Cigna Finan Hemen Bilgi Al

Meyve Sevmeyen Çocuğunuzu Smoothie ile Baştan Çıkarın

YE-İÇ08 Ekim 2016

Çocuğunuza meyve yedirmek dünyanın en zor işine dönüştüyse, bir de smoothie hilesine başvurun. İçine ekleyeceğiniz yoğurt ve sütle protein ihtiyacını da aradan çıkarırsınız. Hatta işin eğlencesini artırıp bardağını süsleyip, oyuncaklı pipetleri de kullanabilirsiniz.

Kivili Smoothie


Kiviye burun kıvıran çocuğunuzun aklını çelecek sihirli kelimemiz, dondurma. Aşağıdaki malzemeleri 10 dakika blendar’la karıştırın. Üstüne süslemesi için bir iki yaprak nane koyabilirsiniz.

Malzemeler:

1 su bardağı süt
4 adet kivi

1 su bardağı sade dondurma

2 adet rendelenmiş limon kabuğu

Enerji Küpü Gibi Smoothie

Bir ebeveynin çocuğuna yedirdikçe kendini iyi hissettiği ne varsa, bu smoothie’nin içinde. Hadi başlayın. Tüm malzemeleri tamamen öğütüldüğünden emin olana kadar blendar’dan geçirin. Kocaman renkli bir bardakta servis etmeyi de unutmayın.

Malzemeler:

1 adet muz
1 su bardağı süt

1 yemek kaşığı bal

3 yemek kaşığı fıstık ezmesi

Kırmızı Meyveli Smoothie

Çocukların kırmızı renge karşı zaafından faydalanmanın tam zamanı! Aşağıdaki malzemeleri blender ile karıştırdıktan sonra, meyvelerden birkaç tane üstüne serpiştirebilirsiniz. Mevsimine göre tazesi yoksa dondurucunuzda sakladığınız meyveler ile de smoothie kullanabilirsiniz.

 

Malzemeler:

5-6 adet orta boy çilek

1 avuç yaban mersini
Birkaç adet böğürtlen

Yarım muz

4 kaşık yoğurt

1 su bardağı süt

Çaktırmadan Avokado Yediren Smoothie

İçindeki faydalı yağ ve lif oranıyla, meyve tüketiminde yetişkinlerin listesinde bile son sırada avokado. O yüzden siz en iyisi smoothie’yi hazırlarken malzemeleri ikiye katlayın. Çocuğunuz sizin içtiğinizi de görünce daha hevesli olabilir.

Malzemeler:

Yarım avokado

1 adet muz

1 su bardağı süt

İsteğe göre yarım kivi

Ve Tabii Çikolatalı Smoothie

Çikolatanın büyüsüne kapılmayacak çocuk yoktur. O zaman siz de bu avantajı neden kullanmayasınız? Aşağıdaki malzemeleri tamamen parçalanana kadar blendar ile karıştırın ve en sevdiği bardakta servis edin. Smoothie yanında ceviz ya da fındık gibi besleyici kuruyemişler de fena olmaz.

Malzemeler:

5 yemek kaşığı yoğurt

3 parça çikolata

Yarım muz

1 çay kaşığı vanilya

Yarım çay bardağı süt

Bir çay bardağı Hindistan cevizi suyu ya da bir yemek kaşığı Hindistan cevizi rendesi

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
YE-İÇ 18 Eylül 2017

Şekerin sadece şeker hastaları için mi zararlı olduğunu düşünüyorsunuz? Öyleyse şeker konusunda bilinçlenmenizin zamanı gelmiş! Çünkü yüksek kan şekeri konusunda bilinçli olmayan, beslenme şekline özen göstermeyen herkes farklı hastalıkların riskini taşıyor.

1. Bitmeyen Açlık Krizleri


Yüksek kan şekeri, glikozun hücrelere girmesini engellediği için vücut yeterli enerjiyi bulamıyor ve bitmeyen açlık krizleriyle karşılaşıyor.

2. Sık Sık İdrara Çıkma

Çok sık idrara çıkma, kan şekeri yüksek kişilerde en çok görülen belirtilerden biri. Çünkü şekerin yükselmesiyle birlikte böbrekler emilemeyen glikozu dışarı atarak kan ve hücrelerdeki glikoz konsantrasyonunu eşitlemeye çalışıyor.

3. Ağız Kuruluğu

Böbreklerin fazla şekerden kurtulmak istemesi beraberinde sıvı kaybına yol açıyor. Hal böyle olunca kişilerin su ihtiyacı arttığı için ağız kuruluğu problemiyle karşılaşmaları da kaçınılmaz oluyor.

4. Artan Yorgunluk

Glikoz vücutta depolanıp emilmediği için kan şekeri yüksek kişiler, ihtiyaç duydukları enerjiyi üretemiyor. Bu da kendilerini sürekli yorgun hissetmelerine neden oluyor. Özellikle sabahları yataktan kalkmakta zorlanıyorsan ve gün ortasında uyuklamaya başlıyorsan, şeker tüketimini gözden geçirmelisin.

5. Kilo Kaybı

Glikoz dengesizliği kısa süre içinde kilo kaybına sebep olabilir. Bunun olası sebepleri:

-Sık sık idrara çıkma nedeniyle oluşan sıvı kaybı zayıflamanıza  neden olabilir.

-Glikoz metabolizması için insülin seviyesi yetersizse vücut yağ yakmaya başlayabilir.

-İdrardaki yüksek glikoz, vücudun daha fazla kalori harcamasına yol açabilir.

6. Bulaşıcı Hastalıklardaki Artış

Yüksek kan şekeri olan kişilerin, bulaşıcı hastalıklara yakalanma ihtimali daha fazla. Çünkü fazla miktardaki şeker, bakteri ve mayaların çoğalmasına ortam hazırlar. Başta kadınlar olmak üzere herkes özellikle cinsel organlarla ilgili enfeksiyonlara karşı dikkatli olmalı.

7. Cilt Kuruluğu

Çok sık idrara çıkma ve hasar gören sinirlerin ter bezlerini bozması gibi nedenlerden ötürü yüksek kan şekeri olan kişiler, cilt kuruluğu problemi yaşayabilir. Bu yüzden sık sık nemlendirici kremler kullanmaları gerekir.

8. Zihinsel Bozukluklar

Yüksek kan şekeri seviyesi glikozun beyin hücrelerine girip enerji üretmesini engeller. Bu nedenle konsantrasyon problemleri, düşünme ve karar verme hızında azalma gibi durumlar ortaya çıkabilir.

9. Bulanık Görme

Kan şekeri yüksek kişiler, dehidrasyon etkisinin bir sonucu olarak bulanık görme problemiyle sık sık karşılaşırlar. Bu, göz sağlığının bozulmasına hatta kalıcı görme kayıplarına bile neden olabilir.

10. Yaraların Geç İyileşmesi

Yüksek kan şekeri, damarlara hasar vererek vücuttaki yaraların geç iyileşmesine neden olabilir.

11. Kaşıntı

Cilt kuruluğuna bağlı olarak vücutta genel bir kaşıntı hali olabilir.

12. Gerginlik

Araştırmalara göre kan şekeri yüksek kişiler daha endişeli, sinirli ve depresyona meyilli oluyorlar. Beynin glikoz dengesi bozulduğu için ruh hali de olumsuz etkileniyor. Unutmayın ki sinir, stres gibi faktörler hücrelerin yıpranmasına neden olduğu için kanser de dahil olmak üzere pek çok ciddi hastalığa meydan hazırlıyor. Ancak söz konusu kanser olunca çok daha iyi önlemler almak gerek.

Cigna Finans Kansere İnat Yaşasın Hayat Sigortası yaptırmaya ne dersiniz? Bu sigortaya sahip olarak, kanser hastalığına yakalanmanız durumunda 250.000 TL’ye varan toplu para ödemesi alabilirsiniz. Üstelik, bu maddi desteği ister tedavi masraflarınız ister fatura, kira, kredi gibi diğer masraflarınız için dilediğiniz şekilde kullanabilirsiniz. Detaylı bilgi için.

 Hemen Başvur