Metabolizmanı Çalıştıracak Smoothie Tarifleri

Buradasınız

Ye-İç 22 Kasım 2022

meyve, smoothie, metabolizma, sağlık

Metabolizmanın çalışma hızı kişiden kişiye göre değişen ve vücudun genel yapısıyla, o anki sağlık durumu ile de paralel olan bir durumdur. Metabolizması hızlı çalışan kişiler çok daha hızlı kilo verebilir, solunum yolları çok daha rahat çalışabilir, birçok kronik rahatsızlığa karşı daha dayanıklı olabilir, insülin direncini daha iyi kontrol edebilir ve zihinsel olarak da çok daha sağlıklı bir yapıda olabilir. Bunun için metabolizmayı hızlandıracak adımlar atmak çok önemlidir. Bu noktada da besinlerin gücünden faydalanmak en doğrusudur. Özellikle sabah tüketebileceğin ve gün içerisinde hem metabolizmanı hızlandıracak hem de sana gereken dinçliği verecek smoothieleri deneyebilirsin.

Yeşil çaylı-kırmızı meyveli smoothie

meyve, smoothie, metabolizma, sağlık, yeşil çay, kırmızı

Sağlık deposu olan ve özellikle yağ yakımında vücudunu destekleyecek yeşil çay ile tam bir vitamin zengini olan ve bağışıklığını artıracak kırmızı meyveler ile bir smoothie hazırlayabilirsin. Bunun için ihtiyaç duyacağın malzemeler ¾ bardak demlenmiş/soğumuş yeşil çay, 1 ¾ bardak karışık kırmızı meyve (ahududu, böğürtlen, yaban mersini vb.), ½ bardak yoğurt ve 1 yemek kaşığı kenevir veya keten tohumu. Tüm malzemeleri bir araya koyarak blenderdan geçirmen gerekiyor. Bunun için meyveleri çok iyi yıkamayı da ihmal etme. Eğer smoothieni biraz tatlandırmak istersen küçük muzlar katabilir ya da üzerinde bal gezdirebilirsin.

Pancar ve zencefilli smoothie

meyve, smoothie, metabolizma, sağlık, pancar, zencefil

Yine metabolizmanı hızlandıracak bir diğer smoothie önerimiz ise pancarlı ve zencefilli olacak. Pancarın lifli yapısıyla bağırsak sistemi üzerinde yaratacağı olumlu etkiler ile tam bir sindirim sistemi dostu olan zencefilin mide ve bağırsakların için faydalarını birleştirebilirsin. Bu smoothie için ihtiyaç duyacağın malzemeler 2 yeşil elma, 1 küçük salatalık, 1 küçük pancar, ¼ limon ve 1/3 silme çay kaşığı toz zencefil ve yarım su bardağı yoğurt. Yine tüm malzemeleri blenderdan geçirerek içeceğini hazırlayabilirsin. Bu smoothieyi sabah saatlerinde tüketerek gün boyu ihtiyaç duyacağın enerjiyi de sağlaman mümkün olacak.

Muzlu Matchalı Smoothie

meyve, smoothie, metabolizma, sağlık, muz, matcha

Vücudunu destekleyecek ve metabolizmanı faaliyete geçirecek bir diğer smoothie tarifi de muz ve matchadır. Tam bir potasyum deposu olan ve tansiyonu dengeleme, sindirim sistemini destekleme, kan şekerini dengeleme gibi işlevler gören muz ile içeriğindeki yüksek oranda bulunan klorofil ile kanı temizleyen matchanın gücünden faydalanabilirsin. Bunun için ihtiyaç duyacağın malzemeler 2 orta boy muz, 1 bardak şekersiz vanilyalı badem sütü, 1 çay kaşığı matcha tozu. Yine tüm malzemeleri blendardan geçirip smoothieni hazırlayabilirsin.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
3 + 2 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.