Pancar Suyunun Sağlığın İçin Faydaları

Buradasınız

Ye-İç 19 Mart 2023

pancar, besin, beslenme, sağlık

İçerdiği vitamin ve mineraller ile tam bir sağlık deposu olan pancar, bağışıklığı güçlendiren yapısının yanında tadıyla ve lezzetiyle de kışın en sık tüketilen sebzelerinden biri. Bir kök sebze olarak oldukça faydalı olan ve farklı kullanım şekilleri ile de birçok farklı yerde kullanılabilen pancar, sağlığın için bolca tüketmen gereken besinler arasında yer alıyor. Suyunu sıkarak da tüketebileceğin pancar içerdiği yüksek şeker ve sodyum oranı ile de dikkatlice tüketilmesi gerekenler besinlerden biri. Pancar suyunun faydalarına dair bilgileri bu yazımızda senin için hazırladık.

Pancarın faydaları nelerdir?

pancar, besin, beslenme, sağlık

Rengi ve tadıyla kış aylarının vazgeçilmez besinlerinden biri olan pancar, içeriğinde bolca bulunan C vitamini, B9 vitamini, fosfat, manganez, potasyum, selenyum ve demir ile bir sağlık kiti görevi görüyor. Pancarın genel olarak yüzde 87’si su, yüzde 8’i karbonhidrat, yüzde 2-3’ü liften meydana gelir. Kalorisi de oldukça düşük olan pancarın 136 gramında 60’dan az kalori bulunur. Birçok vitamin ve mineral açısından da oldukça zengin olan pancar, glukoz ve fruktoz gibi basit şekerler yönünden de kuvvetli besinler arasında sayılmaktadır. Bu da kan şekerinin ne kadar hızlı yükseldiğini gösteren glisemik indeks açısından pancarı üst sıralara taşımaktadır. Özellikle diyabet hastası olan kişilerin pancarı daha dikkatli tüketmesi önerilmektedir.

C vitamini deposu pancar suyu

pancar, besin, beslenme, sağlık

Pancar suyu, bağışıklık sistemimizi kuvvetlendiren C vitamini açısından zengindir. Kışın yaşanabilecek birçok farklı hastalık döneminde bağışıklık sisteminin ihtiyaç duyacağı C vitamin için pancar suyunu tercih edebilirsin. Özellikle kışın sıkça görülen solunum yolu enfeksiyonlarına karşı pancarı sıkça tüketmen önemlidir. Pancar suyu, vitamin deposu olarak strese ve günlük yorgunluğa karşı da önemli bir savunucu olarak görev alır.

Antioksidan olarak büyük işlev görür

pancar, besin, beslenme, sağlık

Pancar birçok farklı faydasının yanında aynı zamanda tam bir antioksidan kaynağıdır. Pancara rengini de veren betalain, doğada var olduğu bilinen en önemli antioksidan kaynaklarından biridir. Kalp ve damar hastalıkları başta olmak üzere birçok farklı hastalığa karşı koruma kalkanı oluşturan pancar suyu, betalainden aldığı antioksidan gücüyle serbest radikallere karşı da savaşır. Bu özelliği ile pancar suyu kalp hastalıklarına karşı tam bir koruyucu görev üstlenir. Buna ek olarak kan akışını da hızlandıran yapısıyla damarlar için de oldukça faydalı olan pancar suyu, Alzheimer, bunama gibi bilişsel rahatsızlıklar için de tüketilebilir. Yine kalp hastalıklarına neden olan tansiyon için de pancar suyunu tercih edebilirsin. Pancar suyunda bulunan nikrik oksit damaların gevşeyip açılması için işlev görür. Bu yolla tansiyon için de birebir faydalı bir duruma gelir.

Demir eksikliği için de birebir

pancar, besin, beslenme, sağlık

Pancar suyu, kansızlığa karşı da kullanılan besinlerden biridir. Kansızlığın en büyük nedenlerinden birisi sayılan demir eksikliğine iyi gelen pancar suyu, mide asitlerinin düzenlenmesi için de destekleyicidir. Bağırsakları, mikro ve bakterilerden arındırır. Aynı zamanda kabızlık veya ishal gibi durumlarda da tercih edilebilir. Sindirim sisteminin dengeli bir şekilde çalışmasına destek veren pancar suyu, içeriğindeki yoğun lif miktarı ile de tokluk hissi sağlayarak kilo kontrolü için fayda sağlar.

Sen de daha sağlıklı bir hayat sürmek ve birçok farklı sağlık sorununa karşı önlem almak için pancar suyunu tercih edebilirsin. Bunun dışında hayatın sana getireceği sağlık sorunlarına karşı QNB Sigorta’nın sunduğu Tamamlayıcı Sağlık Sigortası’nı tercih edebilirsin. SGK dışında özel sağlık kurumlarına ek bir ücret ödemeden destek alabileceğin bu sigorta ile hem kendini hem de sevdiklerini koruma altına alabilirsin.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
1 + 3 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.