dengeli ve lezzetli bir içecek olan ve içeriğindeki malzemeler ile zaman zaman bir ana öğün yerine de geçen smoothie, günlük meyve ve sebze ihtiyacımızı karşılamamıza yardımcı oluyor. Taze meyveler ve sebzelerle yapıldığında oldukça lezzetli olan bu içecekleri hazırlarken belirli kurallara da dikkat etmek gerekiyor. Doğru kıvamı tutturmak ve içeriğindeki besinlerin lezzetlerini doğrudan aktarabilmek için smoothie hazırlarken dikkat etmen gerekenleri bu yazımızda bulabilirsin.

Porsiyon kontrolü

smoothie, smoothie hazırlamak, sağlık, besin, içecek

Smoothie hazırlarken yapılan en büyük yanlışlardan biri; içerisine konulan malzemelerin porsiyonlarını ayarlayamamaktır. Hazırladığın smoothienin içeriğine ne kadar malzeme koyduğuna mutlaka dikkat etmelisin. Tariflerde verilen ölçüler sana destek olacaktır ancak zaman içerisinde sen de smoothie yapa yapa doğru ölçüyü ya da kendine göre olan ölçüyü tutturmayı öğrenebilirsin. Ancak ilk başta malzemelerin ölçüsünü karıştırdığında hem lezzeti bozulacak hem de fazla kalori almana neden olacak bir sonuç ortaya çıkacaktır. Smoothie hazırlarken tarifin ideal ölçülerine sadık kalmaya özen göstermelisin.

Yüksek karbonhidrat olmamalı

smoothie, smoothie hazırlamak, sağlık, besin, içecek

Bazı smoothie tariflerinde kullanacağın çeşitli malzemeler, kalori miktarını bir anda artırabileceği için çok dikkatli olmanda fayda var. Genelde taze meyve ve sebzelerle hazırlanan smoothielere zaman zaman çikolata, yulaf, kuruyemiş vb. malzemeler de koyulabiliyor. Bu tür malzemeler kullandığında bir anda kalorisi yükselecek ve karbonhidrat açısından zengin hale gelecek bir smoothie ile karşı karşıya kalabilirsin. Bunun için smoothie hazırlarken içerisine koyduğun malzemelerin besin değerlerini de mutlaka kontrol etmelisin.

Lif oranına dikkat

smoothie, smoothie hazırlamak, sağlık, besin, içecek

Smoothie hazırlarken en büyük yardımcın genelde katı meyve sıkacakları olur. Bu cihazın yardımıyla malzemelerini karıştırma ve sıvı haline getirme şansı elde edebilirsin. Ancak burada dikkat etmen gereken noktalardan biri, katı meyve sıkacaklarının kullandığın malzemelerdeki lif oranını azaltmasıdır. Birçok kişi daha sıvı bir kıvam elde etmek ve besinleri iyice karıştırmak için katı meyve sıkacaklarını uzun süre kullanmaya çalışır. Ancak bu durumda lif oranı azalacağından bu cihazları gereğinden fazla kullanmamaya özen göstermeli ve içerisindeki besinleri yeterli derecede parçalamalısın.  

Aşamaları sırayla ilerletin

smoothie, smoothie hazırlamak, sağlık, besin, içecek

Smoothie hazırlarken izlemen gereken yolları da çok iyi bilmeli ve bu sırayı bozmadan ilerlemelisin. Birçok kişi, işi hızlı şekilde tamamlamak ve bir an önce smoothiesini tüketebilmek için tüm malzemeleri aynı anda katı meyve sıkacağına atıp karıştırır. Ancak burada en doğru olanı tarifte verilen sırayla ve ölçüde malzemeleri koymaktır. Yoksa hem tat hem de kıvam olarak tarifin oldukça şaşar ve ortaya hoşuna gitmeyecek bir sonuç çıkabilir.

Taze mevsim sebzeleri ve meyveleri ile hazırlayacağın smoothieler yazın bu sıcak günlerinde hem serinlemeni sağlayacak hem de sana sağlık getirecek. Smoothie hazırlarken uzmanların önerdiği noktalara da dikkat edersen en doğru tadı yakalaman da mümkün. Sağlığına ne kadar önem versen de bazı sağlık problemleri ile karşı karşıya kalabiliyoruz. İşte bu anlarda QNB Sigorta’nın Tamamlayıcı Sağlık Sigortası yanında. Anlaşmalı özel hastanelerde SGK katkı payı dışında hiçbir ek ücret ödemeden muayene ve tedavi hizmeti alabileceğin sigorta ile check-up, online diyetisyen, online doktor ve psikolog gibi birçok ücretsiz sağlık hizmetinden de faydalanabilirsin. Üstelik %10 hoş geldin indirimi fırsatıyla.

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz
Öne çıkan Meyve Suları & Smoothieler yazıları
Yazardan sana özel yazılar

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.