Cigna Finan Hemen Bilgi Al

Çikolata Bağımlılarına Özel Smoothie'ler

YE-İÇ25 Haziran 2016

Çikolata bağımlıları olarak özel bir grubuz. İç cebimizde ve çekmecelerimizin derinliklerinde kötü günler için her zaman bir parça çikolata saklayan, yangında ilk kurtarılacak şeyler dolabına bir koli çikolata yerleştirenleriz. Çikolatasını vermeyi sevmeyen ama diğer insanların çikolatalarını bizimle paylaşmalarını isteyenleriz. Biz buyuz ve bizi böyle kabul etsinler, değil mi efendim?

Kimimiz çikolatayı sıvı, kimimiz de katı hâlde daha çok sever (Çikolatanın gaz hâli olur mu acaba?). İkisi de birbirinden güzel ama biz bu yazımızda kakaonun süt ve meyvelerle lezzetli bir şekilde dans ettiği smoothie tarifleri paylaşarak sıvı çikolataya biraz torpil yapacağız.

Ultra Mega Çikolatalı Smoothie


Bu smoothie, çikolataya hiçbir zaman doyamayanlar için…

Malzemelerimiz

 • ¾ kâse çikolatalı yoğurt (az yağlı),
 • 2 çay kaşığı kakao (şekersiz),
 • ½ bardak badem sütü (şekersiz),
 • Bir parça bitter çikolata (rendelenmiş).

Hadi Yapalım!

Yoğurdu, kakaoyu ve sütü blender’a koyduktan sonra homojen bir karışım elde edene kadar karıştırın. Önceden soğuttuğunuz bir bardağa karışımı ekleyin, mükemmel kokuyor değil mi? Durun bir dakika, hemen kafanıza dikmeyin! Daha rendelenmiş bitter çikolatalarımızla üstünü süsleyeceğiz. Evet, artık smoothie’miz hazır.

Besin Değerleri (Bir Bardakta)

Kalori: 340, yağ: 6 gr, doymuş yağ: 3 gr, karbonhidrat: 64 gr, lif: 6 gr, protein: 10 gr.

Güne Mutlu Başla: Çikolatalı Meyve Bahçesi Smoothie

Sağlıklı bir kahvaltı için lezzetli bir tarifimiz var sırada. Çikolatayı meyvelerle taçlandıracağız!

Malzemelerimiz

 • 2 tane doğranmış ve dondurulmuş muz,
 • 1/3 su bardağı dondurulmuş çilek,
 • 2-3 tepeleme çay kaşığı kakao,
 • 2 çay kaşığı badem ezmesi,
 • 1 çay kaşığı keten tohumu,
 • 2 bardak vanilyalı badem sütü (şekersiz),
 • Bir miktar stevia,
 • 1/3 bardak buz,
 • Bir avuç ıspanak (isteğe bağlı).

 

Hadi Yapalım!

Tüm malzemelerimizi içine koyduktan sonra blender’ı çalıştıralım, smoothie’miz açık kahverengi renk alana kadar karıştıralım. Bu smoothie veganlar için de uygun, afiyet olsun.

Besin Değerleri (Bir Bardakta)

Kalori: 312, yağ: 14 gr, doymuş yağ: 1 gr, karbonhidrat: 48 gr, şeker: 27 gr, lif: 7 gr, protein: 6,2 gr.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
YE-İÇ 18 Eylül 2017

Şekerin sadece şeker hastaları için mi zararlı olduğunu düşünüyorsunuz? Öyleyse şeker konusunda bilinçlenmenizin zamanı gelmiş! Çünkü yüksek kan şekeri konusunda bilinçli olmayan, beslenme şekline özen göstermeyen herkes farklı hastalıkların riskini taşıyor.

1. Bitmeyen Açlık Krizleri


Yüksek kan şekeri, glikozun hücrelere girmesini engellediği için vücut yeterli enerjiyi bulamıyor ve bitmeyen açlık krizleriyle karşılaşıyor.

2. Sık Sık İdrara Çıkma

Çok sık idrara çıkma, kan şekeri yüksek kişilerde en çok görülen belirtilerden biri. Çünkü şekerin yükselmesiyle birlikte böbrekler emilemeyen glikozu dışarı atarak kan ve hücrelerdeki glikoz konsantrasyonunu eşitlemeye çalışıyor.

3. Ağız Kuruluğu

Böbreklerin fazla şekerden kurtulmak istemesi beraberinde sıvı kaybına yol açıyor. Hal böyle olunca kişilerin su ihtiyacı arttığı için ağız kuruluğu problemiyle karşılaşmaları da kaçınılmaz oluyor.

4. Artan Yorgunluk

Glikoz vücutta depolanıp emilmediği için kan şekeri yüksek kişiler, ihtiyaç duydukları enerjiyi üretemiyor. Bu da kendilerini sürekli yorgun hissetmelerine neden oluyor. Özellikle sabahları yataktan kalkmakta zorlanıyorsan ve gün ortasında uyuklamaya başlıyorsan, şeker tüketimini gözden geçirmelisin.

5. Kilo Kaybı

Glikoz dengesizliği kısa süre içinde kilo kaybına sebep olabilir. Bunun olası sebepleri:

-Sık sık idrara çıkma nedeniyle oluşan sıvı kaybı zayıflamanıza  neden olabilir.

-Glikoz metabolizması için insülin seviyesi yetersizse vücut yağ yakmaya başlayabilir.

-İdrardaki yüksek glikoz, vücudun daha fazla kalori harcamasına yol açabilir.

6. Bulaşıcı Hastalıklardaki Artış

Yüksek kan şekeri olan kişilerin, bulaşıcı hastalıklara yakalanma ihtimali daha fazla. Çünkü fazla miktardaki şeker, bakteri ve mayaların çoğalmasına ortam hazırlar. Başta kadınlar olmak üzere herkes özellikle cinsel organlarla ilgili enfeksiyonlara karşı dikkatli olmalı.

7. Cilt Kuruluğu

Çok sık idrara çıkma ve hasar gören sinirlerin ter bezlerini bozması gibi nedenlerden ötürü yüksek kan şekeri olan kişiler, cilt kuruluğu problemi yaşayabilir. Bu yüzden sık sık nemlendirici kremler kullanmaları gerekir.

8. Zihinsel Bozukluklar

Yüksek kan şekeri seviyesi glikozun beyin hücrelerine girip enerji üretmesini engeller. Bu nedenle konsantrasyon problemleri, düşünme ve karar verme hızında azalma gibi durumlar ortaya çıkabilir.

9. Bulanık Görme

Kan şekeri yüksek kişiler, dehidrasyon etkisinin bir sonucu olarak bulanık görme problemiyle sık sık karşılaşırlar. Bu, göz sağlığının bozulmasına hatta kalıcı görme kayıplarına bile neden olabilir.

10. Yaraların Geç İyileşmesi

Yüksek kan şekeri, damarlara hasar vererek vücuttaki yaraların geç iyileşmesine neden olabilir.

11. Kaşıntı

Cilt kuruluğuna bağlı olarak vücutta genel bir kaşıntı hali olabilir.

12. Gerginlik

Araştırmalara göre kan şekeri yüksek kişiler daha endişeli, sinirli ve depresyona meyilli oluyorlar. Beynin glikoz dengesi bozulduğu için ruh hali de olumsuz etkileniyor. Unutmayın ki sinir, stres gibi faktörler hücrelerin yıpranmasına neden olduğu için kanser de dahil olmak üzere pek çok ciddi hastalığa meydan hazırlıyor. Ancak söz konusu kanser olunca çok daha iyi önlemler almak gerek.

Cigna Finans Kansere İnat Yaşasın Hayat Sigortası yaptırmaya ne dersiniz? Bu sigortaya sahip olarak, kanser hastalığına yakalanmanız durumunda 250.000 TL’ye varan toplu para ödemesi alabilirsiniz. Üstelik, bu maddi desteği ister tedavi masraflarınız ister fatura, kira, kredi gibi diğer masraflarınız için dilediğiniz şekilde kullanabilirsiniz. Detaylı bilgi için.

 Hemen Başvur