Dünyanın En İyi Şefleri ve Onlarla Özdeşleşen En Ünlü Spesiyaller

Buradasınız

Ye-İç 02 Temmuz 2019

Dünyanın her yerindeki farklı lezzetler, ünlü mutfak şeflerinin elinde adeta birer sanat eserine dönüşüyor. Kendi sektörlerinde efsaneleşen isimlerin imzaları sayılan bu yemekler, dünyaca ünlü restoranlarda birbirinden önemli isimlere servis ediliyor. Bu yemekleri özel yapan şeylerden biri de sunumları. Tarifleri kadar görünüşleriyle de akıllara kazınan, dünyanın en iyi şefleri ve onlarla özdeşleşen en ünlü spesiyallerini sizler için yazdık. 

 

Ferran Adria / Fıstık Parçalı Kuzu Kaburgası

 

El Bulli isimli restoranıyla adını tüm dünyaya duyuran İspanyol Şef Ferran Adria, mutfağın her alanında çalıştı. Garsonluktan bulaşıkçılığa kadar her işi yapan Adria, yemek yapmaya olan tutkusunu geliştirdi ve El Bulli restoranını açtı. Ünlü şefin 2011 yılında kapanan restoranı, beş kez dünyanın en iyi restoranı olarak seçildi. Ferran Andrea ise, yaptığı leziz yemeklerle dünyanın en yaratıcı şeflerinden bir olduğunu kanıtladı. Moleküler Gastronomi'nin öncüsü olarak bilinen şefin imzası sayılan yemeği ise, Fıstık Parçalı Kuzu Kaburgası.

Alex Atala / Limon ve Muzlu Priprioca

Brezilyalı Şef Alex Atala, dünya mutfaklarını birbirleriyle harmanlamasıyla biliniyor. Moleküler gastronominin en bilinen isimlerinden olan Atala, Brezilya’ya özgü yemekleri İtalyan ve Fransız mutfaklarıyla sentezleyerek farklı tatlar oluşturuyor. Yemek kültürüne yeni bir bakış açısı kazandıran Alex Atala’nın imza yemeği ise, Limon ve Muzlu Priprioca.

Massimo Bottura / Ragu ve Cetarese Soslu Spagetti 

 

Mutfağın oscarı sayılabilecek Michelin Yıldızı’nı alan restoranların dünya çapındaki sayısı yalnızca 480 adet. Bu restoranlarda çalışmak da birçok şef için kariyerinin zirvesine çıkmakla eşdeğer. İtalyan Şef Massimo Bottura ise, üç Michelin Yıldızı bulunan Osteria Francescana’da çalışıyor. Geleneksel yemekleri modern lezzetlerle harmanlayan, 44 ödüle sahip ünlü şefin imzası olan yemek ise, Ragu ve Cetarese Soslu Spagetti.

José Andrés / Piquillo Biberli ve Ton Balıklı Katalan Tostu

Hem bir şef hem de eğitimci olan Jose Andres, Ferran Adria ile birlikte Harvard Üniversitesi’nde mutfak fiziği dersleri veriyor. Küçük porsiyon konseptiyle bilinen Andres, 8 ödül ve 11 restoran sahibi. Geleneksel ve modern İspanyol mutfağınının en bilinen isimlerinden olan Jose Andres’in en ünlü spesiyali ise, Piquillo Biberli ve Ton Balıklı Katalan Tostu.

Michel Guérard / Havyarlı Çırpılmış Yumurta

Fransız mutfağı denince akla gelen ilk isimlerden olan Michel Guerard’ın spesiyalleri arasında tatlılar var. Onur, Sanat ve Edebiyat Nişanı sahibi Guerard’ın sahibi olduğu Le Pot-au-Feu isimli restoran da Michelin Yıldızı kazanan restoranlar arasında yer alıyor. Tatlı kültürüne değişik bir bakış getiren ve yeni lezzetler ortaya koyan Michel Guerard’ın kendisiyle  özdeşlesen en ünlü spesiyali ise, Havyarlı Çırpılmış Yumurta.

Jamie Oliver / Muz Yaprağında Balık Buğulama

Televizyon ekranlarında da sık sık boy gösteren dünyanın en ünlü şeflerinden Jamie Oliver’ın İstanbul’da da bir restoranı bulunuyor. 18 adet kitabı bulunan İngiliz şefin imza yemeği olarak bilinen en ünlü spesiyali ise, Muz Yaprağında Balık Buğulama. 

Kaynak:

https://yemek.com/dunyaca-unlu-seflerin-imza-yemekleri/

https://yemek.com/dunyanin-en-unlu-sef-ve-ascilari/

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
11 + 0 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.