Eylül Ayının Serinletici Lezzeti Mürdüm Eriği

Buradasınız

Ye-İç 27 Eylül 2021

mürdüm eriği

Doğanın en güzel armağanlarından biri olan ve Ağustos ayı sonlarından başlayarak tezgahlarda yerini alan mürdüm eriği, en güzel tadına Eylül’de ulaşır. Tam bir magnezyum ve potasyum kaynağı olan mürdüm eriği aynı zamanda A, B ve C vitaminleri deposudur. Antioksidan özellikleri ile de öne çıkan ve sağlık açısından da oldukça önemli faydaları bulunan mürdüm eriği suyunu da çok seveceksin. Eylül ayının hem serinletici hem de lezzetli meyvesi mürdüm eriği ile yapılan içeceklerin tarifini bu yazımızda bulabilirsin.

Mutfak ve sofranı lezzetlendirecek

mürdüm eriği

Hem tadı ve lezzeti hem de sağlık için içerdiği sayısız fayda ile mürdüm eriğine sen de sofranda yer açabilirsin. Özellikle çocuklar için oldukça faydalı olan mürdüm eriği, renkli yapısı ile de meyve suyunun görünümünü güzelleştiriyor. Basit şekilde hazırlayabileceğin mürdüm eriği suyunu özellikle sabahları tükettiğinde çokça faydasını görebilirsin.

Mürdüm eriği suyu için gerekli malzemeler

mürdüm eriği

Evde rahatlıkla hazırlayabileceğin mürdüm eriği suyu için ihtiyaç duyacağın malzemeler de oldukça az. 1 kilogram mürdüm eriği, bir su bardağı toz şeker, 1,5 litre su, 4 tane kadar karanfil ve 1 çubuk tarçın mürdüm eriği suyu tarifi için gerekli olan malzemelerdir.

Mürdüm eriği suyu nasıl hazırlanır?

mürdüm eriği

Öncelikle erikleri çok güzel şekilde yıkıyorsun ve uygun ölçekte bir tencereye alıyorsun. Ortasındaki çekirdekleri çıkarıp ikiye ayırabilirsin. Bunun üzerine şekeri ve suyu da ilave ettikten sonra son olarak tarçın ve karanfilleri de tencerenin içerisine atıyorsun. Sonra bu karışımı şeker eriyinceye kadar karıştırıyorsun. Ardından da ocağın altını açabilirsin. 25-30 dakika kadar kaynatman yeterli olacak ancak çok fazla karıştırmamaya özen göstermelisin. Aksi taktirde suyun rengini bulandırabilirsin. Kaynama süresi bittikten sonra bir süzgeç yardımıyla erikleri, tarçını ve karanfilleri ayırıp suyunu süzdükten sonra soğutup servis edebilirsin. Servis ederken dilersen nane yaprakları ile de süsleyebilirsin.

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
12 + 4 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.