Hangi Baharat Ne İşe Yarar?

Buradasınız

Ye-İç 24 Kasım 2016

Yemeklerimize lezzet katmak için çeşit çeşit baharatlar kullanıyoruz. Ama bunu yaparken sağlığımıza ne faydaları olduğunu pek bilmiyoruz. Belki de aradığınız şifa onlarda!

Tarçın

Özellikle kış aylarında yiyip içtiklerinize bolca tarçın eklemenizde fayda var. Çünkü tarçının en önemli özelliklerinden biri vücut direncini arttırarak soğuk algınlığını ve nezleyi önlemesi. Bununla beraber kan şekerini düzenleyerek tatlı isteğini de bastırıyor. Damar tıkanıklığını önlemede de oldukça faydalı. Diğer taraftan adet sancılarına da iyi geliyor. Kısacası kış çaylarınıza, smoothie’lerinize çekinmeden ekleyin.

Karanfil

Baharatlar arasında ağız kokusunu gidermesiyle nam salan karanfilin, hazmı kolaylaştırma özelliği de var. Kebapçılarda yemekten sonra karanfil ikram edilmesi tam da bu yüzden. Karanfil aynı zamanda antiseptik olduğu için mikropları öldürüyor ve dolayısıyla ateş düşürüyor. Bu nedenle ateşlendiğiniz zaman ıhlamurun içine birkaç parça karanfil atabilirsiniz.

Zencefil

İşte baharat ailesinin en çalışkan üyelerinden biri! Zencefilin faydaları saymakta bitmez. Zindelik verir, soğuk algınlığına iyi gelir, vücut direncini artırır, hafızayı kuvvetlendirir, bulantı giderir, eklem ağrılarını azaltır, romatizma ağrılarına iyi gelir, ishali keser... Yani zencefil tüketmek için bir rahatsızlığınızın olmasını beklemeyin, menülerinize katmayı alışkanlık haline getirin.

Zerdeçal

Soğuk algınlığıyla savaşan bir baharat daha: Zerdeçal.  Solunum yollarına iyi gelirken gaz ve idrar söktürücü özelliğe de sahip. Özellikle kalp ve karaciğer rahatsızlıkları olanların tüketmesinde fayda var.

Biberiye

Vücut iltihaplarının iyileşmesine yardımcı olarak birçok kronik hastalığın riskini azaltıyor. Kabızlık sorununun önlenmesinde de etki sahibi bir baharat olan biberiye, idrar söktürücü olarak da kullanılıyor. Baş ağrılarına iyi gelirken konsantrasyonun artmasına yardımcı oluyor.

Nane

Mideyle ilgili bir sıkıntınız varsa çözüm nanede. Hazımsızlık, bulantı, gaz gibi pek çok sorun onun baş düşmanı. Diğer taraftan diş ağrısını dindirmede ve kötü ağız kokusunu azaltmada etkili. Soğuk algınlığı ve öksürüğe iyi geldiğini de belirtmeden geçmeyelim.

Kekik

Antioksidan özelliğe sahip bir baharat olan kekik, öksürüğe ve bulantıya da iyi geliyor. Hazmı kolaylaştırıyor, kan şekerini düşürüyor, bağırsak iltihaplarını iyileştiriyor. İdrar söktürücü etkiye de sahip. Ağız kokusuna karşı gargarası yapılabilir.

Pul biber

Kilo vermek istiyorsanız, metabolizmayı hızlandırma, tokluk hissi verme ve yağ yakımını arttırma yeteneklerine sahip pul biberi yemeklerinize bolca katabilirsiniz. Ayrıca tokluk hissi verirken yağ yakımını da artırıyor. Tabii pul biberi sadece diyet yapanlara önermiyoruz. Çünkü bağışıklık sistemini kuvvetlendirme ve ishali kesme gibi özellikleri de var.

Karabiber

Mideye iyi gelen baharatlardan olan karabiber, hazmı kolaylaştırmakla kalmıyor bağırsaklardaki mikropları da öldürüyor. Ayrıca gaz söktürüyor. Karabiberin afrodizyak özelliği de var. Diğer etkileri, sinirleri kuvvetlendirmesi, zindelik ve enerji vermesi.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
11 + 4 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.