Çocuklarınız İçin Kış Mevsiminde Hazırlayabileceğiniz Vitamin Dolu Meyve Suları

Buradasınız

Ye-İç 18 Aralık 2020

Sıcak aylara nazaran kış mevsiminde çocukların hasta olması daha kolay oluyor. Havaların soğuması ile mikroplar, bakteriler ve virüsler hızla yayılmaya başlıyor. Çocuklar ise bu konuda en hassas bireyler. Bağışıklık sistemlerinin tam güçlenmemesi sebebiyle hastalıklara yetişkinlerden daha açık oluyorlar. Hem onların bağışıklığını güçlendirecek ve evde yapabileceğiniz hem de içmesi oldukça lezzetli olan meyve sularını sizler için derledik.

Elma suyu

Elma suyu mide mukozasını güçlendirdiği için sindirim sisteminin daha sağlıklı çalışmasına yardım eder.

Malzemeler

 • 1 adet yeşil elma
 • 1 yemek kaşığı şeker
 • Birkaç damla limon
 • Bir tutam tuz
 • Soğuk su

Bir tencereye elmanın kabuklarını soyarak dilimleyin. Üzerine şekeri ve limonu ekleyin. Üzerine suyu ekleyin ve kaynatın. Dilerseniz içine tarçın çubuğu ve karanfil ekleyebilirsiniz. Kaynadıktan sonra altını kapatın ve soğumasını bekleyin. Soğuduktan sonra süzün. Elma suyunuz hazır.

Portakal suyu

Portakal tek başına bir C vitamini deposudur. Bağışıklığı en çok güçlendiren meyvelerdendir. Özellikle pandemi döneminde önemi daha çok artmıştır. Virüslerden portakal suyu sayesinde daha güçlü korunabiliriz.

Malzemeler

 • 3 adet portakal
 • 1,5 su bardağı şeker
 • 2 yemek kaşığı limon tuzu
 • 5 litre su

Portakalları dilimleyip poşete koyun ve bir gece dolapta bekletin. Ertesi gün dolaptan çıkardığınız portakalları 10 dakika beklettikten sonra mutfak robotunuza koyun üzerine şekeri ekleyin ve güzelce robotta çekin. Daha sonra bu karışımı 5 litre olarak ayarladığınız suya aktarın. Limon tuzu ekleyin ve karıştırmaya devam edin. Limon tuzunun karıştırırken erimesi çok önemlidir. En az 15 dakika karıştırdıktan sonra elde ettiğiniz suyu süzün. Portakal suyunuz içmeye hazır.

Havuç suyu

Taze havuç suyu lif bakımından oldukça zengindir. Göz sağlığını kuvvetlendirmesinin yanında bağışıklığımızın güçlenmesinde de etkin rol oynar.

Malzemeler:

 • 5 adet havuç
 • 1 bardak kaynamış su

Havuçları soğuk suyla yıkayın ve soyun. Havuçları ikişer üçer parçaya bölerek blendera atın. Havuçlar püre halini alana kadar çektirin. Eğer çok zorlanılırsa az miktarda su eklenebilir. Püre haline getirdikten sonra kaynattığınız suyu ekleyin ve güzelce karıştırın. Daha sonra karışımı süzün.

Nar suyu

Nar, hem antioksidan içerir hem vitamin deposudur. Kalp, damar sağlığını güçlendirir ve enfeksiyonlara karşı bağışıklığa destek olur.

Malzemeler

 • 2 adet dolapta dondurulmuş nar
 • 2 su bardağı şeker
 • 1 yemek kaşığı limon tuzu
 • 2.5-3 litre su

Dondurulan narları dolaptan çıkardıktan sonra yarım saat dışarıda bekletin. Daha sonra kabuklarını soyularak parçalar halinde rondoya koyun. Şekeri de ekleyin ve çekin. İyice çektikten sonra bir kaba aktarın içine su ve limon tuzunu ekleyerek karıştırın. Limon tuzunun erimesi çok önemli. Karışımı 45 dakika dinlendirdikten sonra süzgeçten geçirin. Nar suyunuzu afiyetle içebilirsiniz.

Çocuklarımızın sağlığı her şeyden önemlidir. Onların huzurlu, mutlu ve sağlıklı yaşamaları için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz. Ancak bizim desteklerimiz zaman zaman onları olumsuzluklardan korumaya yetmiyor. Bu zamanlarda Cigna’nın sunduğu 7/24 Sağlık Sigortasından faydalanarak onları her zaman güvende tutabilirsiniz. Pandeminin etkisini devam ettirdiği bugünlerde evinizden çıkmadan kendiniz ve çocuklarınız için sosyal izolasyonunuzu koruyarak Online Sağlık Paketi kapsamındaki Online Doktor ve Online Psikolog hizmetinden yararlanabilirsiniz.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
8 + 0 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.