Maydanoz Suyunun Faydaları Nelerdir?

Buradasınız

Ye-İç 30 Haziran 2018

Bazen hayatımızda sıklıkla tükettiğimiz besinlerin bizim için aslında ne kadar faydalı olduğunu bilmeyiz. Yemeklerimize tat veren maydanoz da bu grupta ilk sıralarda yer alıyor. Maydanozun faydaları saymakla bitmezken maydanoz suyu başlı başına bir kahraman aslında. Son zamanlarda restoran ve kafelerin detoks menülerinde de sıklıkla yer alan maydanoz suyu ile ilgili bilmeniz gerekenleri sizler için derledik. İşte maydanoz suyunun faydaları!

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Maydanoz, içeriğinde bulunan C vitamini sayesinde enerji depolamanızı ve bağışıklık sisteminizin güçlü kalmasını sağlar. Alerjik ve kronik bozukluklara karşı da savaşan maydanoz suyunu güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmak için içebilirsiniz.

Kanserle Savaşır

Moskova Fizik ve Teknoloji Enstitüsü, maydanozda bulunan karnosal bileşeninin kanseri yenebileceğini açıkladı. Ayrıca araştırmalara göre maydanozun temel yağlarından olan miristisin de kanserli tümör oluşumunu engelleme görevine sahip. Bütün bu özellikler birleştirildiği zaman maydanoz ve maydanoz suyu için kanser savaşçısı diyebiliriz.

Kalp Krizine Karşı Korur

İçeriğinde folat bulunan maydanoz, söz konusu kalp ve damar sağlığı olunca mükemmel bir arkadaş olarak karşımıza çıkıyor. Kan damarlarını koruyan, kalp rahatsızlıklarını önleyen maydanoz suyunu içmeyi rutin hale getirerek kalp krizi geçirme riskini azaltabilirsiniz.

Kemikleri Güçlendirir

K vitamini açısından oldukça zengin olan maydanoz kemikleri güçlendiriyor. Osteoporoz rahatsızlığına karşı koruma kalkanı niteliği taşıyan maydanoz ve maydanoz suyu kemiklerinizi korumanız için harika bir besin.

Doğal Bir İdrar Söktürücüdür

Vücudunuzdaki ödemi atmanın en ana yollarından biri maydanoz suyu içmekten geçer. Doğal bir idrar söktürücü olan maydanoz suyunu içerek taş dökme probleminizle de başa çıkabilirsiniz.

Sindirim Sorunlarına Karşı Birebir

Gaz problemleriyle başınız dertte ise maydanoz suyu içerek bu sorununuza çözüm getirebilirsiniz. Karın ağrısı, hazımsızlık, kabızlık, gibi sindirim sorunlarınızın üstesinden gelmek için maydanoz suyunu tüketebilirsiniz.

Kötü Nefes Kokusundan Kurtulmanızı Sağlar

Zaman zaman oluşan kötü nefes kokusu ile baş edebilmek için birçok farklı yönteme başvurduysanız ama hala bu kokudan kurtulamadıysanız, maydanozdan yardım alabilirsiniz. Maydanozda bulunan halitosis nefesinizi kötü kokulardan arındırıyor. Temiz bir nefes almak için sofranızdan maydanozu eksik etmemeye gayret gösterin.

Zayıflamaya Yardımcı

Maydanoz suyu zayıflatır mı sorusunun yanıtını son zamanlarda herkes merak ediyor. Birçok diyet listesinde yer alan, kalorisi düşük ve lif bakımından zengin olan maydanoz suyu, doğal yoldan vitamin ve mineralleri vücudunuza depolayarak kan şekerini de düzenlemeye yardımcı oluyor.

Keskin Bakışlara Sahip Olabilirsiniz

Maydanoz görme ile ilgili sorunlarda da oldukça etkili. A vitamini deposu olan maydanoz sayesinde göz sağlığınızı koruyabilirsiniz. Özellikle yaştan ötürü görme problemi yaşayan kişiler maydanoz suyu içerek görme problemlerinin önüne geçebilir.

Saç Dökülmesini Azaltır

Özellikle erkeklerin sıklıkla yaşadığı problemler arasında yer alan saç dökülmesi de maydanoz sayesinde azalıyor. Maydanozda bulunan apigenin maddesi saçların dökülmesini engelliyor.

Anemi İçin Birebir

Demir eksikliğine bağlı anemiye de maydanoz suyu oldukça iyi geliyor. Demir deposu olarak da adlandırabileceğimiz maydanozu düzenli olarak tüketerek anemi rahatsızlığınızın tedavisinde olumlu yanıt alabilirsiniz.  

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
11 + 1 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.