Ana içeriğe atla

Meyve Suları & Smoothieler

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Şişkinliğe İyi Gelen Bitki Çayları
Şişkinliğe İyi Gelen Bitki Çayları

iyihisset.com

30 May 2023

bitki çay, sağlık, hazım, şişkinlik

Vücuttaki şişkinlik, vücutta fazla miktarda gaz, sıvı veya katı maddelerin birikmesi sonucu oluşan şişkinlik hissidir. Bu durum, genellikle mide veya bağırsaklarda oluşan gazın birikmesi nedeniyle ortaya çıkar. Bununla birlikte, vücuttaki sıvı birikimi, hormonal değişiklikler, yetersiz beslenme veya bazı sağlık sorunlarından kaynaklanabilir. Şişkinlik, aynı zamanda çeşitli sindirim sorunlarının bir belirtisi olabilir ve hazımsızlık, kabızlık, ishal veya irritabl bağırsak sendromu (IBS) gibi rahatsızlıkların bir semptomu olarak görülebilir. Çoğu durumda, şişkinlik geçicidir ve diyet ve yaşam tarzı değişiklikleri ile kontrol altına alınabilir. Bunun için tercih edebileceğin en doğal yöntemlerden biri de bitki çaylarıdır. Şişkinliğe iyi gelen bitki çaylarından bazılarını senin için derledik.

Nane Çayı

bitki çay, sağlık, hazım, şişkinlik, nane

Nane çayı sindirimi kolaylaştırır ve mide bulantısı ve şişkinliği hafifletmeye yardımcı olur. Nanenin içerisinde bulunan mentol, mide şikayetlerinde spazm çözücü olarak tercih edilmektedir. Bunun da sindirim sistemi üzerinde etkili olduğu ve şişkinliği azalttığı düşünülmektedir. Şişkinlik, hazımsızlık, kramp gibi sorunlar için nane çayını tercih edebilirsin.

Zencefil Çayı

bitki çay, sağlık, hazım, şişkinlik, zencefil

Zencefil, anti-inflamatuar özellikleri sayesinde şişkinliği azaltmaya yardımcı olur ve sindirimi kolaylaştırır. Sindirim sistemi üzerinde rahatlatıcı etkileri bulunan zencefil, aynı zamanda gazın önlenmesinde de tercih edilir. Zencefilin içerisinde mideyi rahatlatan farklı kimyasallar bulunduğu için genel çalışma düzenine dönmesine ve şişkinliğin azaltılmasına yardımcı olur.

Rezene Çayı

bitki çay, sağlık, hazım, şişkinlik, rezene

Rezene, sindirimi kolaylaştıran ve gaz oluşumunu azaltan özellikleriyle bilinir. Mide ve bağırsak sistemini tamamen rahatlatması ile bilinen rezene, bu bölgelerin hareketliliğini artıran bir yapıya sahiptir. Bu yönüyle midede biriken gazın dışarıya atılmasında aktif olarak rol alır. Yine mide krampları ve kas spazmlarının da önüne geçer.

Papatya Çayı

bitki çay, sağlık, hazım, şişkinlik, papatya

Papatya, antispazmodik özellikleri nedeniyle gaz sancılarını hafifletir ve sindirimi kolaylaştırır. Papatya, midenin daha aktif olarak çalışmasına yardımcı olduğu için şişkinliğin azaltılmasında görev alır. Sindirim sisteminin de rahatlamasına yardımcı olarak kabızlık gibi durumları engeller.

Karanfil Çayı

bitki çay, sağlık, hazım, şişkinlik, karanfil

Karanfil, antispazmodik özellikleri sayesinde mide kramplarını ve şişkinliği azaltmaya yardımcı olur. Mide ve bağırsak sorunlarının önüne geçerek gaz yapan toksinlerden ve atıklardan arınmaya yardımcı olur. Mide ve bağırsak sisteminde biriken gazın daha rahat ve kolay atılmasını da destekler.

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz
Öne çıkan Meyve Suları & Smoothieler yazıları
Yazardan sana özel yazılar

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.