Cildi Sıkılaştıran ve Cilt Lekelerini Gideren Yağlar

Buradasınız

Ye-İç 16 Mayıs 2016

Zararlı güneş ışınları, ilaçlar, yorgunluk, uykusuzluk gibi faktörler zamanla cildin yıpranmasına, yaşlanma belirtilerinin ve lekelerin oluşmasına neden olabilir. Elastikiyetini kaybetmeye başlayan ciltte kırışıklıklar, sarkmalar ve lekelenmeler meydana gelir. Bu gibi durumlarda estetik müdahalelere başvurabilirsiniz tabii ama neden öncelikle evde kendi başınıza uygulayabileceğiniz tedavi yöntemlerini denemeyesiniz?

Hemen her yerde bulabileceğiniz organik yağlarla, leke ve yorgunluk belirtilerini azaltıp, cildinizde sağlıklı bir görünüm yaratabilirsiniz. İşte o yağlar: 

Avokado Yağı

Kurumuş, yıpranmış ve elastikiyetini kaybetmiş ciltlerin ilacı olan avokado yağı, yaşlanma belirtilerine karşı koymada çok etkili. Vitamin yönünden zengin olan avokado, kuru ciltlerce çok hızlı emiliyor. Kahvaltılarda yumurtaya eşlik eden ya da guacamole sos yapıp cipsinizi bandırdığınız avokadoyu bir de böyle deneyin.

Biberiye Yağı

Taze tatları sevenlerin hemen her yemeğe bir tutam kattığı biberiye, ciltte derin temizlik sağlama konusunda da çok etkili. Zeytinyağı ile karıştırarak yumuşak hareketlerle cildinize uygulayabileceğiniz biberiye yağını, akne problemine karşı elma sirkesi ile karıştırarak da kullanabilirsiniz. Ancak alerjik bir reaksiyon olup olmadığını tespit etmek için ufak bir bölgede deneme yapmak önemli!

Buğday Yağı

Cildinizde kuruma ve çatlama varsa buğday yağıyla tanışmalısınız. Özellikle E vitamini yönünden zengin olan buğday yağı, güneşe karşı koruyucu etkiye de sahip. Ama buğday yağını sürüp de temmuz ayında öğle vakti güneşin alnında uzanmayın. Yağlar da bir yere kadar sonuçta!

Jojoba Yağı

Cilt bakımı ve kozmetikte adını en sık duyduğumuz yağlardan biri jojoba. Hem kuru hem de yağlı ciltlerin kullanılabileceği, her iki cilt tipinin de derdine derman olan jojoba yağı, karın ve bacakta görülen çatlakları da büyük ölçüde önlüyor.

Limon Kabuğu Yağı

Cildinize sıkılık ve esneklik kazandırmak için limon kabuğu yağını deneyin. Cildi gerip, yaşlanma izlerini önemli ölçüde azaltan limon kabuğu yağı, akne tedavisinde de öneriliyor.

Susam Yağı

Cilde yaşlanmayı yasaklamak ve kalıcı bir nem sağlamak için susam yağı kullanılabilir. Ciltteki kollajen üretimini arttırarak esneklik sağlayan susam yağı, saç derisindeki kuruluk ve kepek sorunlarına karşı da etkili bir çözüm sunuyor.

Zeytinyağı

Hem cilt hem de saç bakımında oldukça sık karşılaştığımız ve en kolay erişebileceğimiz yağ olan zeytinyağı, özellikle farklı bileşenlerle karıştırıldığında birçok sorunla mücadele edebiliyor. Zeytinyağını limon ve bal ile karıştırarak kırışıklıkların cildinize yerleşmelerini önleyebilir, kaya tuzu ile karıştırarak ise kol ve bacaklarınızdaki ölü deriyi atabilirsiniz. Ayrıca zeytinyağının ziyan oldu derdi de yok, en kötü salataya döker ya da ekmek banıp yersiniz. 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
1 + 0 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.