Ana içeriğe atla

Meyve Suları & Smoothieler

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Karadut Suyunun Sağlığın İçin Faydaları
Karadut Suyunun Sağlığın İçin Faydaları

iyihisset.com

28 May 2023

Karadut, sağlık, su, meyve, yiyecek, besin

Antioksidanlar, lifler, vitaminler ve mineraller açısından oldukça zengin bir meyve olan karadutun sağlığımız için çok sayıda faydası bulunmaktadır. Düzenli olarak tüketildiğinde birçok farklı vücut fonksiyonu için iyileştirici sonuçlar yaratan karadutu, ham olarak tüketilebileceğin gibi suyunu da içebilirsin. B vitaminleri, fosfor, çinko ve selenyum gibi önemli mineraller açısından da tercih etmen ve beslenme düzeninde mutlaka yer vermen gereken meyvelerden biri olan karadutun sağlık üzerindeki faydalarını bu yazımızda bulabilirsin.

Karadut tam bir sağlık deposu

Karadut, sağlık, su, meyve, yiyecek, besin

Karadut, çeşitli vitaminler, mineraller ve antioksidanlar içeren, son derece besleyici ve doğanın tam bir mucizesi sayılabilecek meyvelerden biridir. Bağışıklık sistemini güçlendiren ve antioksidan özellikleri olan C vitamini, göz sağlığı, bağışıklık sistemi ve cilt sağlığı için önemli olan bir vitamin olan A, kalp sağlığı için faydalı bir mineral ve elektrolit olan potasyum ve kemik sağlığı ile kas fonksiyonu için önemli olan bir mineral olan kalsiyum açısından çok zengin olan karadut, aynı zamanda tam bir lif kaynağıdır. Bunun yanında yine kemik sağlığı, sinir fonksiyonu ve enerji üretimi için gerekli olan bir mineral olan magnezyum ve vücutta oksijen taşıyan kırmızı kan hücrelerinin oluşumu için kullanılan demir açısından da üst sıralarda bir meyvedir. Karadut, vücuttaki serbest radikalleri nötralize ederek hücre hasarını önleyen bileşiklerden olan antioksidanlar açısından da zengindir.

Bağışıklık sistemini güçlendirir

Karadut, sağlık, su, meyve, yiyecek, besin

Karadut suyu, yüksek miktarda C vitamini içerir ve bu özelliği ile de bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur. Olası hastalıklara karşı koruyucu özellikleri ile öne çıkar. Buna ek olarak sindirim sistemi sağlığına yardımcı olarak ve kabızlık gibi bağırsak sorunlarının önlenmesinde aktif rol oynar. Sindirim sistemini düzenleyici özelliklerinin yanında son derece düşük kalorili bir meyve olarak kilo kontrolünün sağlanmasını destekler. İçerisindeki liflerle uzun süre tokluk sağlar ve kilo alınımının önüne geçer. Bunlara ek olarak kan şekerinin düzenlenmesinde ve yine kontrol altında tutulmasında tercih edilir.

Kalp koruyucusu karadut suyu

Karadut, sağlık, su, meyve, yiyecek, besin

Karadut suyunun vücudumuz ve sağlığımız üzerindeki olumlu etkilerinden biri de kalp üzerinedir. Kalp sağlığı için faydalı olan potasyum açısından oldukça zengin olan karadut, kan basıncının düzenlenmesinde de aktif olarak görev alır. Yine kan sulandırıcı etkisiyle dolaşım üzerinde de etkilidir.

Kemik ve gözlerimizi de korur

Karadut, sağlık, su, meyve, yiyecek, besin

Karadut suyu, idrar yolu enfeksiyonlarının önlenmesine yardımcı olurken kemik ve göz sağlığımız üzerinde de pozitif etkiler gösterebilir.  Karadut, kemik sağlığına yardımcı olan kalsiyum ve magnezyum açısından zengindir. Yine gözlerimizi koruyan A vitamini açısından iyi besinlerden biri olan karadut, cilt sağlığına faydalı olan antioksidanlar içerir ve ciltteki hasarı önlemeye destek olur.

Sen de karadutu düzenli olarak tüketerek sağlığın için birçok farklı alanda yararlı bir adım atmış olabilirsin. Özellikle Mayıs ayında yeni çıkan taze karadutlar ile hazırlayacağın suları içerek sağlığını koruyabilirsin. Bunun dışında hayatın akışı içerisinde karşılaşabileceğin olası sağlık sorunların için de QNB Sigorta’nın Tamamlayıcı Sağlık Sigortası yanında olacak. SGK dışında özel sağlık kuruluşlarına ek bir ücret ödemeyeceğin bu sigorta ile kendini ve sevdiklerini koruma altına alabilirsin.

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz
Öne çıkan Meyve Suları & Smoothieler yazıları
Yazardan sana özel yazılar

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.